Teologs Cālītis: Skumji, ka Romas pāvests un Krievijas patriarhs tiekas laikā, kad valda sāpes

Skumji un pat ironiski ir tas, ka Krievijas Pareizticīgo baznīcas galva patriarhs Kirils un Romas Katoļu baznīcas galva pāvests Francisks tiekas laikā, kad pasaulē valda izmisums un sāpes, to Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina teologs Juris Cālītis.

Šāda tikšanās bija plānota vēl laikā, kad Romas Katoļu baznīcas galva bija Jānis Pāvils otrais un Benedikts sešpadsmitais, atzina Cālītis, norādot - šī tikšanās drīzāk ir simboliska, jo nav tā, ka abu baznīcu pārstāvji vispār nerunā viena ar otru. Tieši otrādi abu baznīcu pārstāvji tiekas regulāri.

Cālītis norādīja, ka tas, ka šāda abu baznīcu vadītāju tikšanās nav notikusi agrāk, skaidrojama ar to, ka baznīcas ir "smagnējas institūcijas un tur viss kustās lēnām un apdomīgi, un katra mazākā kustība ir jau iepriekš pārdomāta un izsvērta".

Šāda tikšanās un baznīcu tuvināšanās ir svarīga, teica Cālītis, gan norādot, ka viņam uz to ir visai kritisks un ironisks skatījums. Proti, abu baznīcu vadītāju sanāksme notiek laikā, kad ir izmisums un sāpes par kristiešu ciešanām vidējos austrumos, nevis tad, kad valda prieks.
 
Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Rinalds Gulbis Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja, ka šī ir ne tikai divu baznīcas vadītāju, bet divu valstu vadītāju tikšanās, ņemot vērā, ka baznīca Krievijā nav atrauta no laicīgās varas.

"Te varam paraudzīties uz to, ka Kremlis ir licis jaunus uzstādījumus," sprieda Gulbis. Pētnieks uzskata, ka patriarham Kirilam, kurš, pēc viņa sacītā, nekad nav bijis izcils teologs, bet gan politiķis, mērķis ir meklēt Krievijai jaunus sabiedrotos.

Diezin vai var cerēt, ka abu baznīcu līderi varētu apskatīt "lielos un sāpīgos jautājumus". Viņi varētu pieskarties vidējos austrumos dzīvojošo kristiešu vajāšanas jautājumiem, taču Ukrainā notiekošais paliks otršķirīgs. Līdz ar to paziņojumi, kas sekos pēc sarunas, vairāk būs "ceremoniāli", domā Gulbis.

Līdzīgu viedokli pauda arī baznīcas vēstures doktors un katoļu priesteris Andris Priede. Viņš norādīja - lai arī Romas Katoļu baznīcas un Krievijas Pareizticīgās baznīcas vadītāji nav tikušies gadsimtiem ilgi, šo notikumu nevajag pārvērtēt.

Jau ziņots, ka piektdien notiks vēsturiska Romas Katoļu baznīcas pāvesta un Krievijas Pareizticīgo baznīcas patriarha tikšanās. Pāvests Francisks un patriarhs Kirils tiksies Kubā. Tā būs abu baznīcu galvu pirmā tikšanās kopš Lielās Shizmas, kad 11.gadsimtā kristietība sašķēlās Rietumu un Austrumu baznīcās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt