Tiesa noraida vecāku prasību par bērnu uzņemšanu Ikšķiles bērnudārzā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ikšķiles bērnu vecāki plāno pārsūdzēt viņiem nelabvēlīgo spriedumu, ar kuru tiesa noraidīja pieteikumu lietā par bērnu uzņemšanu pašvaldības vienīgajā bērnudārzā.

Īsumā:

  • Ikšķiles bērnudārzā priekšroku dod 2015., nevis 2014.gadā dzimušiem bērniem, kā arī novadā nesen deklarētām ģimenēm.
  • Vecāki par to vērsās tiesā, taču tā atzina – pašvaldība rīkojusies tiesiski.
  • Arī VARAM norāda uz vietvaru tiesībām noteikt kārtību uzņemšanai pirmsskolā.
  • Taču vecāki uzskata – tiesa uz problēmu raudzījusies ļoti šauri un virspusēji. Viņi spriedumu pārsūdzēs.
  • Tikmēr septembrī durvis plāno vērt otrs pašvaldības bērnudārzs.

Vairāku vecāku sūdzību par, viņuprāt, netaisnīgu bērnu uzņemšanu Ikšķiles pašvaldības vienīgajā pirmsskolā, Administratīvā rajona tiesa noraidīja. Spriedumā rakstīts, ka bērni bērnudārzā tiek uzņemti rindas kārtībā, ievērojot to, cik daudz brīvu vietu ir katrā no vecuma grupām. Līdz ar to ne vienmēr vecākiem bērniem tiek dota priekšroka.

Vecāku, kas tiesājās ar pašvaldību, bērni dzimuši 2014.gadā, bet pašvaldība pirms gada bērnudārzā uzņēma bērnus, kas dzimuši gadu vēlāk.

“Bērnu uzņemšana ir atkarīga ne tikai no iesnieguma iesniegšanas secības, bet arī no grupu skaita un lieluma katrā no vecumiem. Konkrētajā gadījumā bērnu skaits pa grupām būtiski neatšķiras no iepriekšējiem gadiem. Bērni līdz trīs gadiem uzņemti lielākā skaitā, jo iestādes telpas un to iekārtojums ir piemērots šai vecuma grupai. Arī piecgadīgo uzņemto bērnu skaits ir lielāks, bet tas skaidrojams ar obligāto sagatavošanu pamatizglītības apguvei,” spriedumu skaidro tiesneša palīdze Ilze Butkus.

Vecāki saka, ka nelabvēlīgo spriedumu noteikti pārsūdzēs. Viņi apšaubīja 2017.gadā uzņemamo bērnu sarakstu, kurā vietas bērnudārzā nodrošinātas bērniem, kas dzimuši laikā no 2013. līdz 2015.gadam. Taču, tā kā viņu atvases dzimušas 2014.gadā, tiesa vērtēja vien 2014.gadā dzimušo bērnu uzņemšanu. Viens gadījums tika atzīts par prettiesisku.

Viens no vecākiem Rihards Mors saka, ka tiesa nepamatoti sašaurinājusi skatu uz problēmām: “Pārsteigums zināmā mērā bija tādēļ, ka tiesa nevērtēja pilnībā visus lietas materiālus, kas bija iesniegti tiesā. Nevērtēja datus par 2013. un 2015.gadā dzimušiem bērniem, kur faktiski, pēc mūsu aprēķiniem, bija visvairāk pārkāpumu. Pēc mūsu analīzes, bija 67 bērni uzņemti nepamatoti. Tiesa arī atzina, ka viens no 2014.gadā dzimušajiem bērniem arī tika uzņemts nepamatoti bērnudārzā. Šādi gadījumi bija līdzīgi arī 2013.gadā dzimušajiem un 2015.gadā dzimušajiem. Tā kā mēs varam teikt – lai vērtētu pilnībā, manuprāt, šim lēmumam vajadzētu būt savādākam.”

Vecāki uzskata, ka tiesa nav saskatījusi sistēmiskus pārkāpumus.

Aprīļa beigās Ikšķiles domes priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa (Latvijas Zemnieku savienība) teica, ka priekšroka bērnudārzā tāpat tiekot dota visiem pašvaldības darbinieku bērniem. Apsvērta priekšrokas došanu arī pedagogu atvasēm, bet to nepieņēma. Tiesāšanās dēļ rindas kustība tagad redzama arī internetā, kas bija viena no vecāku iebildēm.

“Tā bija viņu izvēle, bet es neuzskatu, ka tā ir uzvara vai zaudējums kādam, jo galu galā mums ir jādzīvo šajā novadā un jāatrod kaut kāds labāks risinājums, kas apmierinātu visas puses.

Ar nākamo mācību gadu ar 1.septembri mēs vispār bērnudārzu rindu kā tādu likvidējam,” sola Batņa.

1.septembrī durvis jāver otram pašvaldības bērnudārzam un sagatavošanas grupām Tīnūžu sākumskolā. Vecāki gan uzsver, ka raizējoties, vai otru bērnudārzu laikus izdosies uzbūvēt.

Latvijas Radio novēroja, ka būvdarbi notiek. Kāds strādnieks, kas nevēlējās nosaukt savu vārdu, gan piebilda, ka pārstāvot apakšuzņēmējus un nemaz nezinot, kad plānota objekta nodošana ekspluatācijā. Pašvaldībā saka, ka raizēm nav pamata.

Iepriekš tāpat izskanējis, ka strīds starp pašvaldību un bērnu vecākiem būs pirmais precedents Latvijā, kas būs pamats citiem tiesas procesiem. Par pašvaldībām atbildīgās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits saka, ka

katra vietvara uzņemšanas kārtību organizē autonomi. Ja tiesa problēmas nesaredz, tad arī ministrijai nav ko iebilst.

Kārtība nacionālā mērogā nav regulēta. Likums to neregulē, līdz ar to tas ir pašvaldības kompetencē.

Tas attiecas tai skaitā uz visām priekšrocībām. Rindu problēma Pierīgā aizvien ir aktuāla. Rinda aizvien svārstās ap 10 tūkstošiem, tā pat ir nedaudz pieaugusi, un augušas arī privāto bērnudārzu izmaksas. Ikšķiles vecāki rēķina, ka bērna skološana privātā pirmskolā viņiem gadā izmaksā ap diviem tūkstošiem eiro par bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti