Prokuratūra informēja, ka apsūdzētā, būdama Valsts policijas amatpersona, kuras amata pienākumos ietilpa atklāt un izmeklēt noziedzīgus nodarījumus, 2022. gada 20. maijā, zinot par uzbrukumu kādam jaunietim, kuram ap pleciem bija aplikts Ukrainas karogs, kā arī zinot uzbrukuma izdarītāju, neziņoja par notikušo policijai, kā arī vēlāk neatklāja tās amatpersonām likumpārkāpumu izdarījušās personas atrašanās vietu un sniedza apzināti nepatiesu informāciju Valsts policijas amatpersonām, kuras bija ieradušās aizturēt uzbrucēju uzsākta kriminālprocesa ietvaros.
Tādējādi apsūdzētā persona neveica pasākumus, lai operatīvi tiktu atklāts likumpārkāpums, netiktu slēptas tā izdarīšanas pēdas un tiktu nodrošināta likumība un sabiedriskā kārtība.
Prokuratūra norādīja, ka apsūdzētā kā valsts amatpersona ar savu bezdarbību diskreditēja policiju kā valsts pārvaldes institūciju, grāva Valsts policijas kā iestādes reputāciju un prestižu, jo viņas bezdarbība pastāvošajos ģeopolitiskajos apstākļos radīja personām, kuras par šo notikumu uzzināja masu saziņas līdzekļos, priekšstatu ne tikai par policijas amatpersonas, bet arī par Valsts policijas kā iestādes neprofesionalitāti, lojalitāti un nespēju reaģēt uz personu un sabiedrības drošības apdraudējumu, šādi pastiprinot sabiedrības negatīvo attieksmi pret Valsts policiju, mazinot uzticību tai un radot ievērojamu kaitējumu Valsts policijas tēlam un pārvaldības kārtībai kopumā.
Tāpat ar savu rīcību apsūdzētā apdraudēja iepriekš uzsākta kriminālprocesa atklāšanu un izmeklēšanu, radot iespēju likumpārkāpumu izdarījušai personai slēpties pašai un slēpt pierādījumus.
Apsūdzētā ar Valsts policijas priekšnieka 14. jūlija lēmumu atvaļināta no dienesta Iekšlietu ministrijas iestādēs.
Krimināllieta pret bijušo policisti ir par valsts amatpersonas pienākumu tīšu nepildīšanu, radot būtisku kaitējumu.
Par šo noziedzīgo nodarījumu Krimināllikums paredz sodu – brīvības atņemšanu uz laiku līdz trīs gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu.
Lieta izskatīšanai nodota Rīgas rajona tiesai.
Iepriekš tiesā nonāca arī lieta pret vīrieti, kuru apsūdz par uzbrukumu un miesas bojājumu nodarīšanu jaunietim ar Ukrainas karogu.
KONTEKSTS:
Maijā Rīgā notika pasākums "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma", kurā, pēc Valsts policijas aplēsēm, bija pulcējušies aptuveni 5000 cilvēku. Vēlāk tika atklāts, ka pēc pasākuma kāds vīrietis uzbrucis jaunietim, kuram uz pleciem bija Ukrainas karogs. Vīrietis tika aizturēts, bet vēlāk viņu atbrīvoja. Tika ziņots, ka vīrieša dzīvesbiedre ir policiste, kura incidenta laikā bija klāt, bet neko nedarīja.
Pēcāk vīrietim piemēroja 200 piespiedu darba stundas. Viņš samaksāja visu prasīto morālo kompensāciju, bet cietušā advokāts uzsvēra, ka tikai reāls cietumsods mainīs izpratni par šādiem noziegumiem un prokurores lēmumu pārsūdzēja. Vēlāk attiecīgais prokurora priekšraksts par sodu – 200 stundām sabiedriski derīgā darbā – tika atcelts un kriminālprocess atjaunots.