Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Abgunstes muižas kaķi meklē savus māksliniekus

Dienas ziņas

Baltkrievija prasīs Latvijai izdot opozicionāru V. Cepkalo

Ja Covid-19 vakcīna obligāta, aicina skaidrot, kāpēc

Tiesībsargs: Darba devējs nevar prasīt vakcinēties pret Covid-19; likumā to var noteikt atsevišķām grupām

Tiesībsarga birojam arvien biežāk zvana iedzīvotāji, kam ir satraukums, jo darba devējs liek obligāti vakcinēties pret Covid-19, pretējā gadījumā var zaudēt darbu. Pagaidām pārsvarā šāda informācija saņemta no medicīnas un militārās nozares pārstāvjiem. Eksperti uzsver, ka šādi draudi no darba devēja puses ir prettiesiski, savukārt ministrijām turpmāk jāsniedz plašāka un precīzāka informāciju par to, kādos gadījumos un kāpēc atsevišķām iedzīvotāju grupām vakcinēšana tomēr var būt obligāta.

ĪSUMĀ:

  • Tiesībsarga birojs saņēmis aptuveni 10 ziņas, ka darbadevējs prasa vakcinēties,
  • Informāciju pārbauda, bet atklāt faktus ir grūti – ziņojumos nesauc darba devējus.
  • Lielākoties par vakcinēšanās obligātumu interesējas militārās un medicīnas nozares darbinieki.
  • Tiesībsarga birojs: Likums ļauj atsevišķām grupām notikt obligātu vakcinēšanos. 
  • Obligātai potēšanai jābūt pamatotai, leģitīmai, piemēram, ar augstu risku.
  • Ja leģitīma mērķa obligātai vakcinēšanai nav, darba devējs to nevar prasīt.
  • Tiesībsarga birojs: jāsniedz plašāks skaidrojums par vakcīnu obligātumu dažām grupām. 
  • Ja ir bažas par darba devēja rīcību, jāvēršas Valsts darba inspekcijā.

Pēdējo divu nedēļu laikā aptuveni desmit zvanus un e-pastus no iedzīvotājiem par prasību vakcinēties saņēmis Tiesībsarga birojs. Šobrīd informācija tiek pārbaudīta, tomēr atklāt vairāk faktu ir grūti, konkrētus reģionus un darba vietas cilvēki baidās nosaukt.

Dažādu nozaru pārstāvji uzsver, ka atsevišķām profesijām piesardzības pasākumu ievērošana sagādā grūtības, tāpēc kā viens no risinājumiem pilnvērtīgai pienākumu veikšanai varētu būt vakcīna.

Zemessardzes 3. Latgales brigādes 36. kaujas atbalsta bataljona komandieris, pulkvežleitnants Oskars Omuļs skaidroja, ka “vakcīna ir nepieciešama, it īpaši karavīriem, mēs esam tie, kas daudz dzīvo kopā, kas tiekas ar sabiedrotajiem, kas dodas uz ārzemēm uz starptautiskajām mācībām”.

Rēzeknes novada Griškānu pagasta sociālā darbiniece Silvija Slūka uzskata, ka “mums ir jāvakcinējas, tomēr mums tas darbs ar cilvēkiem un visu laiku, var teikt, tādā skrējienā, tādā apgrozībā. Pašiem par sevi jābūt pārliecinātiem”.

Lielākoties par vakcinēšanos un tās obligātumu vai brīvprātību interesējas militārās un medicīnas nozares darbinieki.

Tiesībsarga birojā atzīst, ka epidemioloģiskās drošības likums pieļauj pieņemt lēmumu, ka, atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, Nacionālo bruņoto spēku karavīriem, jāvakcinējas obligāti.

Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska skaidroja, ka ir jābūt leģitīmam mērķim. “Tātad kāda īpaša mērķgrupa, kur ir paaugstināts risks, vai arī viņi atrodas tādās vietās, kur ir šis paaugstinātais risks un nav iespējama izolēšana, tad pēc likuma šāda situācija varētu būt,” atzina Rezevska.

Tomēr, ja leģitīma mērķa obligātai vakcinēšanai nav, darba devēja rīcība draudēt ar atlaišanu ir prettiesiska.

Tam, ka izpratne par vakcīnu pret Covid-19 nozīmi un nepieciešamību varētu uzlaboties, ja ministrijas sniegtu sabiedrībai plašāku skaidrojumu, piekrīt arī Tiesībsarga birojs.

“Dažādiem cilvēkiem vai cilvēkiem ar invaliditāti pieejamā saziņas formā, lai būtu surdotulkojums vai vieglā valodā tas būtu skaidrots. Mēs vēlētos lielāku skaidrību un vairāk vēstījuma no Veselības ministrijas,” atzina Ineta Rezevska.

Šobrīd vitāli trūkst informācijas arī par to, kādos apstākļos ministrijas tomēr var lemt par obligātu vakcinēšanu.

Zemessardzē darbiniekus papildus informēt paredzēts arī uz vietas.

“Varbūt no dažiem karavīriem ir izskanējušas bažas attiecībā uz vakcinēšanos, bet tas drīzāk varbūt ir tādā ziņā, ka nepietiekama informācija.  Ar šiem karavīriem mēs tad arī strādājam, un ir arī plānotas nodarbības ar skaidrojumu, kādā veidā tad šī vakcīna tad pasargās mūs no Covid-19 ietekmes un atgriezīs mūs normālā dzīvē,” sacīja Oskars Omuļs.

Ja tomēr ir bažas par darba devēja rīcību attiecībā pret vakcinēšanos, iedzīvotāji aicināti vērsties ne  tikai pie tiesībsarga, bet arī Valsts darba inspekcijā, kas var uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu, piemērot sodu vai rast kādu citu risinājumu.

KONTEKSTS:

Pilna laika karavīriem vakcinācija būs obligāta, tas esot valsts drošības jautājums. Brīvprātīga vakcinācija būs zemessargiem un civilajiem darbiniekiem. Savukārt ārstniecības personas ir pirmās, kuras sāka saņemt vakcīnas pret Covid-19.

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt 8 prioritārās grupas, un līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām saskaņā ar valdībā apstiprināto Covid-19 vakcinācijas plānu paredzēts sapotēt 70% pieaugušo. Šī gada trešajā – ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nebūs saņēmuši iepriekš. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt