Dienas ziņas

Pilnveido bezpilota gaisa kuģu uzraudzības sistēmu

Dienas ziņas

Ierobežos 9. maija pasākumus

Tiesa uzdod pieņemt patvēruma meklētāju iesniegumus

Tiesa uzdod robežsardzei pieņemt patvēruma meklētāju iesniegumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Astoņi patvēruma meklētāji, kas iepriekš šķērsoja Baltkrievijas–Latvijas robežu, tiesājas ar Valsts robežsardzi, ka tā nav pieņēmusi viņu patvēruma meklētāju iesniegumus. Administratīvā rajona tiesa Rēzeknē šomēnes lēmusi, ka robežsardzei tomēr būs jāpieņem viņu iesniegums. Tiesas spriedumi mudinājuši Iekšlietu ministriju (IeM) grozīt noteikumus ārkārtējās situācijas rīkojumā.

Pērn kādas oktobra nakts vidū netālu no Daugavas krastiem Valsts robežsardze pieķēra cilvēku grupu, kas nelikumīgi bija šķērsojusi Baltkrievijas–Latvijas robežu. Atklājies, ka divām personām nav dokumentu. Viņi aizvesti uz aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru, un Valsts robežsardze sāka izraidīšanas procedūru. Taču tad personas vērsās tiesā ar lūgumu uzlikt Valsts robežsardzei pienākumu pieņemt un reģistrēt pieteicēju patvēruma iesniegumu, un šomēnes Administratīvā rajona tiesa Rēzeknē pieteikumu apmierinājusi. 

"Tiesa atzina, ka patvēruma iesnieguma pieņemšana un izvērtēšana pēc būtības, ņemot vērā personas individuālo situāciju, ir būtisks priekšnoteikums, lai netiktu pieļauts universāli atzītā neizraidīšanas un kolektīvās izraidīšanas aizlieguma principa pārkāpums," skaidroja Administratīvā rajona tiesas Rēzeknes tiesu nama tiesnesis Māris Šļakota.

Šī ir tikai viena no četrām lietām, kurās pieņemti līdzīgi spriedumi. Patvēruma meklētājus tiesā aizstāvēja juriste Liliana Garkalne no Latvijas Cilvēktiesību centra. Organizācijas pārstāvis, jurists Edgars Oļševskis skaidroja principus, uz ko spriedumā balstās tiesa:

“Neatkarīgi no tā, vai personai ir vai nav likumīgās tiesības iebraukt vai ieceļot valstī, šo cilvēku, arī vienskaitlī, nedrīkst izraidīt no šīs valsts teritorijas uz nedrošo valsti.

Jā, neapšaubāmi valstij ir tiesības no savas teritorijas izraidīt cilvēkus, kuriem nav pamata palikt valstī, taču tam ir jānotiek, individuāli izvērtējot konkrēto situāciju.”

IeM rakstītajā un Ministru kabineta apstiprinātajā rīkojumā noteikts, ka ārkārtējās situācijas teritorijā netiek pieņemti personu iesniegumi par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu. To tagad plānots mainīt, apstiprināja IeM.

“Tā kā ir šis vērtējums, ko mēs arī respektējam, mums tas bija svarīgs, šis tiesas skatījums uz šo situāciju, uz šī rīkojuma piemērošanu. Esam sagatavojuši grozījumus ārkārtējās situācijas rīkojumā," teica IeM valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

Iecerētie grozījumi ārkārtējās situācijas noteikumos paredzēs to, ka Valsts robežsardze patvēruma iesniegumus varēs pieņemt robežkontroles punktos Pāterniekos, Silenē un aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā Daugavpilī. Šis noteikti ir solis samērīguma virzienā, sacīja Latvijas Cilvēktiesību centrā.

“Šai procedūrai ir jābūt efektīvai. Tas nozīmē, ka ne vien formālajai, ka var turpat uz vietas izskatīt un atmest, bet, ja uz to attiecas visas tās pašas garantijas, kas ir noteiktas Patvēruma likumā," norādīja Oļševskis.

Valsts robežsardzē apstiprināja, ka tiesas spriedumus jau ir izpildījuši. Humānu apstākļu dēļ valsts robežas šķērsošana Latvijā kopš ārkārtējās situācijas sākuma ir ļauta 152 cilvēkiem. 

“24 gadījumos Valsts robežsardzes amatpersonas saņēma no viņiem informāciju, ka viņi pēc atgriešanās mītnes valstī var tikt pakļauti vajāšanai.

Vispusīgi izvērtējot saņemto informāciju, šīs personas pārvietoja uz aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru “Mucenieki”, tādējādi dodot iespēju viņiem iesniegt iesniegumus par patvēruma pieprasīšanu Latvijas Republikā," skaidroja Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieka vietnieks Juris Kusiņš.

Savukārt 89 personas izteikušas vēlmi atgriezties mītnes valstī, un tas jau noticis. Tikmēr centrā Daugavpilī šobrīd atgriešanās procedūra norit 45 personām. Savukārt Administratīvā rajona tiesa Rēzeknē saņēmusi vēl divus pieteikumus, lūdzot pieņemt viņu patvēruma iesniegumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti