Pusdiena

Pēc nelabvēlīgā ANO balsojuma Izraēla ierobežo attiecības ar 12 valstīm

Pusdiena

Saņemtas gandrīz 30 atsauksmes par NEPLP locekļa amata kandidātiem

Tiesas bezmaksas mediatoru pakalpojumus vērtē kā neveiksmīgus

Tiesas bezmaksas mediatoru pakalpojumus vērtē kā neveiksmīgus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 9 mēnešiem.

Tieslietu ministrijas uzsākto bezmaksas mediatoru konsultāciju projektu Latvijas tiesas pagaidām vērtē kā ne īpaši veiksmīgu. Lai gan pašlaik pakalpojums sniegts jau vairāk nekā 300 reizes, pozitīvi iznākumi neesot bieži. Tieslietu ministrija drīzumā vērtēs, vai līdzšinējais pieprasījums pēc bezmaksas konsultācijām ir pietiekams un vai no tā atkarīga projekta nākotne.

Bezmaksas mediatoru jeb strīdus izšķīrēju konsultācijas Latvijas tiesās pieejamas kopš septembra Rīgā, Valmierā, Siguldā, Jūrmalā, Jelgavā un Aizkrauklē. Līdz šim sniegtas jau vairāk nekā 300 konsultācijas, un Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja Kristīne Dārzniece statistiku vērtē kā labu.

„Atdeve, mūsuprāt, arī tiesas ieskatā ir ļoti pozitīva, jo vismaz pusē no šīm dežūras dienām ir tā, ka puses ierodas uz konsultācijām, tiesas mudinātas. Un mediators, sniedzot šo pirmo bezmaksas konsultāciju stundu, ir spējis uzrunāt puses un ir noslēgti līgumi par pakalpojuma izmantošanu,” stāsta Dārzniece.

Projekta idejas autore ir Tieslietu ministrija. Cerībā atvieglot tiesas no izskatāmo lietu apjoma un garajiem termiņiem, tā piedāvā konfliktu atrisināt netiesājoties. Latvijas Radio sazinājās ar vairākām tiesām, kurās pieejams šis pakalpojums.

Daudzviet saka, ka projekts neesot īpaši veiksmīgs, cilvēkiem neesot intereses.

Piemēram, Jūrmalā vidutāja pakalpojumus izmantojot ģimenes strīdus gadījumos, risinot jautājumus par uzturlīdzekļiem, bet konkrētu rezultātu aizvien neesot.

„Mums gan nav nekādu ziņu šobrīd par to, kāds ir šis rezultāts, jo mediācijas procesam ir noteikts termiņš, kurš nedrīkst pārsniegt sešus mēnešus. Līdz ar to tiesā vēl nav iesniegta neviena vienošanās,” uzsver tiesas pārstāve Kristiāna Grosgofele.

Valmieras rajona tiesā un tāpat Rīgas rajona tiesā Siguldā līdz šim mediatora pakalpojumi izmantoti divās lietās, taču neveiksmīgi.

Līdz kompromisam tā arī netika nonākts, konsultācijas priekšlaicīgi pārtraucot. Siguldas tiesas pārstāve Daina Putniņa stāsta, ka lielākais vairums lietas dalībnieku neizrādot nekādu interesi par šiem pakalpojumiem: „Ja jau cilvēks līdz tiesai ir nonācis, tad viņš gaida tiesas lemto rezultātu un tur par vēlu kaut ko samierināt. Bet mums diemžēl tādas prakses nav. Kur ir izlīgumi bijuši lietā, tur tā kā ar advokāta palīdzību tas ir noticis. Šajā jomā mums nestrādā nekas,” skaidro Putniņa.

Putniņas ieskatā, cilvēku interese beidzoties tad, kad par konsultācijām jāsāk maksāt. Bez maksas mediators savu pakalpojumu sniedz vienu stundu, un tās laikā varot tikai noskaidrot konflikta būtību, ne to atrisināt.

Tāpat domā Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes dekāns Andrejs Vilks. Viņš uzsver mediatoru trūkumu kopumā un it sevišķi reģionos. Jaunajā projektā mediatori galvaspilsētā ir pieejami katru darba dienu no plkst. 10.00 līdz plkst. 15.00 pēcpusdienā, bet par konsultācijām ārpus Rīgas īpaši jāvienojas. Tāpat viņš uzsver, ka nav pietiekošas informācijas par šiem piedāvājumiem, kur mediatori veiktu pakalpojumus strīdus risināšanai un konfliktu novēršanai.

Svarīgi esot, lai tiesas procesā strīdu risināt palīdz sertificēti mediatori, ne advokāti vai psihologi, un tādu esot vien nedaudz vairāk nekā 100.

Ziņots, ka sadarbības process konfliktu risināšanā, iesaistoties profesionāļiem, īpaši piemērots civillietās un ģimenes strīdu gadījumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti