De Facto

Arodbiedrības biedriem jāvāc balsis "Saskaņai"

De Facto

Dāsns finansējums asociācijām

Trīs darbinieku atlaišana lidostai jau izmaksājusi 140 tūkstošus eiro

Tiesa saskata nepamatotu atstādināšanu «lidostas noklausīšanās lietā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai panāktu trīs darbinieku atlaišanu no darba, lidosta “Rīga” nolīgusi advokātu, kuram līdz šim samaksāti 139 tūkstoši eiro. Tiesa, šādas naudas tērēšana vēl negarantē rezultātu – šonedēļ Rīgas apgabaltiesa nolēma, ka rīkojums par viena no darbiniekiem – Inta Rubeža – atstādināšanu ir nepamatots un viņam jāsamaksā nesaņemtā darba alga, ziņoja LTV raidījums “De Facto”

Vairākas tiesas prāvas pašlaik noris starp lidostu un Raimondu Lazdiņu, Andri Savko un Rubezi, kurus lidosta atbrīvoja no darba par nesankcionētu darbinieku telefonsarunu noklausīšanos. Pērn decembrī Drošības policija pret trijotni sāka izmeklēšanu, taču apsūdzības viņiem vēl nav izvirzītas.

Lidostu tiesās pārstāv advokāts Jānis Vilders, kurš iepriekš citās lietās sadarbojies ar lidostas juridiskā departamenta pašreizējo vadītāju Mārtiņu Krieķi. Turklāt Krieķis ar Vildera partneri Pāvelu Rebenoku pēdējo pusotru gadu uzstājas kopā kā uzņēmēja Kirova Lipmana pārstāvji.

Lidosta sākumā negribēja atklāt, ar ko noslēgti līgumi, apgalvojot, ka ar advokātu biroju “Rebenoks un Vilders” neviens līgums slēgts neesot, taču līguma esamību raidījumam apstiprināja Vilders.

Pēc šī apstiprinājuma lidostas komunikācijas vienības vadītāja Sarmīte Rinmane noliedza, ka Krieķis būtu piedalījies iepirkuma organizēšanā, bet advokātu izvēlējusies lidostas valde. Pats Krieķis un Vilders apgalvoja, ka advokātu birojā Krieķis nekad nav strādājis, bet viņi ir “sadarbojušies dažās publiski zināmās lietās”.

Par lidostas darbu atbildīgā Satiksmes ministrija, ko vada “Vienotības” ministrs Anrijs Matīss, par noslēgtajiem līgumiem uzzinājusi tikai tagad. Lidostai pieprasīti paskaidrojumi.   

“Ir veikta iepirkuma procedūra. Mēs gan pārbaudīsim, vai tā ir veikta korekti,” sacīja ministrijas valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa.

Lidostai ar ministriju jāsaskaņo iepirkumi, kas pārsniedz 100 000 eiro, bet šajā gadījumā slēgti vairāki līgumi par mazāku atlīdzību ar vienu un to pašu advokātu. Kopējā summa netiek atklāta, bet “De Facto” neoficiāli zināms, ka tā varētu pārsniegt 200 000 eiro.

Innusa atzina, ka darba strīdiem šādas likmes ir gana augstas. “Nofiksētā stundas likme ir 100 eiro. Mums ir informācija par izmaksāto apjomu 139 tūkstošu eiro apmērā,” sacīja Innusa.

Lidostā advokātu nepieciešamību skaidro ar to, ka bijušais ekspremjera Aigara Kalvīša („Vienoti Latvijai”) un vairāku iekšlietu ministru padomnieks Lazdiņš un kompānija esot „pārāk cieti rieksti”. Viņus aizstāv divi biroji, un strīds jau izgājis ārpus vienkārša darba strīda robežām.

“Šī situācija no juridiskā jautājuma viedokļa tiek īpaši sarežģīta. Veicot pakalpojuma sniegšanu, atlīdzība ir taisnīga un atbilstoša profesionālam darba ieguldījumam,” skaidroja advokāts Vilders,

Detaļas par prāvām ir gana skopas, jo pārsvarā sēdes ir slēgtas. Uz slēgtām sēdēm uzstāja lidosta, jo sēdēs izskan komercinformācija. Taču “De Facto” zināms, ka vienā no prāvām tiesnese sūdzējusies prokuratūrā par viņai netieši izteiktiem draudiem, jo atlaistais Rubezis pieprasījis tiesneses noraidījumu un vērsies pret viņu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā.

Lidosta ir uzvarējusi dažas pirmās instances tiesas pret trijotni, bet šonedēļ apelācijas tiesa nolēma, ka Rubeža atstādināšana bija nepamatota. Spriedumu vēl var pārsūdzēt, bet lidostai nekavējoties jāsamaksā Rubezim vidējā izpeļņa par vairākiem mēnešiem – gandrīz 7000 eiro, kā arī tiesāšanās izdevumi – 2000 eiro.

Pilns spriedums vēl nav pieejams, tādēļ nav zināma tiesas motivācija, bet lidosta apliecināja, ka spriedumu noteikti pārsūdzēs.

“Tas, ko es varu pieminēt, ka viņi gan pēc būtības atstādināti nepamatoti, gan ir pārkāpta procedūra,” uzskata Lazdiņa, Rubeža un Savko advokāts Indriķis Liepa. 

Tikmēr pašā izmeklēšanā par telefonu noklausīšanos, ko veic Drošības policija, būtisku pavērsienu nav. Vasarā vairāki lidostas darbinieki lūdza atzīt viņus par cietušajiem, bet tas tika atteikts. Tas ko iestāde atklāja par izmeklēšanu ir tas, ka “šobrīd notiek iesaistīto personu vainas pakāpes noskaidrošana un viņus rīcības kvalificēšana atbilstoši Krimināllikuma normām”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti