Sadaļas Sadaļas

Ticējumi, pasākumi un padomi Jāņu svinētājiem – «Rīta Panorāma» ielīgo Doma laukumā

Trešdienas, 22.jūnija, rītā Doma laukumā un tā tuvākajā apkārtnē sākās tradicionālais Zāļu tirgus, kur pulcējās dažādu jomu amatnieki un mājražotāji, piedāvājot dažādus pārtikas produktus, pirts lietas, kā arī jāņuzāles, vainagus. Šis būs viens no daudzajiem svētku pasākumiem Latvijā, no Doma laukuma vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Rīta Panorāma". 

Līgo vakaru gaidot, "Rīta Panorāma" apkopoja dažus svētku ticējumus, kas var būt noderīgi:

 • Ja Jāņu naktī govis mauj, tad būs lietains laiks;
 • Jāņu vakarā laukā, kur aug kāposti, jāsprauž liepu zari, jo tad kāposti būs mīksti. Rudzos jāsprauž ozolu zari, jo tad rudzu kāti būs cieti, bet pie mājas vārtiem jāliek pīlādzis, lai atbaidītu nelabo;
 • Pie kūts jāliek mežrozes, lai raganas netiek pie govju slaukšanas;
 • Ja grib velnu redzēt Līgo naktī, tad plikam jāstāv starp vārtiem.

Līgo un Jāņus svinēs visās Latvijas malās

Līgo un Jāņu pasākumi gaidāmi daudzviet Latvijā. "Rīta Panorāma" apkopoja dažus no tiem:

 • Daugavpils novads Jāņus svinēs Višķu brīvdabas estrādē  Luknas ezera krastā;
 • Rēzeknē  Līgo tirdziņš, brīvdabas pirts Rēzeknes upes krastā, Līgo nakts maģija pie upes un zaļumballe;
 • Balvos plkst.14 Baltinavas dramatiskā kolektīva “Palādas” izrāde “Ontons i Saime” pilsētas parkā un vakarā zaļumballe;
 • Preiļu pilsētas parka estrādē Līgo nakts ugunskurs un zaļumballe;

 • Gulbenes novada Druvienas pagasta „Silmačos" pasākums „Latvija līgo Druvienas Silmačos";
 • Siguldas pilsdrupās  Līgo nakts svinības kopā ar Rūdolfa Blaumaņa personāžiem brīvdabas izrādē «Trīnes grēki»;
 • Smiltenē Līgo nakts kopā ar grupu “Lustīgais blumīzers”, pirms tam plkst. 13 Palsmanē notiks stipro “Līgu un Jāņu” skrējiens;
 • Rūjienas pilsētas centra laukumā būs Zāļu tirdziņš, bet vakarā zaļumballe;
 • Valmieras estrādē Līgo svētku svinēšana notiks lustīgā ballītē;

 • Bauskas Pilskalna estrādē Līgo balle visām paaudzēm;
 • Dobeles vēsturiskajā Tirgus laukumā būs Zāļu tirgus, bet plkst. 13 ironiskā dziesmu spēle „Īsa pamācība mīlēšanā”;
 • Tukuma pusē  Kinopilsētiņā Cinevilla  Jāņu pasākums  latviešu kino tematikas noskaņās, bet Pūres estrādes kalnā Jāņu naktī kārtīgi danči;
 • Jēkabpilī, Krustpils brīvdabas estrādē „Skroderdienas Silmačos” un pēc tam Līgo balle visas nakts garumā ar grupu „Baltie lāči”;

 • Ventspilī Reņķa dārzā Līgo vakara uzvedums “Mana sirds ir pūra lāde…” un pēc tam Jāņu nakts zaļumballe;
 • Liepāja līgosies koncertestrādē “Pūt, vējiņi!” un daudzajās pludmales kafejnīcās;
 • Kuldīgā Līgo vakars notiks pilsētas dārzā;
 • Kolkā var vienkārši doties pie jūras, baudīt klusumu un mieru;
 • Saldus līgos Kalnsētas parka estrādē kopā ar grupu “Jūrkant”.

Rīgā plaša svētku svinēšana gaidāma 11. novembra krastmalā un Dzegužkalnā, raidījumā stāstīja Rīgas pašvaldības pārstāve Baiba Šmite.

Šmite norādīja, ka svinībās Rīgā gaidāmi daudzi tūkstoši cilvēku. "Būs priecīga noskaņa, būs ugunskuri un būs iespēja sajust Līgo vakaru," teica pašvaldības pārstāve. Viņa atgādināja, ka sabiedriskais transports Rīgā 23.un 24.jūnijā būs bez maksas.

Policisti un glābēji mudina nebūt pārgalvīgiem

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis "Rīta Panorāmā" norādīja, ka policijas kontrole būs gan uz galvenajiem, gan mazāka mēroga autoceļiem. Tiesa, solītie labie laika apstākļi Ceļu policiju dara bažīgus, taču, cerams, ka autovadītāji būs prātīgi un nesēdīsies pie stūres alkohola reibumā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi savukārt mudina cilvēkus uzmanīties gan peldoties, gan lecot ūdenī, kā arī ievērot drošību aktivitātēs pie ugunskuriem, griliem.

NMPD padomi:

 • Dodoties svinēt svētkus uz laukiem, vajadzētu noskaidrot savu atrašanās vietu. Tādējādi vajadzības gadījumā mediķi veiksmīgāk varēs atrast iespējamo izsaukuma vietu.
 • Aizdedzinot ugunskuru, tajā nedrīkst liet benzīnu vai citus degmaisījumus, kas var strauji uzliesmot un radīt plašus un smagus apdegumus. Jāpārliecinās, lai degmaisījuma pudeles nebūtu pieejamas bērniem.
 • Jāievēro piesardzība, lecot pār ugunskuru. Ja aizdedzies apģērbs, liesma jānodzēš un apdegušo vietu nekavējoties dzesē ar vēsu ūdeni. Ja gūtais apdegums ir lielāks par cietušā plaukstu vai apdegusi seja, jāzvana „ātrajai palīdzībai”.
 • Peldvietā nedrīkst ūdenī lekt no augstuma ne uz galvas, ne uz kājām. Nevajadzētu peldēties naktī, īpaši nezināmās peldvietās un vienam pašam. Alkohola reibumā ūdenī nevajadzētu iet.
 • Ja notikusi nelaime un gūta smaga trauma vai pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis apdraudot dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt zvanot uz ārkārtas tālruni 113.
 • Savukārt, ja nepieciešama konsultācija vieglāku traumu vai saslimšanu gadījumos, mediķa padomu varēsi saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, kas brīvdienās un svētku dienās strādās visu diennakti.

Tirdziņā dažādi amatnieku darinājumi

 

Doma laukumā Rīgā notiekošajā Zāļu tirdziņā iespējams tikt ne tikai pie Jāņu zālēm un mājražotāju produktiem, bet arī, piemēram, lāpām. Tās gatavotājs Jānis no Salacgrīvas "Rīta Panorāmai" stāstīja, ka Salacgrīvā svin ne tikai Jāņus, bet arī vasaras saulgriežus, kam lieti noder lāpas.

"Tās ir taisītas pēc sentēvu metodēm, no linu auduma maisa, iekšā ietīta bērza tāss, piesūcināta ar parafīna sveci. Tad, kad lāpa deg, tad smaržo kā svece, liesma ir iespaidīga. Kad naktī dedzina, tad tā maģiskā sajūta ir pārpārēm," atzina Jānis.

Priekules novada Virgas pagasta keramiķes Kristīnes ģimene Zāļu tirdziņa apmeklētājiem sarūpējusi interesantus keramikas izstrādājumus. Piemēram, krūzītes ar uzrakstiem "Tavs sivēns vienmēr ir kopā ar tevi” un traukā ir arī sivēns no keramikas. Keramiķe stāstīja, ka šo krūžu idejas autors vairāk ir viņas vīrs. 

Viņa stāstīja, ka Līgo svētkus parasti svin ģimenes lokā, iepriekš cepot pīrāgus, vācot Jāņu zāles un pinot vainagus, kā arī dodoties uz teātri kaimiņu pagastā. 

Līgo svētkos un ne tikai tad ir vērts padomāt arī par ērtiem un siltiem apaviem, kādus tirdziņā piedāvā Rēzeknes amatnieks Andris. Viņš stāstīja, ka Latgalē svētkus svin ģimenes un draugu lokā. Tiek dedzināts ugunskurs un vecie vainagi.

Savukārt meitene Diāna no Suntažiem uz Doma laukuma tirdziņu atvedusi Jāņu zāles - margrietiņas, rudzupuķes, dzeltenās ilzītes, kas lasītas netālu no mājām. Viņa atzina, ka Jāņu zāles tirdziņa apmeklētājiem piedāvā ceturto gadu.

Iedzīvotāji Līgo svētkos ievēro tradīcijas

"Rīta Panorāma" pirms Līgo svētkiem Tukuma apkaimē aptaujāja vairākus Latvijas iedzīvotājus, lai noskaidrotu, kā viņi plāno svinēt Jāņus, kādas tradīcijas ģimenēs ievēro un kā svētku tradīcijas gadiem ejot mainījušās.

"Es esmu muzikants, braukšu spēlēt balli. 24.jūnijā būšu mājās un svinēšu savu vārda dienu," noteica Jānis.

Edgars norādīja, ka viņš svētkus svinēs savās lauku mājās. "Noteikti [būs] iešana pirtī, par cik esmu pirtnieks. Latviskās tradīcijas galvenais saglabāt".

Cits Jānis atzina, ka viņš svētkus pavadīs dīvānā pie televizora, bet Juris sagatavojies sportiskai līgošanai – lekt pāri ugunskuram un sportot.

Tradīcijas, kādās tiek svinēti Jāņi, ir tradicionālas un visās ģimenēs līdzīgas.

Pēteris atzina, ka viņš svētkos labprāt dzer alu, ēd sieru, reizēm lec pāri ugunskuram. 

Kristianam un Raimondam patīk svētkus pavadīt draugu lokā un dziedāt. "Pa pliko neskrienam, bet pāri ugunskuram lecam. Tā ir svēta lieta. Ir arī skriets pa pliko, bet tas bija sen, gadus atpakaļ, bija labi".

Cilvēki arī atzīst, ka, salīdzinot laiku pirms 25 gadiem, Līgo svinēšanas tradīcijas ir mainījušās, citam uz labo, citam uz slikto pusi.

"Protams, ka ir mainījies. It kā visi tagad cenšas pēc jaunajām tendencēm, bet tomēr atgriežas vecās tradīcijas," atzina Edgars. 

Arī Marutai šķiet, ka svētku svinēšanā tagad vairāk tiek ievērotas latviešu tradīcijas. "Siera vārīšana un alus dzeršana. Bez tā jau nevar iztikt. Ir dažādi rituāli, uguns rituāls. Mums ir dīķītis blakus".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt