Tērauda: Pieļaut sabiedrisko mediju «leģitīmu ietekmēšanu» būtu kā atvērt Pandoras lādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Starp sabiedrisko mediju “leģitīmu ietekmēšanu” un to kritizēšanu nevar likt vienādības zīmi, tādēļ šis pretrunīgais formulējums par “neleģitīmo ietekmi” ir jāizslēdz no šā brīža Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumprojekta redakcijas, uzskata Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda (“Attīstībai/Par!”).

Medijiem nosūtītajā viedokļrakstā Tērauda piekrīt Valsts prezidentam, ka mediju kritika ir normāla procesa sastāvdaļa, taču kāds var mēģināt izmantot mediju “leģitīmo ietekmēšanu” pavisam citādā, nevēlamā veidā. Tādējādi tas būtu kā atvērt Pandoras lādi.

Viņa norādīja, ka atbildīgās komisijas vairākums atbalstīja Valsts prezidenta priekšlikumu, kas nosaka, ka sabiedriskajiem medijiem ir jābūt brīviem no politiskas, ekonomiskas, interešu grupu neleģitīmas ietekmes, bet nozares profesionāļi jau cēluši trauksmi, ka tādējādi tiek atvērtas durvis mediju “leģitīmai ietekmēšanai”. Tērauda partija “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcija rosināšot šo normu no likumprojekta svītrot.

Vienlaikus Tēraudu neapmierina arī tas, ka sabiedriskā medija galveno redaktoru iecels jaunā Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP), nevis, kā iepriekš bija paredzēts, paša medija uzņēmuma valde. Tas varot radīt pretrunas medijā, kā arī padome var pārmest interesi ielikt amatā konkrētu personu.

Kā būtiskāko likuma trūkumu Tērauda izcēla to, ka spēkā paliek esošā sistēma ar ikgadējo finansējuma piešķīrumu no valsts budžeta. Viņa sola turpināt meklēt risinājumu, lai finansējuma nodrošinājums būtu adekvāts, prognozējams un brīvs no iespējamas politiskas ietekmes.

Tērauda atzīmēja arī to, ka likums ir nepieciešams, jo tas novērš vairākas nepilnības – piemēram, Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē pastāvošo konfliktu, ka mediju uzraugs vienlaikus atbild gan par visas nozares, gan viena tā spēlētāja attīstību. 

KONTEKSTS:

Prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte jau piedāvājusi alternatīvu kritizētajai normai par leģitīmo ietekmi sabiedriskajos medijos, norādot, ka sabiedriskiem medijiem jābūt brīviem nevis no neleģitīmas ietekmes, bet gan no iejaukšanās to darbībā. Sākotnēji jaunā sabiedrisko mediju un to pārvaldības likumprojektā bija paredzēts, ka sabiedriskajiem medijiem ir jābūt brīviem no jebkādas politiskas, ekonomiskas un interešu grupu ietekmes. Valsts prezidents Egils Levits rosināja to papildināt, nosakot, ka brīviem jābūt no neleģitīmas ietekmes. Prezidenta padomniece Ēlerte bija skaidrojusi, ka leģitīma ietekme ir tas pats, kas kritika un ka demokrātiskā valstī neviens nav ārpus kritikas. Šāds piedāvājums un skaidrojums raisīja plašu kritiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti