Tērvetē atklāta ekspozīcija–guļbūve «Viedais koks»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Meža dienās Tērvetes dabas parkā atklāta brīvdabas ekspozīcija ''Viedais koks''. Tā ir stilizēta guļbūve, kas apvieno četrus modernus būvniecības veidus no videi visdraudzīgākā materiāla. 

Viena no  mūsu bagātībām ir meži, un jau vēsturiski Latvijai bijušas  raksturīgas  guļbūves. Parādoties citiem materiāliem, latvieši  gan aizmirsuši, ka māja aug mežā, un vairums mūsu uzņēmēju uzbūvēto ēku nonāk citās valstīs.

Tas ir pats, pats videi draudzīgākais būvmateriāls. Pēdējos 10-15 gados pasaulē koka māju būvniecība ir izvirzījusies vienā no pirmajām vietām. Mājas paliek aizvien augstākas un objekti aizvien lielāki," skaidro Andrejs Domkins, Meža un koksnes produktu pētniecības institūta direktors.

Izmantojot tradicionālo latviešu viensētu apbūvi, Tērvetes dabas parkā izveidota ekspozīcija ''Viedais koks''. Tās pamatā ir stilizēta guļbūve ar dedzināta koka apdari, kas skatītāju acu priekšā  atveras,  atklājot  četras mūsdienīgas koka konstrukcijas.

"Liels prieks, ka tas izskatās netradicionāli, jo patiesībā iekšā ir samērā tradicionālas konstukcijas mūsdienu izpildījumā. Mums ir frēzbaļķu guļbūve, mums ir koka karkass un tad ir arī modernākas konstrukcijas, kā krustiski līmētie koka paneļi un koka savienotājkopnes," saka Rūdis Rubenis, arhitekts un ekspozīcijas idejas autors.

"Ja visa pasaule jau tagad iet uz ekoloģiju un uz to, ka vajag saudzēt dabu, tad koks ir ļoti ekoloģisks materiāls. Lai to saražotu, netiek saražots CO2 atšķirībā no betona. Koks tādā ziņā ir nākotnes materiāls, un, protams, jāskatās uz to, ka koks Latvijā ir ļoti pieejams resurss," saka Ritvars Krastiņš, arhitekts, ekspozīcijas idejas autors.

Viedā koka māja, kas turpmāk būs Dabas parka pastāvīgā ekspozīja,  izveidota trīs gadu laikā. Tās idejas autori ir divi jauni arhitekti, bet projekta īstenošanā  ar ieguldīto darbu un pašu ražotājiem materiāliem iesaistījušies divdesmit Latvijas uzņēmumi un biedrības.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti