Panorāma

Amats būs jāpamet pusei virsprokuroru

Panorāma

Rīgā ražos gēnu sekvencēšanas iekārtas

Citā tiesas sastāvā atsāk skatīt Zolitūdes krimināllietu

Tiesa mainītā sastāvā atsāk Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc vairāk nekā divu mēnešu ilga pārtraukuma Pārdaugavas tiesa otrdien, 26. novembrī, atsāka Zolitūdes traģēdijas lietas iztiesāšanu. Šajā lietā nomainīts tiesas sastāvs – darba nespējā esošo tiesnesi Dzintru Zemitāni nomainījusi rezerves tiesnese Anita Grāvīte. 

ĪSUMĀ:

  • Kopš septembra vidus tiesvedībā bija garāka pauze tiesneses darba nespējas dēļ.
  • Nu tiesnesi Dzintru Zemitāni šajā lietā nomainīja rezerves tiesnese Anita Grāvīte.
  • Līdz ar to tiesa atsāka skatīt Zolitūdes traģēdijas krimināllietu.
  • Neviens no klātesošajiem neiebilda pret izmaiņām tiesas sastāvā.

Tiesa mainītā sastāvā atsāk Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanu
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Šoreiz uz Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas sēdi sanāca trīs, nevis četri tiesneši, kā tas bija iepriekš. Pēc ilgstošas prombūtnes tiesas vadība lēmusi darba nespējā esošo tiesnesi Dzintru Zemitāni nomainīt ar rezerves tiesnesi Anitu Grāvīti.

Izmaiņas tiesas sastāvā neviena no iesaistītajām pusēm nenoraidīja. Un šis ir viens no retajiem jautājumiem, kurā prokurori, cietušie un arī apsūdzētie ir vienoti, jo ilgāku vilcināšanos sabiedrība nesaprastu.

"Rezerves tiesnesis piedalījās jau no paša sākuma, līdz ar to ir dzirdējis visu procesa gaitu. Tas nerada nekādus šķēršļus ņemt tālāko dalību tiesas sastāvā un tālāk virzīt tiesas procesu,” komentēja prokurors Agris Skradailis.

Pagājušajā nedēļā apritēja seši gadi, kopš sagruva lielveikals “Maxima”. Tieši tajā pašā dienā tiesa sasauca preses konferenci un cietušajiem apsolīja, ka turpmāk tiesas sēdes notiks, neatkarīgi no tiesneses Zemitānes veselības stāvokļa.

“Diemžēl jāatzīst, ka tikai pēc daudzām cietušo aktivitātēm šāds lēmums tika pieņemts. Mēs esam apmierināti ar to, ka tiešām lieta virzās uz priekšu, un ļoti ceram, ka arī šogad mums notiks tiesas sēdes atbilstoši grafikam,” sacīja cietušo advokāte Jevgenija Tverjanoviča-Bore.

Cietušie ar lielu nepacietību gaida tiesas iznākumu, un par tiesas objektivitāti šaubu nav.

"Par tiesas objektivitāti mums nevienā brīdī šaubu nebija.

Arī cietušajiem nebija nekādu pārmetumu attiecībā uz tiesneses veselības stāvokli. Bet vienkārši tas bija objektīvas pamats izvērtēt situāciju un piemērot normu par rezerves tiesneša iesaistīšanu šajā lietā,” sacīja advokāte.

Rezerves tiesnese Anita Grāvīte kriminālprocesā piedalās kopš paša sākuma. Tagad pieņemtais lēmums par viņas pilntiesīgu iesaistīšanu nozīmē, ka tiesas sastāvs vairs nemainīsies. Tātad pēc slimības lapas beigām Dzintra Zemitāne pie šī tiesas galda neatgriezīsies, un arī sprieduma sagatavošanā viņa nepiedalīsies.

Tālāka lietas virzība uz priekšu būs atkarīga no esošā tiesas sastāva un citu dalībnieku veselības. “Šeit ir iesaistītas ļoti daudzas personas, un mēs nevaram garantēt, ka visi tuvākā pusgada laikā nesaslims vai nebūs kādu citu šķēršļu,” sacīja prokurors Skradailis.

Otrdien tiesas sēdē turpinājās debates. Izteicās apsūdzētā “Re&Re” būvdarbu vadītāja Staņislava Kumpiņa advokāti. Viņu runas būtība – akcentēt iepriekš izskanējušās pretrunas neatkarīgo ekspertu liecībās, ko viņi centās izmantot par labu savam klientam.

„Izteiktie pārmetumi par to, ka celtniecības gaitā netika nodrošināta nesošo konstrukciju stiprība, mūsuprāt, neatbilst patiesībai. Un, kā jau tiesas sēdēs liecināja tiesas izsauktie eksperti, tad attiecībā no būvnieku veiktajiem darbiem nav nekādu pārmetumu, ka kādi darbi būtu veikti neatbilstoši projektam,” komentēja Staņislava Kumpiņa aizstāvis Juris Dzelme.

Dzelme stāsta, ka iepriekšējo debašu sadaļu norunājuši jau pirms ilgstošā pārtraukuma. Šajā sēdē 120 lapu garo runu turpināja. Dzelme norāda, ka jārunā par pierādījumiem, kas kalpo par pamatu attaisnojošam spriedumam, un sarežģītās lietās tik garas runas var būt. „Ja mēs salīdzinām prokuratūras runu, kura bija uz piecām dienām, tad divas dienas no aizstāvju puses, no vieniem no aizstāvjiem, es domāju, ir samērojami,” pauda Dzelme.

Runas ir garas un paredzēt, cik ilgi izteiksies vēl pārējo četru apsūdzēto aizstāvji, ir grūti.

“Ja redzam, ka tiesa neizdara nekādus iebildumus vai nepārtrauc šo runu, tas nozīmē, ka viss sacītais attiecas uz lietu. Kas attiecas par to, vai tas būs gada pirmajā vai otrā pusē, tas viss ir atkarīgs no tiesas procesa gaitas. Pabeigs debates apsūdzēto aizstāvji, tiks dots vārds arī juridisko personu pārstāvjiem izteikties,” norādīja prokurors.

“Apsūdzētie, kā arī ir paudusi tiesa, nekad nav kavējuši lietas izskatīšanu, un, protams, mana aizstāvāmā ir ieinteresēta, lai tas process virzās ātrāk. Cik man zināms, visi aizstāvji ir gatavi teikt savas debašu runas. Visi jau sen ir kaujas gatavībā un gatavi virzīties uz priekšu,”  sacīja apsūdzētās I. Šuvajevas aizstāve Jeļena Kvjatkovska.

Līdz gada beigām nozīmētas vēl 11 tiesas sēdes. Tiesā prognozē, ka

pirmajā instancē lietas izskatīšanu varētu pabeigt nākamā gada pirmajā pusē.

KONTEKSTS:

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala ''Maxima'' jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. 

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī. Patlaban tiesvedība tuvojas tās noslēgumam. Jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Pašlaik notiek tiesas debates, pēc tām sekos sprieduma sagatavošana.

Zolitūdes krimināllietu tās lielā apjoma un sarežģītības dēļ skata trīs tiesneši. Vienas tiesneses slimības dēļ vairākkārt atlikta Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti