Panorāma

Strīdas par uzvārdiem Zolitūdes komisijas ziņojumā

Panorāma

Liepājas pedofilu lietu atkārtoti tiesās pirmajā instancē

Uģi Magoni atbrīvos pret 400 000 eiro

Tiesa atbrīvos Magoni no apcietinājuma pret 400 000 eiro lielu drošības naudu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Aizdomās par kukuļņemšanu turētais bijušais „Latvijas Dzelzceļa” valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis tiks atbrīvots no apcietinājuma pēc tam, kad par viņu tiks samaksāta drošības nauda 400 000 eiro apmērā. Šādu lēmumu, atkārtoti izvērtējot Magonim piemēroto drošības līdzekli šodien pieņēma Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa

Kopš 6. augusta, kad, atgriežoties no Igaunijas, bijušais Latvijas Dzelzceļa prezidents Uģis Magonis tika aizturēts un vēlāk apcietināts par aizdomām kukuļņemšanā, ceturtdien bija pirmā reize, kad viņa ievešana tiesā netika slēpta. Atšķirībā no iepriekšējām divām reizēm, kad Magonis tiesā tika ievests pa dienesta ieeju, šoreiz sanākušie mediju pārstāvji pat tika informēti, ka Magonis tiks vests pa tiesas koridoru. 

Magoņa pirmā publiskā parādīšanās kopš aizturēšanas augusta sākumā izraisīja lielu fotogrāfu un operatoru interesi. Taču ceturtdien, pirms slēgtās sēdes ieraudzīdams tiesas gaitenī žurnālistus, bijušais "Latvijas Dzelzceļa" šefs emocijas neizrādīja.

Vidzemes priekpilsētas tiesas sēde par drošības līdzekļa maiņu, aiz slēgtām durvīm ilga vairāk kā divas stundas, bet pēc tam tika izsludināts pārtraukums saīsinātā sprieduma sagatavošanai. Magonis pēc sēdes tika nogādāts atpakaļ ieslodzījumā, šoreiz pa sētas durvīm.

Pārtraukumā kļuva zināms, ka viņa advokāti uztur jau iepriekš izteikto lūgumu – atbrīvot Magoni pret 200 000 eiro lielu drošības naudu. Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) uzskatīja, ka Magonis būtu paturams apcietinājumā, stāsta viens no trim viņa advokātiem Jānis Rozenbergs.

"Lai netraucētu izmeklēšanu, kas divus mēnešus, visticamāk, ir rūpīgi veikta. Nezinu, kas tur varētu būt palicis nenoskaidrots šādā samērā kompaktā kriminālprocesā ar pāris iesaistītām personām ar vienu notikumu, vienu epizodi," teica Rozenbergs.

Galu galā vairāk nekā četras stundas pēc sēdes sākuma kļuva zināms: tiesnese Biruta Horuna ir nolēmusi, ka Magoni var atbrīvot pret 400 000 eiro lielu drošības naudu – divreiz vairāk, nekā bija gatava piedāvāt Magoņa aizstāvība.

"Es nebūt neapgalvoju, ka 400 000 eiro būtu Magoņa kunga ģimenes rīcībā un ka šī nauda tūlīt tiks iemaksāta. Tas vēl ir jautājums, vai šāda nauda tiks kaut kur atrasta un savākta. Tātad, mēneša laikā ja šī nauda tiek iemaksāta, šie 400 000 eiro attiecīgajā Valsts kases kontā, tad Magoņa kungs tiek atbrīvots no apcietinājuma. Līdz tam laikam viņš paliek apcietināts," teica Rozenbergs.

Tiesas noteiktā drošības nauda ir jāiemaksā 30 dienu laikā. Tiesas argumentācija, kāpēc izvēlēts šāds drošības naudas apmērs, nav zināma, jo motivēts lēmums advokātiem būs pieejams piektdienas, 9.oktobra, pēcpusdienā. 

Advokāts piebilda, ka šis drošības naudas apmērs ir lielākais, par kādu viņš Latvijā ir dzirdējis. "Ar šo tiesas lēmumu droši vien ir jauna prakse vai jauna latiņa drošības naudas apmēra noteikšanā, kas apmēram 5-7 reizes pārsniedz drošības naudas apmēru citās lietās. Tādēļ nav pārsteigums, ka šo te summu, visticamāk, nebūs iespējams savākt ne dienas, ne divu laikā," piebilda Rozenbergs.

Advokāts paskaidroja, ka tagad, visticamāk, Magoņa sieva vērsīsies pie cilvēkiem, kas bija gatavi aizdot 200 000, lai lūgtu vēl tikpat daudz. Savu naudu Magonis nevarot izmantot, jo viņa kontiem un nekustamajiem īpašumiem esot uzlikts arests. Ja naudu savākt neizdosies, pēc diviem mēnešiem aizstāvība atkal lūgs Magoni atbrīvot par jau pieejamajiem 200 000 eiro.

Saskaņā ar likumu, iemaksājot naudu un izpildot procesa virzītāja noteiktos ierobežojumus, nauda pēc sprieduma tiks atdota atpakaļ. 

Tikmēr no KNAB pārstāves Lauras Dūšas teiktā izriet, ka izmeklētājiem tiesas lēmums nav bijis patīkams.

"Izvērtējot lietas materiālus, izdarītā nozieguma raksturu un tā smagumu, procesa virzītājs uzskatīja, ka miljons eiro ir adekvāta summa drošības naudai. Tiesa pieņēma lēmumu par 400 000 eiro. KNAB tiesas lēmumu nekomentē, jo tas ir tiesas kompetencē," teica KNAB pārstāve Laura Dūša.

Ja Magonis tomēr tiks atbrīvots pret drošības naudu, visticamāk, KNAB viņam noteikts papildu drošības līdzekļus, piemēram, liegumu ieņemt noteiktus amatus, tuvoties darba vietai un atsevišķām personām vai bez atļaujas atstāt valsti, pieļauj advokāts Rozenbergs. Viņš arī apstiprina, ka Magonis procesā līdz šim ir izvēlējies klusēt.

"Viņš sadarbojas ar izmeklēšanu, bet liecības nesniedz. Dažādās citās izmeklēšanas darbībās, protams, viņš ir izpildījis procesa virzītāja lūgumus. Tātad izpildījis procesa virzītāja kādus norādījumus vai tamlīdzīgi viņš ir," teica advokāts.

Rozenbergs arī norādīja, ka Magonis ir paudis gatavību pēc nokļūšanas brīvībā paust sabiedrībai savu viedokli par šo lietu.

Magoni KNAB aizdomās par kukuļa lielā apmērā piedāvājuma pieņemšanu aizturēja augusta sākumā. Kukulis esot saņemts saistībā ar kādu „Latvijas Dzelzceļa" meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" iepirkumu, tolaik vēstīja KNAB.

Neoficiāli izskanējis, ka kukuļa apmērs bijis pusmiljons eiro un tas bijis saistīts ar lietotu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas uzņēmuma „Skinest”. Uzreiz pēc aizturēšanas Magonis zaudēja „Latvijas Dzelzceļa” valdes priekšsēdētāja amatu, savukārt tiesa apstiprināja KNAB lūgumu viņu apcietināt.

Šo drošības līdzekli pēc pārsūdzēšanas spēkā paturēja arī Rīgas apgabaltiesa. Tagad, kad bija pagājuši divi mēneši kopš Magonis ir cietumā, tiesai atkal bija jāvērtē, vai ar brīvības atņemšanu saistītā drošības līdzekļa piemērošana ir samērīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti