Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Biedrība: VM virza „bezzobainu” priekšlikumu kompensējamo zāļu cenu mazināšanai

Pusdiena

Pusdiena 15.06.2018

Tiesa Rīgas domei liek izbeigt prettiesisko līgumu par krematorijas izmantošanu

Tiesa liek Rīgas domei izbeigt prettiesisko līgumu par krematorijas izmantošanu

Administratīvā rajona tiesa ir ieklausījusies Konkurences padomes (KP) un apbedītāju vairāku gadu garumā paustajās bažās, ka Rīgas dome prettiesiski vienās rokās nodevusi kremēšanas tiesības Rīgas krematorijā. Tiesa ir secinājusi, ka Rīgas dome ir radījusi nevienlīdzīgu konkurenci. Bet, lai rīdzinieki un citi nepaliktu bez kremēšanas iespējām, jaunais dedzinātājs godīgā ceļā domei jāatrod gada laikā.

Pārmetumus Rīgas domei, ka tā nepamatoti ierobežo konkurenci, saimniekošanas tiesības krematorijā uz ilgiem gadiem nododot vienās rokās, jau pirms vairākiem gadiem pauda KP. Rīgas dome ieklausījās un pērn sarīkoja krematorijas nomas tiesību izsoli. Par 4000 eiro mēnesī dome krematoriju nodeva ierastajam sadarbības partnerim "Rīgas kremācijas centram – krematorijai". Uzvarēt varēja tikai šī firma, jo tai bija pieredze un sertifikāti.

KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama toreiz teica, ka tiesiski tas nav, bet iebilst domei nevar. "Atkal ļoti interesants gadījums, kā Rīgas dome organizē izsoles, tāpēc, ka ļoti interesanti izstrādāts izsoles nolikums. Neviens no šiem diviem pretendentiem neieguva sertifikātu, lai pretendētu uz šo kremācijas nomu. Tāpēc, ka viņiem vienkārši nebija iespējams apmācības iegūt. Šis nosacījums, mūsu skatījumā, ļoti ierobežo principā iespēju pretendēt uz šo. Bet mūsu aizrādījums, norādījums nav saistošs, tā kā Rīgas dome, visticamāk, arī neko nedarīs, jo uzskata, ka viss ir noticis."

Rīgas dome tiešām piecgadu līgumu ar ierasto partneri atstāja spēkā, un saskaņā ar "Lursoft" ziņām dedzinātava "Rīgas kremācijas centram – krematorijai" pērn ļāva apgrozīt teju miljonu, bet nopelnīt 60 tūkstošus eiro. Tomēr uz administratīvo tiesu par netaisnību devās firma «Apbedīšanas nams – krematorija», kas nesen uzcēla savu krematoriju Valmieras pusē. Administratīvā rajona tiesa nosprieda, ka Rīgas dome rīkojusies prettiesiski. 

"Tiesa secināja, ka nomas tiesību izsoles noteikumi radīja nevienlīdzīgu konkurenci. Ar netaisnīgo prasību tiek radīti apstākļi, ka izsolē efektīvi var piedalīties tikai tas uzņēmums, kas jau strādā ar konkrētā ražotāja krāsni," stāsta tiesas pārstāve Ilze Butkus.

Tomēr tiesa Rīgas domei liek laboties un līgumu pārtraukt nevis uzreiz, bet gada laikā. "Atzīstot līgumu par spēkā neesošu no tā pieņemšanas brīža, Rīgas pilsētā ilgu laiku netiktu nodrošināta kremācijas pakalpojumu sniegšana, bet svarīgi nodrošināt to sniegšanas nepārtrauktību. Līdz ar to iedzīvotāju interesēs ir noteiktu laiku turpināt nomas līgumu."

Konkurences padome administratīvās rajona tiesas spriedumu uzteic.

"Tiesa diezgan skaidri norādījusi uz to, ka nomas tiesību izsoles noteikumi radīja nevienlīdzīgos konkurences apstākļus. Un mēs jau iepriekš aicinājām Rīgas domi rīkoties atbilstoši labas pārvaldības principiem, un tieši šāda pasūtītāja darbība tiek veicināta ar šo tiesas spriedumu. Respektīvi, radīt godīgas konkurences apstākļus, kas nodrošinātu maksimāli lielu pretendentu skaitu, pasūtītājam savukārt iespēju saņemt saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu.

Un tieši uz pasūtītāju, šajā gadījumā uz Rīgas domi, gulstas šī atbildība domāt ilgtermiņā un veicināt godīgu konkurenci starp tirgus dalībniekiem, nevis to kavēt," teica KP padomniece konkurences politikas jomā Dita Dzērviniece.

Mēneša laikā Rīgas dome spriedumu var pārsūdzēt, un jau tagad paredzams, ka rātsnams tādu iespēju izmantos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt