Kopumā stājies spēkā 1431 lēmums par naudas sodu uzlikšanu, tātad vidējais sods ir mazliet zem simt eiro, pastāstīja Iekšlietu ministrijas Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.
“Jānorāda, ka izpildē – tas nozīmē, ka naudas sods nav samaksāts – atrodas 1051 lieta par kopējo summu 118 420 eiro. Tas ir saistīts arī ar to, ka šobrīd ir noteikts salīdzinoši īss soda nomaksas termiņš – viens mēnesis, tāpēc arī ātrāk iestājas lēmuma izpilde. Gan jau cilvēki lēnām sapratīs, ka tiešām tas sods ir piespriests, un to nomaksās. Par to mums šaubu nav,” norādīja Dreimanis.
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas pērn novembrī Latvijā par Covid-19 ierobežojumu neievērošanu reģistrēti 15 856 administratīvā pārkāpuma procesi.
Ārkārtējā situācija tika ieviesta pērn 9.novembrī. Lai arī likums par ierobežojumu pārkāpumiem paredz līdz 2000 eiro lielu sodu, administratīvā pārkāpuma procesa sākšana automātiski nenozīmē soda piemērošanu. Policija katrā gadījumā individuāli izvērtē soda piemērošanas nepieciešamību.
Lielākoties pārkāpumi konstatēti par pulcēšanās ierobežojumu pārkāpumiem, mutes un deguna aizsega nelietošanu, kā arī pašizolācijas neievērošanu. Tāpat aizvien tiek konstatēti gadījumi, kad personas, ieceļojot Latvijā, nav aizpildījušas elektronisko anketu vietnē "covidpass.lv", vai arī nav veikuši Covid-19 testu.
Tāpat diezgan bieži policija dod arī preventīvus norādījumus.
Policijas mērķis, veicot šādas pārbaudes, nav sodīt, bet gan preventīvi skaidrot un veicināt izpratni par ārkārtējo situāciju, kā arī panākt, lai iedzīvotāji un komersanti izturas atbildīgi un ievēro noteiktos ierobežojumus.
Ārkārtas situācijas laikā Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policiju ir veikusi 119 331 preventīvās pārbaudes un reaģējusi uz 2414 izsaukumiem, 22 649 reizes policijas darbinieki ir devuši preventīvus norādījumus.
KONTEKSTS:
Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Tā tika pagarināta līdz 7. februārim, ieviešot arī "mājsēdi" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā. Tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.