Tiesībsargs: Bezbērnu nodevas ideja ir absurds un atgādina okupācijas periodu

Bezbērnu nodeva ir absurda ideja, uzskata tiesībsargs Juris Jansons, komentējot Saeimas deputāta Imanta Parādnieka (NA) ideju par bezbērnu nodevu.

"Bezbērnu nodoklis atgādina padomju laikus, okupācijas periodu, kur bija šāds nodoklis. Attiecīgie politiķi ir mazliet kaut ko sajaukuši, jo demogrāfisko situāciju ar represīvām metodēm mēs neuzlabosim,"  sacīja Jansons.

Birojam pagaidām vēl nav lūgts sniegt savu atzinumu par šo priekšlikumu, bet tiesībsargs atzina, ka tas ir absurds.

"Tas izklausās pēc absurda. Tā vietā, lai veicinātu sociāli ekonomisko tiesību nodrošināšanu, kā tas ir paredzēts Satversmē un starptautiskajos dokumentos, ko Latvija ir apņēmusies, tiek iets pilnīgi nepareizs ceļš," viņš norādīja.

Jansons uzsvēra, ka mēdz būt dažādi iemesli, kāpēc ģimenēs nav bērnu.

"Pieņemsim, ja bērni nevar būt objektīvu iemeslu dēļ, tīri fiziski, tad kāds bezbērnu nodoklis? Varbūt ir situācija, ka ģimene pieņem lēmumu neradīt bērnus kādu ģenētisku problēmu dēļ," minēja Jansons.

Savukārt Finanšu ministrija piekrīt, ka ģimenes ar bērniem ir atbalstāmas un stimulējams no valsts puses, tomēr ministrija vērš uzmanību, ka Latvijā šis atbalsts galvenokārt tiek īstenot ar pabalstu un atvieglojuma par apgādībā esošu personu palīdzību.

Lai stimulētu ģimenes ar bērniem, Latvijā ir izvēlēts modelis  personai sniegt papildu atbalstu, nevis sodīt, ja personai kādu apstākļu dēļ nevar būt vai nav bērni, norāda FM.

"Bezbērnu nodevas" princips jau pēc būtības ir ietverts esošajā IIN sistēmā, piemērojot atvieglojumu par apgādībā esošu personu (165 eiro/mēnesī), un tie, kam ir bērni, papildus uz rokas saņem 37,95 eiro/mēnesī (165*23% IIN likme).

 Šobrīd FM ļoti piesardzīgi raugās uz deputāta Imanta Parādnieka priekšlikumu, jo tas būtu jāvērtē arī no atbilstības Satversmes samērīguma principam un jāvērtē priekšlikuma mērķa leģitimitāte.  Tāpat papildus būtu jāvērtē, vai vēlamo efektu uz ģimenēm ar bērniem nevar sasniegt ar kādu citu instrumentu palīdzību, norāda ministrija.

Trešdien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Nodokļu politikas apakškomisijas sēdē Parādnieks nāca klajā ar vairākām iniciatīvām. Viena no tām paredz ieviest papildus "solidaritātes likmi" valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksām 0,5% apmērā kā bezbērnu nodevu. Pēc viņa sniegtajām aplēsēm, tas dotu 10 miljonus eiro gadā.

Viņš sēdē klāstīja, ka Vācijā bezbērnu nodoklis ieviests 2005.gadā kā 0,25% piemaksa pie veselības aprūpes apdrošināšanas. Darba devējs maksājot 0,85%, bet darba ņēmēji, sākot no 23 gadiem, vēl klāt maksā 0,25% par to, ka viņiem nav bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti