Pusdiena

Saūda Arābijas kroņprincis atzīst Izraēlas tiesības uz savu zemi

Pusdiena

Ministrija saņem arvien vairāk pārmetumu par deputātu ierobežošanu arī ārpus Rīgas

Tiesībsargs atklāj trūkumus atkarīgo bērnu rehabilitācijā nodibinājumā «Solis Piebalgā»

Tiesībsargs atklāj būtiskus trūkumus atkarīgo bērnu rehabilitācijā nodibinājumā «Solis Piebalgā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Atbilstošu speciālistu trūkums, formāla pieeja bērnu atkarību problēmu ārstēšanā un neatbilstoša vide. Tās ir vien dažas no problēmām, kādas nebrīdinātā pārbaudē nodibinājumā „Solis Piebalgā” nesen konstatējis tiesībsargs.

Valsts pasūtījumā jau trešo gadu nodibinājums sniedz rehabilitācijas pakalpojumus no atkarībām sirgstošajiem bērniem un pusaudžiem. Arī Labklājības ministrija iepriekš konstatējusi problēmas, par kādām pašlaik runā tiesībsargs, tai skaitā to, ka pakalpojumi nav sniegti tādā apmērā, kā to paredz līgums starp ministriju un nodibinājumu.

Tomēr sadarbība nav pārtraukta, un tāpēc Tiesībsarga birojs tagad lūdz Labklājības ministriju vērtēt konkrētu amatpersonu atbildību.  

Februāra beigās Tiesībsarga birojs veica iepriekš nesaskaņotu pārbaudi nodibinājumā „Solis Piebalgā”, kur ārstējas no psihoaktīvām vielām atkarīgie nepilngadīgie. Tobrīd centrā uzturējās 16 klienti.

Pārbaudes laikā konstatēts, ka bērnu atkarību ārstēšanai izvēlēta formāla, nevis individuāla pieeja. Tomēr kā būtiskāko trūkumu izceļ sadzīves apstākļus, aukstās telpas un smakas.

“Viss tāds noplucis un ar smaku piesūcies. Tādi tie apstākļi… ja tādi būtu ģimenē, tad bērnu no turienes bāriņtiesa izņemtu, no tādas dzīves vides, kādā viņi tur ir, šajā rehabilitācijas pakalpojumā,” atzina biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

 “Visspilgtākie negatīvā ziņā iespaidi bija tieši sadzīves apstākļi, kādos šiem bērniem ir jādzīvo,” sacīja Grāvere.

Tiesībsarga vēstulē atbildīgajam ministram lasāms, ka darbiniekiem esot grūti bērnus disciplinēt. Daudzi smēķē vai aizbēg. Tad saucot Valsts policiju, kas arīdzan atsakoties meklēt pazudušos bērnus. Tad bēgļus ķerstot nodibinājuma darbinieki.

Sandra Makare par rehabilitācijas centra direktori strādā kopš aizvadītā gada decembra.

“Ko nozīmē, nenovērsām? Es daļēji, protams, piekrītu, bet ir tāda lietiņa, ka mums ir krāsns apkure. Un tajā brīdī arī tika veikts dušu telpās remonts…” par iesāktajiem darbiem stāstīja Makare.  Pārņemot nodibinājumu, viņa esot izveidojusi jaunu komandu.

Tiesībsargs konstatējis, ka narkologs nodibinājumā strādā vien divas reizes mēnesī, psihologs – reizi nedēļā, bet atsevišķiem darbiniekiem nav atbilstošas izglītības darbam ar bērniem.

Jaunpiebalgas domē norāda, ka šonedēļ gaidāma tikšanās ar ministrijas darbiniekiem. Visās problēmās vainu saskata apstāklī, ka bērnu skaits centrā esot mazs, un no bērnu daudzuma atkarīgs centra budžets.

Ja būtu vairāk bērnu, tad arī būtu skaistākas telpas, labāki speciālisti un kvalitatīvāks pakalpojums, sprieda Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdis Laimis Šāvējs.

“Ar atbilstošiem budžeta līdzekļiem jau var visu nopirkt, bet, saprotiet, ka pakalpojumu tāme ir atkarīga no klientu skaita. Ja mums ir pieci vai desmit bērni, tad par šo ienākošo naudas summu, kura, piedevām, tiek maksāta tikai pēc pakalpojuma saņemšanas, nav iespējams nodrošināt visus nepieciešamos speciālistus. Kā rezultātā mēs nonākam gan pie sapostītām telpām, gan pie šī budžeta problēmas un klientu nepietiekamības,” sacīja Šāvējs.

No šī gada par vienu bērnu valsts maksājusi ap 50 eiro dienā, iepriekš – 27 eiro. Agrāk pakalpojums sniegts uz laiku līdz pat diviem gadiem, pašlaik maksimālais ārstēšanās laiks ir vien desmit mēneši. Ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Maksims Ivanovs teica, ka līgums atkārtoti slēgts, jo „Solis Piebalgā” konkursā esot bijis vienīgais pretendents.

Toreiz centra vadībai arī norādījuši, ka uzlabojumi jāveic, tāpēc arī nauda, kas seko bērnam, palielināta. Tagad nekādas atkāpes vairs nepieļaušot.

“Mēs dodam viņiem mēnesi. Ja viņi pa mēnesi nevar uzlabot neko, visus tos konstatētos trūkumus, gan attiecībā uz vidi, gan attiecībā uz personālu, un droši vien to viņi nevarēs izlabot, tad mēs izbeidzam pakalpojumu,” solīja Ivanovs.

Tiesībsargs gan aicina izvērtēt arī ministrijas darbinieku atbildību, kas pieļāva līguma pagarināšanu, nevis izvēlējās konkursu noslēgt bez rezultāta.  

Labklājības ministrija noslēgusi līgumu ar Bērnu slimnīcas fondu un pilotprojektā izmēģinās rehabilitācijas pakalpojumu ambulatori 40 bērniem. Ja ambulatorā ārstēšana izrādīsies veiksmīgāka, tāpat, ņemot vērā, ka stacionārā ārstēšanā "Solim Piebalgā" nav konkurentu, ministrija apsver domu grozīt likumu un noteikt, ka turpmāk no psihoaktīvām vielām atkarīgos pusaudžus ārstēs tikai ambulatori.

Šādas izmaiņas cer panākt uz 2019.gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti