Dienas notikumu apskats

Savčenko atgriežas Ukrainā un pateicas visiem par atbalstu

Dienas notikumu apskats

Diskusijā par NĪN atvieglojumiem vienīgajam mājoklim iezīmējas vairāki problēmjautājumi

Gudrona dīķu sakopšanas izmaksas sasniegs 55 miljonus eiro; gaidāma ilga tiesvedība

Tiesa līdz oktobrim atliek gudrona dīķu lietu par 7,6 miljonu eiro piedziņu no Vides dienesta

Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa trešdien, 25.maijā, atlikusi kompānijas "Skonto būve" prasību pret Valsts vides dienestu (VVD) saistībā ar 7,6 miljonu eiro piedziņu par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu attīrīšanu.

Prasītāja un atbildētāja pārstāvji uz tiesas sēdi Rīgas Ziemeļu rajona tiesā ieradās, līdzi paņēmuši iespaidīgu dokumentu apjomu – vairākus tūkstošus lapu. Tāpēc tiesa tika pārcelta uz lielāku zāli.

Dokumentos fiksēta sešus gadus ilgusī sadarbība starp VVD un kompāniju "Skonto būve";, kas par gudrona smelšanu līdz šim saņēmusi 26 miljonus eiro. Kad pērnvasar "Skonto būve" pieprasīja kārtējo papildmaksājumu vairāku miljonu apmērā, VVD līgumu ar kompāniju lauza. Dienests apgalvo, ka uzņēmējs nav padarījis solīto, tāpēc arī nesamaksāja visu nolīgto naudu.

"Skonto būve" apgalvo, ka valsts tai parādā 7,6 miljonus eiro, no kā 600 000 eiro esot līgumsods. Komersants tiesai iesniedzis papildu dokumentus, tāpēc sēdes laikā kompānijas advokāts Viktors Tihonovs ar VVD advokāti Jūliju Jerņevu ieslīga diskusijā, vai dienestam tie maz ir pieejami.

Vides dienesta pārstāvji tiesai lūdza līdz pusgadam laiku, lai iepazītos ar jaunākajiem "Skonto būves" dokumentiem. Uzņēmums pauž, ka seši mēneši ir nesamērīgs laiks, un tas liecinot par valsts vēlmi lietu "vilkt garumā". Arī tiesnesis Viktors Prudņikovs uz tik ilgu laiku lietas skatīšanu atlikt negribēja. Tomēr tiesa tika atlikta uz 6. oktobri, kad būs pagājis vairāk nekā gads kopš strīda sākuma.

"Skonto būves" iesniegtajos papildu dokumentos esot pierādījumi par uzņēmuma Inčukalna sērskābā gudrona dīķī paveiktajiem darbiem pērn martā, aprīlī un maijā.

VVD apgalvo, ka tam nav zināms, cik daudz gudrona "Skonto būve" ir izsmēlusi, jo pētījumi rāda dažādus datus. Uzņēmums apgalvo, ka tas ir izsmēlis 30 200 tonnu gudrona jeb aptuveni pusi no kopējā gudrona apjoma. Saskaņā ar "Skonto būves" aplēsēm kopumā dīķos bijušas 55 000-60 000 tonnas indīgās vielas.

Fakti:

  • Inčukalna sēsrkābā gudrona Dienvidu un Ziemeļu dīķi ir bīstamākie vides objekti valstī. Tas atrodas 35 kilometrus no Rīgas.
  • Dīķi izveidoti pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, kad tos sāka izmantot kā atkritumu poligonu viena no lielākajām Padomju Savienības smērvielu rūpnīcām. Ražojot parfimēriju un medicīniskās eļļas, no jēlnaftas atšķirtais gudrons tika vests uz mežu pie Inčukalna. Daļu apbēra ar smiltīm, daļu glabāja teju kilometru dziļā dziļurbumā. Vides drauds ir tas, ka sērskābais gudrons nonāk gruntsūdeņos un varot tikt līdz Gaujai.
  • Dīķu attīrīšanu teorētiski valsts sāka plānot jau 2004. gadā, taču īsti darbi notikuši tikai pēdējos gados. Sanācijas darbu noslēguma termiņš vairākkārt atlikts, un tagad tas pārcelts uz 2019. gadu.

Tikmēr gudrona dīķiem par 500 000 eiro pārvilkts ūdensnecaurlaidīgs materiāls, lai nākamā darbu veicēja meklējumu gaitā pussmeltos dīķus neaizpildītu nokrišņi. Pašlaik VVD izvērtē pretendentu piedāvājumus iepirkuma konkursā, par ko "Skonto būve" vērsusies administratīvajā tiesā pēc tam, kad uzņēmuma sūdzību noraidīja Iepirkumu uzraudzības birojs.

VVD plāno sanācijas darbus atsākt nākamgad un pabeigt 2019.gadā. Tiem būšot nepieciešami 25 miljoni eiro. Līdz ar to lēšams, ka gudrona smelšana, kā arī darbu uzraudzība, zinātnieku pētījumi, apsardzes un juridiskie pakalpojumi kopā varētu izmaksāt jau ap 55 miljoniem eiro.

Jau ziņots, ka VVD pēc strīdiem ar sanācijas darbu veicēju - "Skonto būvi" - nolēma pārtraukt līgumu ar šo uzņēmumu. Tas skaidrots ar "Skonto būves" paziņojumiem un rīcību, kas vērsta uz līguma saistību nepildīšanu.

Pērn vasaras beigās VVD gudrona dīķiem sagādāja apsardzi, jo "Skonto būve" par spīti lauztajam līgumam teritorijā turpināja uzturēties kā saimnieks. Rudenī par 500 000 eiro nolīgts uzņēmums, kas gudrona dīķi pārklāja ar plēvi, lai jau daļēji iztīrītie dīķi  nepiepildītos ar lietus ūdeņiem.

VVD izsludināja jaunu iepirkumu dīķu sanācijai. Šobrīd tiekot vērtētas trīs kompānijas: Beļģijas uzņēmums "DEC NV", kā arī divi uzņēmumi no Latvijas – AS "A.C.B." un PS "Inčukalns", iepriekš vēstīja LTV raidījums "De facto".

VVD skaidro, ka uzņēmumam "Skonto būve" par paveiktajiem darbiem līdz šim pārskaitīti 26,47 miljoni eiro. Pēc līguma laušanas ar "Skonto būvi" 16 miljoni eiro vēl palikuši neiztērēti, taču Inčukalna sērskābā gudrona dīķu attīrīšanai būs nepieciešami vēl deviņi miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti