Panorāma

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā liecina apsūdzētā A. Meļņikova

Panorāma

R. Vējonis: partijām jāspēj vienoties par koalīciju

AT izskata J. Klauža pieteikumu

Tiesa lēmumu par Klauža prasību atcelt vēlēšanu rezultātus paziņos trešdien

Augstākā tiesa otrdien, 30.oktobrī, skatīja 13. Saeimā nepārvēlētā deputāta Jāņa Klauža (Zaļo un Zemnieku savienība) pieteikumu par vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu. Centrālā vēlēšanu komisija iepriekš bija pieņēmusi lēmumu nepārskaitīt par Klaužu nodotās balsis. Tiesa uzklausīja procesa dalībniekus, bet ar saīsināto nolēmumu tiesa nāks klajā trešdien.  

Atbilstoši likuma normām Jāņa Klauža pieteikums bija jāskata septiņu dienu laikā.     

Klaužs Augstākās tiesas tiesnešiem otrdien skaidroja, ka vēlēšanu naktī būtiski samazinājies viņam ievilkto plusiņu skaits. Situāciju viņš uzskatot par absurdu, tāpēc vērsies tiesā ar pieteikumu apstrīdēt 13. Saeimas vēlēšanu rezultātus.

“Kā varēja izveidoties šāda situācija, ka, teiksim, vienos divos man ir pazudušas šīs 493 balsis, bet mīnusu man nav, bet maniem kolēģiem pilnīgi pretēji. Viņiem aug plusi un samazinās mīnusi. Kā šāda situācija varēja izveidoties? Patiesībā viņa ir pilnīgi absurda,” paziņoja Klaužs.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) aizstāvis Lauris Liepa tiesai skaidroja, ka rezultātu publicējumiem, kas nakts laikā parādās un vēlāk mainās, neesot tiesisku seku un jaunajā Saeimā neievēlētā Jāņa Klauža pieteikums neesot pamatots.

“Patiesību sakot, līdz vēlēšanu rezultātu apstiprināšanai, godātā tiesa, aizskāruma vēl nav. Jo var gadīties, ka, atspoguļojot šos rezultātus CVK vietnē, kas ir paredzēta uzskatāmībai, tikai indikatīvai informācijai, kas nerada sekas, var gadīties, ka svārstās norādīto balsu skaits jau minēto iemeslu dēļ. Proti, ka no vēlēšanu komisijām var pamanīt, ka ir nepieciešams protokolu, kas ir jau nostiprināts, un rezultātus, kas jau publicēti, tomēr atsaukt,” skaidroja Liepa.

Arī Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars tiesai skaidroja, ka visas izmaiņas, kas veiktas, notikušas saskaņā ar noteikto kārtību.

“Šie iecirkņi saskaitīja rezultātu, tas tika publicēts, lai sagatavotu vēl noslēguma dokumentus, kas ir vēlēšanu dienas žurnāls, tika konstatēts, ka tur ne visas ailes, uzsākot balsu skaitīšanu, ir aizpildītas. Lai varētu veikt grozījumus, ir nepieciešams CVK akcepts, tāpēc viņi zvana,” skaidroja Cimdars.

Augstākā tiesa otrdien uzklausīja procesa dalībniekus, taču tās nolēmums būs pieejams trešdien pēc pulksten 16.

KONTEKSTS:

13.Saeimas vēlēšanas norisinājās šā gada 6.oktobrī. Tajā 5% barjeru izdevās pārvarēt 7 politiskajiem spēkiem, tostarp Zaļo un Zemnieku savienībai, kuru 13.Saeimā pārstāvēs 11 deputāti. Pašreizējā parlamenta sasaukumā strādājošie Aija Barča un Jānis Klaužs ievēlēti netika.

Klaužs un Barča CVK iepriekš lūdza pārskaitīt par viņiem nodotās balsis 13.Saeimas vēlēšanās, bet CVK nesaskatīja pamatu rezult`tau pārskatīšanai. Vēlāk  Klaužs tiesā apstrīdējis vēlēšanu rezultātus.

 Viņš vēlēšanu naktī aktīvi sekojis līdzi ienākošajiem rezultātiem CVK mājaslapā. Līdz plkst.1.15 viņam atzīmēto plusiņu skaits uzkāpis virs 1200. Bet vēl stundu vēlāk tas negaidīti nokrities par nepilniem pieciem simtiem, kamēr citiem atkal samazinājies svītrojumu skaits. Vēl 20 minūtes vēlāk plusiņu gan atkal ir ievērojami vairāk, tomēr redzētais Klaužam licis domāt, ka sistēmā kāds iejaucies, un ar šādām aizdomām viņš vērsies gan CVK, gan Drošības policijā. Tieši nepilni pieci simti plusiņu būtu ļāvuši Klaužam ZZS Latgales sarakstā pakāpties no ceturtās uz otro vietu un iekļūt Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti