Panorāma

ST ierosina lietu par GMI atbilstību Satversmei

Panorāma

"Diagnoze – vēzis": kā slimnīcas paziņo par pacienta nāvi?

Tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas

Tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Nozagtas ledenes, piecas kinderolas, muzikālais centrs, rakstāmmašīna un citi priekšmeti. Tas ir noziegums, kas izdarīts pirms 25 gadiem. Bet šodien trīs tiesnešu sastāvā sanāca tiesa, lai ceturtdaļgadsimtu pēc zādzību veikšanas turpinātu tiesāt kādu vīrieti.

Konfekšu, elektropreču un citu lietu zādzības no veikaliem, kuru dēļ šodien sanāca tiesa trīs tiesnešu sastāvā, notika pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā. Romāns Siņicins – vīrietis, kas šodien sēž uz apsūdzēto sola, deviņdesmit ceturtajā gadā bija četrpadsmitgadīgs pusaudzis. Pārējie pusaudži, kas tolaik atzinās, savās liecībās bija minējuši arī Romānu. Romāns vienīgais dalību noziegumā neatzina.

"Mani pašu sita policisti, kad aizturēja. Man bija 14 gadu. Vilka galvā gāzmasku, taisīja ciet gaisa atveri, lai nevarētu elpot. Es biju piesiets pie krēsla, kuru nevarēja kustināt, ņirgājās. Daži uzrakstīja, ka ir veikuši kādas zādzības. Mani iesēdināja cietumā, es nosēdēju veselu gadu 14 gadu vecumā. Vēlāk mani atbrīvoja," stāstīja Romāns. Šo zādzību dēļ, vēl būdams nepilngadīgs, viņš pirmstiesas apcietinājumā paspēja pavadīt deviņus ar pusi mēnešus.

Dažus gadus vēlāk Romāns vēlreiz nokļuva tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā par zādzībām un tika notiesāts. Sodu izcieta un 2005. gadā aizbrauca no Latvijas. Sāka strādāt, izveidoja ģimeni. Vecā pusaudžu gadu zādzību lieta tolaik tikusi atlikta, par to neviens neesot interesējies. Lēmums par viņa apcietināšanu tika pieņemts 2006. gadā, Romānam par to nezinot. "Es vairākkārt braucu uz Latviju, ieguvu vadītāja apliecību, nezināju, ka esmu meklēšanā. Pēc tam atnācu mainīt pasi un mani arestēja," skaidro Romāns.

Romānu arestēja 20 gadus pēc notikušā nozieguma, konvojēja uz centrālcietumu. Pēc divām nedēļām drošības līdzekli mainīja. 2017. gadā pirmajā tiesu instancē viņš tika attaisnots. Taču šā gada maijā – jau divdesmit piecus gadus pēc notikušajām zādzībām - Romāna aizstāvis saņēma paziņojumu, ka prokuratūra tomēr uzstāj – tiesvedība jāturpina.

"Pirmās instances tiesas lēmums, spriedums bija apsūdzēto attaisnojošs, prokuratūra uzturēja apsūdzību pirmās instances tiesā, un ir tikai loģiski, ka, nesaskatot pietiekamu pamatu spriedumā attaisnošanai, nu manā ieskatā, es lēmu par protesta iesniegšanu, protams," skaidro Rīgas rajona prokuratūras prokurore Kristīne Jakovļeva. Kamēr tiesvedība nav beigusies, prokurore norāda, ka detaļas nekomentēs. Arī jautājums par procesa lietderību neesot atbildams dažos vārdos.

"Šī lieta ir pierādījums tam, cik bezjēdzīgi un nejēdzīgi tiek lietoti gan tiesas, gan prokuratūras resursi. Mēs dzirdam no prokuratūras, ka viņiem pietrūkstot resursu, pietrūkst darbinieku un tamlīdzīgi. Šis ir viens no tiem gadījumiem, kur mēs redzam, ka viņi tiek tērēti vienkārši pilnīgi bez jebkādas jēgas, bez jebkāda labuma sabiedrībai, bez jebkādas loģikas," uzskata Romāna aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks.

Romāna Siņicina lieta tieši tiesvedības ilguma dēļ iesniegta arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Tiesa šo pieteikumu ir pieņēmusi vēl pirms tiesvedības noslēguma Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti