Dienas notikumu apskats

Senatori: ASV turpinās ievērot NATO 5.pantu

Dienas notikumu apskats

Tezē jauniešiem Rīgā trešdienas vakarā jau pirmās lūgšanas

Tiesa anulē deputāta mandātu Daugavpils domniekam Bojarūnam

Tiesa anulē deputāta mandātu Daugavpils domniekam Bojarūnam

Daugavpils tiesa pēc Valsts valodas centra (VVC) pieteikuma nolēma atņemt deputāta mandātu Daugavpils pilsētas domes deputātam Vladislavam Bojarūnam par nepietiekamajām valsts valodas zināšanām. 

Iepriekš viņam tika dots pusgads, lai uzlabotu latviešu valodas zināšanas. Vietējā pašvaldība šim mērķim iepriekš piešķīra vairāk nekā 2000 eiro. Bojarūns plāno šo Daugavpils tiesas spriedumu pārsūdzēt.

Pirms kāda laika VVC veica Daugavpils pilsētas domes deputātu valsts valodas zināšanu pārbaudi, kuras rezultātā vairāku deputātu, tostarp Bojarūna, latviešu valodas zināšanas tika novērtētas kā neatbilstošas.

Lai deputāti varētu uzlabot savas valsts valodas prasmes, pašvaldība katram no viņiem piešķīra 2300 eiro apmācībām.

VVC pārstāve Sarmīte Pāvulēna skaidro, ka, pēc sešiem mēnešiem atkārtoti veicot pārbaudi, secināts, ka Bojarūna valsts valodas zināšanas joprojām nav atbilstošas prasībām:

“VVC ir pildījis likumā noteiktās prasības. Likumā ir teikts, ja deputāts sešu mēnešu laikā neuzlabo valsts valodas lietojumu, tad ir jāvēršas tiesā ar prasības pieteikumu par deputāta mandāta anulēšanu. Līdz ar to centrs izvērtēja visus apstākļus un vērsās tiesā, jo deputāts valsts valodu joprojām nelietoja noteiktajā līmenī.”

Bojarūns iepriekš Latvijas Radio norādījis, ka vēl 1990. gadu sākumā ir ieguvis valsts valodas prasmju augstāko kategoriju:“Galvenā problēma man kā deputātam ir tāda, ka ir iedzīvotāji, kuri saprot tikai krievu valodā. Daugavpilī dzīvo 85-90% cilvēku, kas runā krievu valodā. Tāda situācija, un tā ir galvenā problēma," pauda Bojarūns.

Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis, komentējot tiesas lēmumu, norādīja, ka pēdējā laikā ir ievērojis pozitīvas tendences Bojarūna valsts valodas lietojumā:

“Cik es esmu novērojis, tad pēdējā laikā gan domes sēdēs, gan komitejās viņš centās runāt latviešu valodā. Varbūt viņš atteicās sadarboties ar VVC, jo viņam ir tāds raksturs, un viņš uzskata, ka tas nepareizi tiek darīts, jo caur represijām diez vai cilvēka attieksme var mainīties. Tā ir viņa izvēle. Kā tas beigsies viss? Es nezinu.

Man žēl [par iznākumu], jo Daugavpils vēlētāji tomēr atbalstīja viņu, bet no otras puses valsts valoda ir jāzina, tur jautājumu nevar būt," komentē Dukšinskis.

Tas nav pirmais gadījums, kad tiesas ceļā par nepietiekamām valsts valodas prasmēm tiek anulētas deputāta pilnvaras. Tā šī gada 13.decembrī stājies spēkā spriedums lietā, kurā pēc Valsts valodas centra prasības Balvu novada domes deputātam Ivanam Baranovam anulēts mandāts, jo viņš pienācīgā līmenī nezina valsts valodu.

Pāvulēna skaidro, ka tiesvedības procesi tiek uzsākti diezgan retos gadījumos: “Ļoti izplatīti, protams, tas nav, jo, kā jūs redzat, tie ir tikai trīs deputāti, ar kuriem ir kādas tiesvedības. Savukārt Zilupes domes priekšsēdētājam ir iedots laiks valsts valodas lietošanas uzlabošanai.

Tie ir atsevišķi gadījumi tāpēc, ka šajā laikā, kad ir šis uzlabošanas laiks, deputāti patiešām arī uzlabo valsts valodas lietojumu, ja tas ir tiešām tuvu nepieciešamajam līmenim. Līdz ar to līdz tiesai nonākušas tikai atsevišķas lietas.”

Pilns tiesas spriedums Daugavpils domes deputāta Bojarūna lietā būs pieejams 10.janvārī, pēc kā viņam būs tiesības to pārsūdzēt Latgales apgabaltiesā, ko viņš arī grasās darīt. Bojarūns Daugavpils pilsētas domē ieēvelēts 2013.gada jūnijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti