Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Pusdiena 10.08.2017

Pusdiena

Eiropas Savienība mudina Ziemeļkoreju un Trampu uz savaldību

Tiesa vērtēs izspiešanā aizdomās turētā Sprūda drošības līdzekli

Tiesa vērtēs izspiešanā aizdomās turētā Sprūda drošības līdzekli

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 10. augustā, lems, vai pirms diviem mēnešiem aizdomās par izspiešanu un naudas atmazgāšanu aizturētais maksātnespējas administrators Māris Sprūds joprojām ir paturams apcietinājumā. Nesen policija mīkstināja drošības līdzekli Sprūda kolēģim Ilmāram Krūmam, no apcietinājuma atbrīvots ir arī finansists Jorens Raitums.

Pirms diviem mēnešiem, saslēgtus rokudzelžos, tiesā policisti nogādāja visus trīs aizdomās turamos.

Policija trijotni tur aizdomās par izspiešanu un naudas atmazgāšanu. Krimināllieta saistīta ar likvidējamo „Trasta komercbanku”, kuras administrators bija Krūms.

Kriminālprocesa pamatā ir divu ārzonas kompāniju, „Trasta komercbankas” kreditoru sūdzības. Proti, līdzekļi, kas tām pienākušies kā likvidējamās komercbankas kreditoriem, esot izmaksāti „trešajām, ar klientiem nesaistītām personām”.

Policija izmeklēšanu ir komentējusi skopi.

„Kas attiecas uz noziegumu „Trasta komercbankas” likvidācijas sakarā, tad izmeklētāji uzskata, ka tās epizodes, kas šobrīd inkriminētas aizdomās turamajiem, iespējams, nav vienīgās. Mēs pārbaudīsim visus darījumus, ko veicis likvidators ar kreditoriem "Trasta bankas" likvidācijas procesā,” pauž Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins.

Policija arī lūgusi atsaukties likvidējamās “Trasta komercbankas” kreditorus, kas varētu būt kļuvuši par izspiešanas upuriem.

„Pieļaujam, ka izspiešanas mēģinājumi gan dzīvē realizēti, gan, iespējams, ir kreditori, kas atteicās sadarboties un maksāt izspiedējiem naudu. Līdz ar to mēs aicinām cilvēkus, kas ir saskārušies un pret kuriem tika vērsti šādi noziegumi, laipni lūgti, esam gatavi uzklausīt un pieņemt liecības,” norāda Grišins.

Pēc nepilniem diviem mēnešiem, kas pavadīti apcietinājumā, drošības līdzeklis tika mainīts Krūmam. Finansistam Raitumam drošības līdzekli mīkstināja četras dienas pēc apcietinājuma. Grišins apliecina, ka aizdomās turamais no apcietinājuma atbrīvots pēc policijas iniciatīvas. Taču neatklāj, vai drošības līdzeklis mīkstināts tāpēc, ka abi sadarbojušies ar izmeklētājiem.

Latvijas Radio no izmeklēšanai tuviem avotiem tapis zināms, ka

Krūmam bargais drošības līdzeklis mainīts, jo viņš sadarbojies ar izmeklētājiem, tostarp sniedzis liecības, atklājot, kā tikusi ietekmēta „Trasta komercbankas” administratora izvēle, kā notikusi bankas likvidācija un kādās proporcijās dalīts administratoram pēc likuma pienākošā atlīdzība.

Grišins šīs ziņas nekomentē. „Es jau jums atbildēju, iemesls, kādēļ grozīts drošības līdzeklis ir izmeklēšanas noslēpums,” vārdos īss bija Grišins.

Krūma advokāts Oskars Rode komentārus sniegt nevēlējās. Savukārt Raituma advokāts Aleksandrs Berezins sacīja, ka klients ir sniedzis detalizētas liecības par kopīgiem darījumiem ar Sprūdu, bet tajās nekā inkriminējoša neesot."Ziņās, kuras viņš ir sniedzis izmeklēšanai, es nesaskatu neko tādu, ko viņš būtu par kādu noziegumu liecinājis. Jā, viņš ir aprakstījis un liecinājis par konkrētiem apstākļiem, kādi ir bijuši, bet es šajos apstākļos noziegumus nesaskatu," saka Berezins.

Kas tie par apstākļiem, advokātam liedz atklāt paraksts par izmeklēšanas noslēpuma neizpaušanu. Taču jautājumi esot bijuši arī par „Trasta komercbankas” likvidāciju, kurā Raitums, pēc advokāta teiktā, neesot piedalījies.

Citā prokuratūras izmeklētā kriminālprocesā par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumu „Dzimtā sēta” un „Peltes īpašumi” maksātnespējas procesos starp aizdomās turētajiem ir Sprūds, viņa dzīvesbiedre maksātnespējas procesa administratore Ilze Gulbe, kā arī kādreizējais Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs, bijušais Nacionālās apvienības ģenerālsekretārs Aigars Lūsis.

Jau ziņots, ka jūnija sākumā aizturēto maksātnespējas administratoru kriminālprocesā policija uzlikusi arestu aizdomās turamo mantai - trim “Premium” klases automobiļiem, vairākiem nekustamajiem īpašumiem, kapitāldaļām uzņēmumos un naudai 380 000 eiro apmērā. Policija arī aicina atsaukties likvidējamās “Trasta komercbankas” kreditorus, kuri varētu būt kļuvuši par izspiešanas upuriem.

Policija sāka divus kriminālprocesus, no kuriem viens saistīts ar “Trasta komercbankas” likvidācijas procesu un šajā lietā iesaistīti Krūms, Māris Sprūds un finansists Jorens Raitums, kurš no apcietinājuma atbrīvots. Viņiem aizdomās turamā statuss piemērots par izspiešanu organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. 

Administrators Nauris Durevskis savukārt tiek turēts aizdomās par kukuļa izspiešanas mēģinājumu kāda uzņēmuma maksātnespējas procesā, kuru viņš kā administrators pats vadījis. Lai arī aizturēšanas notikušas vienā dienā, tas nav tādēļ, ka “Trasta komercbanka” būtu saistīta ar Durevska administrēto uzņēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt