Tiesas nolēmums par pagaidu regulējumu Rīgas atkritumu apsaimniekošanā būs 1.oktobrī

Administratīvās apgabaltiesas nolēmums Rīgas domes sūdzībā par Konkurences padomes lēmumu par pagaidu noregulējuma piemērošanu Rīgas atkritumu apsaimniekošanas tirgū būs pieejams 1. oktobrī.

Šis lēmums nebūs pārsūdzams. Pirmdien, 23. septembrī, visas dienas garumā juristi strīdējās par to, vai Konkurences padomei bija tiesības noteikt šādu pagaidu noregulējumu, kamēr tā izmeklē iespējamos pārkāpumus Rīgas domes lēmumā ļaut vienam uzņēmumam 20 gadus apsaimniekot galvaspilsētas atkritumus.

Atkritumu apsaimniekotāja “Tīrīga” un Rīgas domes advokāti norādīja, ka monopols šajā jomā ir arī citur Latvijā, bet tur konkurences uzraugi nav iejaukušies.

Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama uzsvēra, ka Rīga ir cits gadījums.

Skaidrīte Ābrama: Par konkurenci atkritumu jomā
00:00 / 01:03
Lejuplādēt

“Tika minēts, ka Konkurences padome pieļāvusi monopolus. Nu, droši vien, te ir jāatšķir. Ir vietējie monopoliņi, Latvijā mazas pašvaldības, kur ir neliels iedzīvotāju skaits, ļoti izkliedēts, kur nav komersantu, kas būtu tie, kas saražo lielākos apjomus atkritumu, lai būtu pievilcīgi daudziem pakalpojumu sniedzējiem. Un ir Rīgā, kur ir puse no visiem Latvijas atkritumiem, kuri ir viena trešā daļa no iedzīvotājiem un tirgus, kur veiksmīgi darbojusies konkurence,” norādīja Ābrama.

“Starptautiskie pētījumi viennozīmīgi apliecina, ka ir trīs faktori, kas nosaka, kuros tirgos ir atkritumu apsaimniekošanas jomā konkurence. Viens ir iedzīvotāju, mājsaimniecību skaits tirgū, otrs ir iedzīvotāju blīvums - vai ir ļoti izkliedētas mājsaimniecības, privātās mājas, vai arī daudzstāvu daudzdzīvokļu mājas. Un trešais aspekts, kur ir konkurence, kad mājsaimniecību atkritumu savākšana tiek saistīta arī ar komerciālu atkritumu savākšanu,” sacīja Ābrama.

KONTEKSTS:

15. septembrī Rīgā bija paredzēts mainīt atkritumu apsaimniekotāju – četru kompāniju vietā atkritumus izvestu "Tīrīga", kurai Rīgas dome bija paredzējusi uzticēt šo darbu uz 20 gadiem. Taču Konkurences padome iebilda pret šādu monopolu un nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Rīgas dome pārsūdzējusi šo lēmumu.

Lai nepieļautu atkritumu haosu galvaspilsētā, kad no 15. septembra iedzīvotājiem nav līgumu ar atkritumu apsaimniekotājiem un viņu atkritumi netiek izvesti, valdība 11. septembrī, ārkārtas sēdē akceptēja rīkojuma projektu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā. Saeima 12. septembrī pēc ilgākām diskusijām nolēma atbalstīt valdības lēmumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā saistībā ar atkritumu izvešanu.

Tā ļauj atkritumu apsaimniekotājiem strādāt arī bez līgumiem ar iedzīvotājiem. Atkritumus Rīgā ārkārtējās situācijas laikā turpinās izvest "Clean R", "Eco Baltia vide" un "Lautus". Tomēr Rīgas domei bija jārīko sarunu procedūra, lai atrastu uzņēmumu, kas nosegtu 4% no atkritumu tirgus, jo uzņēmums "Pilsētvides serviss" savu darbību beidzis. Sarunu procedūrā tika noskaidrots, ka privātpersonām pakalpojumus sniegs "Eco Baltia vide", savukārt juridiskajām personām - uzņēmums "Clean R".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt