Kultūra

Literatūrzinātniece Janīna Kursīte laidusi klajā grāmatu par latviešu žestu valodu

Kultūra

Dzintaru koncertzālē "Xylem Trio" uzstāsies ar gadu mijas koncertu

Tezē jauniešu dienas - vienotības un savstarpējas bagātināšanās zīmē

Tezē jauniešu dienas - vienotības un savstarpējas bagātināšanās zīmē

Trešdien Rīgu sāks piepildīt liela jauneklīga rosība, jo no 28.decembra līdz 1.janvārim Latvijas galvaspilsētā notiks Tezē jauniešu dienas. Kopumā ieradīsies 15 000 dalībnieku no gandrīz visām Eiropas valstīm, būs pārstāvēti arī citi kontinenti. Lielākās pulcēšanās vietas būs "Arēna Rīga" un Ķīpsalas halle. Jaunieši piedalīsies lūgšanās, semināros, diskusijās un citos pasākumos, kopīgi Tezē kopienas draudzīgajā garā sagaidīs arī Jauno gadu. Pasākumos ir iespēja piedalīties ikvienam interesentam.

Tezē kopienas dibinātājs brālis Rožē kādā intervijā stāsta, ka īsti netic cilvēkiem, kuri sevi pasludina par garīgajiem skolotājiem, kuri sapratuši, kas ir Dievs. Pēc Rožē vārdiem – šajā pasaulē mēs visi varam būt vienīgi Dieva meklētāji, un tā arī ir svarīgākā mūsu dzīves misija, bet kas ir Dievs – to sapratīsim tikai mūžībā.

Tezē jauniešu dienu kultūras programmā iekļauta arī filma par brāli Rožē, kas apkopo viņa nozīmīgākos dzīves brīžus. Ekumēnisko kopienu Rožē nodibināja 1940. gadā Tezē ciematā Francijā, un tās misija ir veicināt vienotību gan kristiešu, gan vēl plašāk – visas cilvēces vidū.

Lai šī ideja izskanētu plašāk, kopš 20.gadsimta 70. gadiem kopienas brāļi gadu mijā rīko jauniešu tikšanos kādā no lielākajām Eiropas pilsētām. Šogad pirmo reizi tā notiks Rīgā, un mēs esam pirmā postpadomju valsts, kur notiks šis pasākums.

Lai to sagatavotu Rīgā jau vairākus mēnešus strādā Tezē brāļi, un, kā atzīst korejietis brālis Hanjols - viņu ļoti patīkami pārsteidz Latvijā valdošais ekumenisms, kas ir īsti Tezē kopienas garā:

„Tezē kopiena pārstāv ideju, ka cilvēku atšķirība un dažādība nav problēma, gluži otrādi, to cienot un respektējot, mēs varam viens no otra bagātināties, pilnveidot savu dzīves pieredzi. Latvijas kristīgā vide šai ziņā ir labs piemērs, mani vērojumi liecina, ka te ļoti draudzīgi līdzās pastāv visas kristīgās konfesijas.

Vienotības ideja būs viena no svarīgākajām arī Tezē jauniešu dienās, jo tajās vienkopus pulcēsies katoļi, luterāņi, anglikāņi, metodisti un citi kristieši no visas pasaules. Viņi atklās, ka tikai vienotībā mēs varam atvērt ceļu cerībai, jo tikai tā mūs dara stiprus”.

Rīgā kopumā pulcēsies 15 000 jauniešu no gandrīz visām Eiropas valstīm un arī citiem kontinentiem. Lielākā daļa dzīvos ģimenēs, jo pēc ilgākām pārdomām rīdzinieki tomēr pēdējās nedēļās laipni vēruši durvis šiem viesiem. Piecu dienu laikā jaunieši piedalīsies lūgšanās, semināros un diskusijās par aktuālām tēmām, būs arī plaša kultūras programma.

Īpaša vienmēr Tezē dienās ir Jaunā gada sagaidīšana. Par savu pieredzi, pērn esot šajā pasākumā Spānijā, Valensijā, stāsta Vita Dreijere:

„Pirmkārt, tas bija Jaunais gads pilnīgi bez jebkādas alkohola klātbūtnes, un es varu teikt – tas ir jautrākais Jaunais gads, kas man ir bijis! Ļoti skaisti ir tas, ka tas iesākas ar lūgšanu. Pulksten 11.00 vakarā ir Tezē lūgšana par mieru pasaulē, un tas ir kaut kas tāds, kas tiešām uzliek to Jauno gadu „uz kājām”. Pēc tam bija tā – tā kā mēs bijām Spānijā – spāņiem ir tāda tradīcija, ka 12 sekundes pirms Jaunā gada sākuma viņi sabāž katrā sekundē vienu vīnogu sev mutē. Tātad es Jauno gadu sagaidīju ar 12 vīnogām mutē. Pēc tam sākas tādi kā tautu svētki, kad katra pārstāvētā tauta, kas tajā draudzē ir, sniedz priekšnesumus. Un tad mēs tur dejojām visādas "putniņdejas" un ko tik vēl nē. Es Jauno gadu sagaidīju, dejojot „Tūdaliņ tāgadiņ” ar ļoti izskatīgu spāņu katoļu priesteri, tā bija daļa no mana priekšnesuma. Tiešām valdīja ļoti liela jautrība.”

Lielākie jauniešu tikšanās pasākumi Rīgā notiks Ķīpsalas hallē un "Arēnā Rīga", īpaši tiks domāts par drošību visās pasākumu norises vietās.

Koncerti – klasiskā, koru un folkmūzika

29. decembrī Rīgas Sv. Jāņa ev. lut. baznīcā skanēs klasiskās mūzikas koncerts talantīgo latviešu mūziķu izpildījumā. J. S. Baha, G. F. Hendeļa, G. Forē, F. Mondelsona-Bartoldi, R. Dubras, U. Prauliņa un citu komponistu darbus izpildīs ērģelnieki Ilze un Aigars Reiņi, saksofonists Aigars Raumanis un trompetists Jānis Porietis.

Savukārt Sv. Pētera ev. lut. baznīcā būs iespēja noklausīties koru mūzikas programmu “Latvijas balsis”. Piedalīsies Rīgas Gospeļkoris un koris “Balsis” diriģenta Inta Teterovska vadībā.

30. decembrī Ķīpsalas hallē kā viens no vērienīgākajiem kultūras programmas notikumiem gaidāms tautas mūzikas un deju koncerts. Tā laikā gan klasiskā, gan mūsdienu interpretācijā latviešu tradicionālo mantojumu ārvalstu un pašmāju interesentiem piedāvās etnoroka grupa Laimas Muzykanti, koklētāja Sanita Sprūža, LKA tradicionālās dziedāšanas grupa Saucējas, kā arī Latvijas Universitātes tautas deju kopa "Dandari" un tautas deju ansablis "Zelta sietiņš". Koncertu vadīs aktrise Zane Daudziņa.

Lai iekļūtu Ķīpsalas hallē, būs nepieciešams personu apliecinošs dokuments.

Kino

29., gan 30. decembrī kinoteātrī "K-Suns" būs skatāma dokumentālā filma “Mirkļi no brāļa Rožē dzīves”, kas apkopo Tezē kopienas dibinātāja nozīmīgākos dzīves brīžus - bērnības laiku Šveices kalnu ciematā, Tezē kopienas nodibināšanu Otrā pasaules kara priekšvakarā un viņa negaidīto un traģisko nāvi vakara lūgšanu laikā.

Latvijas vēsture

Abas kultūras pasākumu dienas, gan 29., gan 30. decembrī tiks organizētas ekskursijas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā – “200 gadu laikā uzkrātie mākslas dārgumi”. Tā kā muzeja apmeklējumam vietu skaits ir ierobežots, bezmaksas biļetes uz šo pasākumu tiks izdalītas informācijas centros iepriekšējās dienas vakarā un konkrētajā dienā līdz plkst. 14.00.

29. decembrī Rīgas Domā paredzēta pieredzes stāstu un diskusiju pēcpusdiena “Ceļš uz brīvību – Latvijas cīņa pret padomju okupāciju”. Pārdomās par šo tēmu dalīsies LELB Liepājas bīskaps Pāvils Brūvers, filozofijas zinātņu doktore Solveiga Krūmiņa-Koņkova un žurnālists Aidis Tomsons. Sarunu vadīs Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Solidaritāte un sabiedrība – diskusiju programma

29. decembrī būs iespēja apmeklēt 3 diskusiju grupas:

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā – “Eiropa šodien: ko mēs varam darīt kontinenta vienotības labā?”

Rīgas Domes ēkā – “Migrantu un bēgļu uzņemšana” – pieredzē dalīsies cilvēki, kam ir personiska pieredze bēgļu uzņemšanā.

Sv. Pestītāja draudzē Anglikāņu ielā 2a – “Pretī labākai visu sabiedrības locekļu integrācijai” – saruna ar kādreizējiem bezpajumtniekiem un ieslodzītajiem.

30. decembrī notiks četri semināri:

Rīgas Domes ēkā – pārdomas par neatliekamiem vides jautājumiem pēc Pāvesta Franciska enciklikas “Laudato Si” – “Ko mēs varam darīt mūsu visu kopīgo māju – planētas Zeme - labā?”

Sv. Pestītāja draudzē Anglikāņu ielā 2a – personiski stāsti un sarunas par tēmu “Kā atbrīvoties no atkarībām? Kāds ir ceļš uz brīvību?”

Rīgas Sv. Jāņa ev. lut. baznīcā paredzēta saruna ar tiesnesi, juristi, ārsti, žurnālisti un profesoru par tēmu – “Izdzīvot savu ticību darbā”.

Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā tiks gaidīti visi, kam saistoša šķiet tēma “Kur ir Dievs laikmetīgajā mākslā?” Saruna ar jaunajiem māksliniekiem Madaru Lazdiņu un Jāni Skulmi.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā profesors, kvantu fizikas un nanotehnoloģiju speciālists Vjačeslavs Kaščejevs vadīs pārdomas par tēmu “Dieva radītais zinātnieka acīm”.

Informācija par Tezē jauniešu tikšanos mājaslapā www.taizeriga.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti