Panorāma

Vakcinējušies nepilna puse pedagogu

Panorāma

Kā šķirot klientus? Valdības noteikumi mulsina ēdinātājus

Apcietina Saeimas deputātu J. Ādamsonu

Tiesa apcietina deputātu Ādamsonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien nolēma kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu spiegošanā Krievijas labā aizdomās turētajam Saeimas deputātam Jānim Ādamsonam ("Saskaņa").

ĪSUMĀ:

  • Tiesa apcietināja Saeimas deputātu Jāni Ādamsonu.
  • Apcietinājums Ādamsonam piemērots kā drošības līdzeklis.
  • Deputātu tur aizdomās par spiegošanu Krievijas labā.
  • Līdz ar Ādamsonu apcietināta vēl kāda persona.
  • Apcietinātie tiesas lēmumu var pārsūdzēt.

Tiesas lēmumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā. 

Kā novēroja aģentūra LETA, tiesa ierosinājumu par apcietinājuma piemērošanu skatīja aptuveni divas stundas. Ādamsonu uz un no tiesas zāles konvojēja trīs Valsts drošības dienesta (VDD) vīri maskās.

Ādamsons aģentūrai LETA komentārus nesniedza. Tikmēr aizturētā aizstāvis Alberts Vaģelis LTV sacīja, ka izmeklētājiem tagad jāļauj strādāt: “Mēs esam pārrunājuši šo jautājumu ar manu aizstāvamo. Un, ņemot vērā to, ka viņš ir sabiedrībā zināma persona un sabiedrība ir tiesīga zināt viņa likteni, mēs esam izdarījuši secinājumu un pieņēmuši tādu lēmumu, ka nekādus paziņojumus vai komentārus par šo lietu mēs nesniegsim, lai nerastos aizdomas no izmeklēšanas orgāna, ka mēs tādā veidā mēģinātu ietekmēt lietas virzību, pierādījumu vākšanu un nostiprināšanu likumā noteiktajā kārtībā. Līdz ar to mēs ļaujam izmeklētājiem veikt savu darbu, lai noskaidrotu šo situāciju un sniegtu mums atbilstošu vērtējumu, vai viņi uzskata, ka ir noticis noziedzīgs nodarījums, vai tomēr pierādījumi varbūt rādīs kaut ko citu.”

Valsts drošības dienestā (VDD) informēja, ka saistībā ar 9. jūnijā uzsākto kriminālprocesu šobrīd divām personām ir piemērots aizdomās turētās personas statuss un ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis.

"Varam apstiprināt, ka viena no apcietinātajām personām ir vakar, 10. jūnijā, aizturētais 13. Saeimas deputāts," norādīja dienestā.

VDD īstenotās procesuālās darbības, tai skaitā kratīšanas, veiktas arī Saeimas ēkā atbilstoši iepriekš no Saeimas saņemtajai piekrišanai.

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis lielu daudzumu datu nesēju un dokumentu, un ir uzsākta iegūto materiālu analīze, vēstīja VDD.

Likumā teikts, ka apcietinājumu var piemērot tikai tad, ja kriminālprocesā iegūtās konkrētās ziņas par faktiem rada pamatotas aizdomas, ka persona ir izdarījusi noziegumu, par kuru likums paredz brīvības atņemšanas sodu, un cita drošības līdzekļa piemērošana nevar nodrošināt, ka persona neizdarīs jaunu noziegumu, netraucēs vai neizvairīsies no izmeklēšanas.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) Latvijas Televīzijai (LTV) norādīja, ka apsūdzības Ādamsonam ir ļoti nopietnas.

"Saeima ir nevilcinoties izdevusi konkrēto deputātu. Ceru, ka lieta tiks skatīta ātri. Signāls ir nopietns, bet kopumā pozitīvs, pat ja tas skar augstas valsts amatpersonas," viņa sacīja.

Jau ziņots, ka Saeimas vairākums ceturtdienas rītā nolēma piekrist kratīšanas veikšanai deputāta Ādamsona dzīvesvietā un darba vietā, viņa aizturēšanai, apcietināšanai un citu drošības līdzekļu piemērošanai, kā arī aizturēšanas un kratīšanas rezultātā izņemto priekšmetu apskatei.

VDD līdz šim vien paziņojis, ka dienests ceturtdien veicis neatliekamas procesuālās darbības trešdien sāktā kriminālprocesā saistībā ar aizdomām par spiegošanu.

Jāņa Ādamsona apcietināšana varētu atsaukties arī uz partijas “Saskaņa” darbu Saeimā, jo pašlaik, kamēr Ādamsons ir apcietinājumā, partijai ir par vienu balsi mazāk. “Saskaņas” frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs pagaidām nezinot, kā norisināsies darbs frakcijā, ņemot vērā Ādamsona apcietināšanu. Urbanovičs pieļāva, ka Saeima varētu pagaidām palikt ar 99 deputātiem, jo, viņaprāt, bez notiesājoša sprieduma kolēģim Saeimas deputāta mandātu nevar atņemt. 

Kriminālprocess sākts saskaņā ar Krimināllikuma 85. panta pirmo daļu. LTV esošā informācija liecina, ka VDD attiecībā uz Ādamsonu ir aizdomas par 43 epizodēm.

VDD minētā Krimināllikuma norma ir par neizpaužamu ziņu nelikumīgu vākšanu nolūkā tās nodot vai to nodošanu ārvalstij vai ārvalsts organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību vai par citu ziņu nelikumīgu vākšanu vai nodošanu ārvalsts izlūkdienestam tā uzdevumā tieši vai ar citas personas starpniecību. Par šādu noziegumu var piemērot brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem.

LTV rīcībā esošā informācija liecina, ka uz Ādamsonu krīt aizdomas par informācijas nodošanu Krievijai pēdējo četru gadu laikā. Neoficiāli zināms, ka Ādamsons nodevis gan publiski pieejamus dokumentus - dažādus likumu grozījumus, informāciju par armijas iepirkumiem un budžetu, gan sniedzis ziņas pēc valsts austrumu robežas apmeklēšanas, informējis par Baltijas asamblejas nostāju pret "Nord Stream 2". Tāpat saskaņā ar neoficiālu informāciju, ziņu nodošanai viņš izmantojis savu parlamenta datoru.

Ādamsons parlamentā darbojās Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, Pieprasījumu komisijā un Baltijas lietu apakškomisijā. Lai gan Ādamsonam nav pielaides valsts noslēpumam, viņam bija tiesības piedalīties Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdēs, kurās amatpersonas prezentē ierobežotas pieejamības informāciju.

Tāpat viņš darbojas vairākās deputātu grupās. Viņš kā parlamentārietis darbojas deputātu grupā sadarbības veicināšanai ar Izraēlas parlamentu, Ķīnas parlamentu un Baltkrievijas parlamentu. No 2019. gada janvāra Ādamsons ir deputātu grupas vadītājs sadarbības veicināšanai ar Krievijas parlamentu.

Padomju laikā Ādamsons ieņēma dažādus posteņus PSRS Jūras kara flotē. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Ādamsons bija gan Latvijas Jūras spēku komandiera vietnieks, gan arī Robežsargu brigādes komandieris, bet vēlāk pievērsās politikai. Ādamsons aizvien saņem Krievijas maksāto militārpersonas pensiju.

 

KONTEKSTS:

Vairāku Saeimas sasaukumu deputāts Jānis Ādamsons no “Saskaņas” tiek turēts aizdomās spiegošanā Krievijas labā.

Saeima ceturtdien, 10. jūnijā, piekrita kratīšanai Ādamsona dzīvesvietā, viņa aizturēšanai, apcietināšanai un citu drošības līdzekļu piemērošanai. Valsts drošības dienests operatīvās darbības Ādamsona dzīvesvietā turpināja visu ceturtdienu līdz aptuveni pulksten diviem naktī. Pēc tam Saeimas deputātu aizveda uz izolatoru.

Nākamajā dienā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa nolēma Ādamsonam kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu. Apcietinājums piemērots vēl kādai personai. Abiem apcietinātajiem ir piemērots aizdomās turēta statuss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti