Tiešās pirkšanas grupas veidojas arī ārpus Rīgas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Arvien vairāk ir to cilvēku, kuriem nav mazsvarīgi, kādus produktus lietot uzturā. Bet kā zināt, vai tirgū vai veikalā nopērkamā it kā bioloģiskā produkcija tāda arī tiešām ir? Jau kādu laiku Latvijā, galvenokārt Rīgā, darbojas Tiešās pirkšanas kustība. Tas nozīmē, ka izveidojas entuziastu grupa, kuri kopīgi pasūta produktus no vietējām bioloģiskajām saimniecībām. Līdz ar to  ir  arī ciešāks kontakts ar zemniekiem, ar konkrētā produkta ražotājiem.  Tagad šāda grupa veidojas arī Valmierā.

Kocēnu novada Dikļu pagasta zemnieku saimniecībā „Mežvijas" Valmieras grupas veidotāja Irēna ieradusies, lai izzinātu,  kādu produkciju „Mežviju" saimnieki „Tiešajā pirkšanā" varētu piedāvāt valmieriešiem. Cilvēkus interesē bioloģiskie produkti, kādu nav arī (vai grūti atrast) Valmieras tirgū.

„Mēs pasūtām, zemnieki reizi nedēļā atved uz konkrētu telpu, ko mēs organizējam. Pluss ir produktu svaigums, arī cena, jo tā ir zemāka nekā ekoveikaliņos," saka Tjuniņa–Feldberga.

Pamatā šī sadarbība pilsētniekiem veidosies tikai ar bioloģiskajām saimniecībām, lai būtu garantija par piedāvātās produkcijas kvalitāti. Un, protams, tas nozīmē arī iepazīt saimniekus, ar kuriem būs sadarbība:

„Cilvēkiem trūks savējo sajūtas, dabiskums – cilvēki to grib. Lielveikalā  cenšas piedāvāt, bet mēs to dabūjam pa tiešo, nevis caur mārketingu."

Bioloģiskā saimniecība „Mežvijas" pamatā audzē dažādus dārzeņus, pilsētniekiem piedāvās arī medu un ir vēl kāds piedāvājums, pašu  saimniecībā žāvēti garšaugi. Saimniece Santa Rumba Tiešās pirkšanas kustību vērtē arī kā izdevīgu zemniekiem: "Mums ir vieglāk aizvest produkciju nekā stāvēt tirgū, darba laukos daudz, ja vēl jāstāv tirgū...".

Savukārt saimnieks Didzis Rumba kā būtisku plusu uzskata to, ka tādējādi pircējs tik tiešām zinās, ko nopērk: „Varēs prognozēt pircēju, to daudzumu. Tirgus ir sabojāts ar ievesto produkciju no Polijas, no citurienes – cilvēki jau nezina, kas no kurienes nāk.".

Tiešā iepirkšanās nav bezpersoniskā došanās uz lielveikalu. Pilsētnieki, kuri apvienojas šajās  grupās, paši veic piedāvājuma apzināšanu, saziņu ar zemniekiem. Paši dežurē, iekasē naudu un norēķinās ar zemniekiem. Irēnai, kura uzņēmusies apzināt tiešās pirkšanas piekritējus Valmierā, ir jau pieredze, kā tas darbojas Rīgā,  un kā vēl vienu ieguvumu viņa atzīst ciešāku cilvēcisku saikni ar laukiem:

„Veidojas sirsnīgas attiecības – brauc ekskursijās pie zemniekiem, brauc palīgā talkot, viss balstās uz sirsnīgu, draudzīgu iniciatīvu un darbošanos."

Šobrīd Valmierā tiek apzināti cilvēki, kuri vēlētos darboties tiešās pirkšanas grupā, un šādas grupas arvien vairāk veidojas arī citās pilsētās ārpus Rīgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti