Tiesa liek atjaunot darbā Ogres domes darbinieci, kura par koruptīvu lietu izgaismošanu piedzīvojusi psiholoģisku teroru

Zemgales rajona tiesa nule ir spriedusi uzlikt par pienākumu Ogres pašvaldībai amatā iepirkumu nodaļā atjaunot iepriekš atlaistu darbinieci Žaneti Avotiņu. To varētu uzskatīt par parastu darba devēja un strādājošā strīdu, taču lietas materiāli atklāj virkni Ogres domes vadībai neglaimojošu faktu. Piemēram, to, ka pret darbinieci ir vērsts psiholoģisks terors, jo viņa cēlusi gaismā iespējamus likumpārkāpumus pašā domē.

Tiesa liek atjaunot darbā Ogres domes darbinieci, kura par koruptīvu lietu izgaismošanu piedzīvojusi psiholoģisku teroruEdgars Kupčs

Žanete Avotiņa Ogres novada domē strādāja kopš 2005. gada novembra – desmit gadu bija domes priekšsēdētāja un vietnieka sekretāre.

"2014. gadā, atgriežoties no bērna kopšanas atvaļinājuma, 2. jūlijā atgriezos sekretāres amatā, bet pie varas jau bija nācis [Egils] Helmaņa kungs (Nacionālā apvienība). Bija apvērsums domē noticis 2014. gada aprīlī.

Tad pamazām tika atlaisti visi nevēlamie darbinieki, tika veikta reorganizācija, un sāku izjust mobingu, bosingu pret sevi. Līdz tam es vispār nezināju, kas tas tāds ir," stāsta Avotiņa.

Līdz tam pašvaldības speciālistu darbs bijis stingri nodalīts no politiskā. Avotiņa arī nav bijusi nevienā partijā. Taču tad sākusies darbinieku nomaiņa, cenšoties panākt, lai nevēlamie aiziet paši. Viņai, piemēram, esot pārtrauktas piemaksas par citu darbinieku aizvietošanu, tāpat vadība ilgi vilcinājusies izlemt likumā atļauto, ka dienā, kad domē ilgs darbalaiks, viņai kā mazu bērnu mātei var piešķirt par vienu stundu īsāku darbdienu.

"Manā gadījumā bija tā... Es visu laiku tā kā klusēju, bet tad reorganizācijas rezultātā tā pati Dana Bārbale, kas tad bija kā speciāliste vienkārši domē... Viņa vēl nebija ne izpilddirektora vietniece, ne arī Administratīvā departamenta direktore, kas viņa pēc tam kļuva reorganizācijas rezultātā. Bet viņai bija plāns samazināt algu man par vismaz 100 eiro, kas man arī nepatika. Es, protams, neklusēju un izteicu savas pretenzijas. Tātad tā es ieguvu nelabvēlīgu attieksmi pret sevi. Beigās bija tā, ka man pateica: vai nu tu iesi projām no pašvaldības, vai nu tu iesi strādāt uz iepirkumiem. Bet no sekretāres amata mani aizbīdīja projām," notikumus izklāsta Avotiņa.

Žanete Avotiņa kā iepirkumu speciāliste veikusi tirgus izpētes gadījumiem, kad salīdzinoši nelielos – līdz pārdesmit tūkstošiem eiro – iepirkumos pašvaldībai jāuzaicina vairāki pretendenti piedāvāt savas preces vai pakalpojumus domei.

"2018. gada aprīlī veicu tirgus izpēti par žogu izbūvi Ogrē, Krasta ielā. Priekšsēdētāja Helmaņa kunga labā roka, es gribētu teikt, iepirkuma speciāliste Dace Līva iedeva iepirkuma dokumentāciju, norādīja, kurām trim firmām piedāvājumi ir jāizsūta, ko es arī izdarīju.

Un tad, kad saņēmu e-pastā piedāvājumus, tad izrādījās, ka viena persona ir atsūtījusi divu dažādu firmu piedāvājumus, kas principā izskatījās ļoti aizdomīgi. Man tas izskatījās pēc cenu sarunāšanas un pēc iepriekšējas vienošanās, respektīvi, pēc karteļa.

Un es pieņēmu lēmumu šos divus pretendentus no vērtēšanas izslēgt," stāsta Avotiņa.

Pēc tam vadība esot likusi konkrēto iepirkumu noslēgt bez rezultāta, bet cita darbiniece to organizējusi no jauna, un ar aizdomīgu cenas piedāvājumu uzvarējusi viena no iepriekš izslēgtajām firmām. Avotiņa vērsās pie korupcijas apkarotājiem un konkurences uzraugiem, bet domes vadība vērsusies pret viņu. Samazināts ikgadējais darba novērtējums, vēlāk vairs neuzdeva darbus, līdz atlaida pavisam. Darba devējs arī skaidrojis, ka esot saņemta kāda novada iedzīvotāja sūdzība par to, ka Avotiņa, izmantojot domes varu, ar viņu izrēķināšoties. Vēlāk jau tiesā izrādījies, ka sūdzmanis bijis viņas kaimiņš, kam Avotiņa aizrādījusi par ālēšanos ar kvadricikliem.

"Sanāk tā, ka dome no manis gribēja tikt vaļā, un tas Toms Šrāders palīdzēja. Bet es domāju, ka viņš pat īsti nezināja, kur viņš ir ielīdis, jo viņam bija svarīgi man atriebties par to, ka es esmu uzdrošinājusies saukt policiju. Es uzskatu, ka tā bija sarunāšana. Domei vajadzēja no manis tikt vaļā, un Toms man gribēja atriebties. Un tāpēc izdomāja to iesniegumu, jo nevienu pierādījumu viņš nav iesniedzis," norāda Avotiņa.

Tiesa lēmusi ne tikai Avotiņu atjaunot darbā, bet arī izmaksāt algu teju gada darba apmērā, kā arī morālo kompensāciju. Izpilddirektora vietniece Dana Bārbale informē, ka Ogres novada pašvaldība izmantos tai likumā paredzētās tiesības pārsūdzēt pirmās instances tiesas spriedumu un nav gatava komentēt spriedumu, jo tas vēl nav stājies spēkā.

Atbildot uz jautājumu, vai lēmums nav stājies spēkā vēl divos tiesas procesos, kur atlaistie darbinieki uzvarējuši Ogres novada domi, Bārbale saka: "Uz šo brīdi nav citu aktīvu tiesvedību ar darbiniekiem, kas būs atbrīvoti no Ogres novada pašvaldības."

Par mobingu, psiholoģisku terorizēšanu un labas pārvaldības trūkumiem Ogres pašvaldībā runā ne tikai konkrētās lietas tiesnesis, bet arī Pašvaldību darbinieku arodbiedrība un Tiesībsarga birojs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti