Panorāma

Rožu diena botāniskajā dārzā Salaspilī

Panorāma

Piekrastes zvejnieki svētkus nesvin

Teju puse bērnu dzimst nereģistrētās laulībās

Teju puse bērnu dzimst nereģistrētās laulībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Teju puse bērnu dzimst nereģistrētās jeb tā dēvētajās civillaulībās. Valsts nav gatava novērst tos civiltiesiskos riskus, kas šobrīd skar nereģistrētās attiecībās dzīvojošos un viņu bērnus.  Tā vietā - cieša apņemšanās topošās ģimenes pamācīt, rīkojot pirmslaulību kursus, turklāt tiem, kuri jau nolēmuši apprecēties.

Pirms trim, četriem gadiem, faktiski krīzes smagākajā laikā, tapa Ģimenes valsts politikas pamatnostādnes. Tajā ir virkne labu plānu, kam vajadzētu sargāt ģimenes. Vienlaikus tur gadījušās arī pa kādai populistiskai idejai. Par tām viegli runāt, tās izmaksā maz, bet arī sasniedzamo mērķi saskatīt grūti.

Plānā iekļauts pasākums, kas topošajiem laulātajiem sniegs informāciju par ģimenes stabilitāti un laulības nozīmi. Lai gan darbs ieguldīts, lielas cerības laikam gan uz plānu netiek liktas.

"Es piekrītu, ka tā var būt tukša salmu kulšana, ja nezinām piedāvājumu. No otras puses,  ja būs sakarīgas un lietderīgas programmas, tas savu artavu var sniegt," saka Ilona Jurševska, bijusī labklājības ministre (ZZS).

Svetlana un Romāns kāzām pieteikušies pēc četru gadu kopdzīves. Viņuprāt, tāda informēšanas programma noderētu, vēl sēžot augstskolas solā, bet ne tagad. "Izglītošana bija vajadzīga, pirms mēs izlēmām nākt uz šejieni. Es domāju, ka tajā brīdī tas ir svarīgāk nekā tagad, kad mēs esam izlēmuši jau reģistrēties, 0 mums tādi kursi nav tik svarīgi," atzīst saderinātie Romāns Tkačuks un Svetlana Ivanova.

Kursi iecerēti kā brīvprātīgi tiem, kuri atnāk uz dzimtsarakstu nodaļu pieteikties laulībai. Padomju laika pēdējos gados šādi kursi bija brīvprātīgi obligāti ar veicinošu dāvanu - iespēju vispārēja deficīta apstākļos iepirkties jaunlaulāto veikalā "Pavasaris". Tagad gan informācijas plūsma ir cita, gan arī paradumi mainījušies.

"Laulībā pēdējos gados stājas aizvien vecākas un nobriedušākas personības. Pieredzējuši, izglītoti. Tie ir 30, 35 gadus veci, kuri laulībā stājas pirmoreiz. Faktiski viņi šim solim ir gatavojušies, viņi zina, uz ko iet, un vai viņus vēl kaut kādā veidā izglītot - nezinu, vai būtu lietderīgi," saka Inese Bumbiere-Kaže, Rīgas Ziemeļu izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.

Notāru padome publiskajā telpā īpašu uzmanību vērsusi uz civiltiesiskiem riskiem, ja pāris laulību nereģistrē. Tiesa gan, te nu nav skaidrs, kā šos neprecētos pārus aizsniegs kursi, ko piedāvās dzimtsarakstu nodaļā tiem, kuri jau nolēmuši apprecēties. Šeit ir vēl viena būtiska pretruna - ja reiz valsts ir gatava runāt par riskiem nelaulātajām ģimenēm, tad kādēļ tā nav gatava tos novērst.

Ilze Viņķele, bijusī labklājības ministre ("Vienotība") skaidro: "Jā, es aicināju pie viena galda gan vairāku nevalstisko organizāciju pārstāvjus, gan civiltiesisko aspektu ekspertus un juristus, lai definētu, kas tad ir šis minimālais aizsardzības kopums, ko neparedz civillikums, bet kas būtu pēc būtības šādai ģimenei vajadzīgs. Bija pietiekami noraidošas nostājas no Tieslietu ministrijas - gan Gaida Bērziņa laikā, gan [Jāņa] Bordāna laikā. To es skaidroju ar vienu - aiz šīm nereģistrētajām attiecībām cilvēkiem patiešām rādās rēgs,  ko sauc par viendzimuma laulību legalizāciju. Līdz ar to mēs faktiski iestrēgstam aiz bailēm vai aiz fobijām, mēs iestrēgstam pie problēmām, kas reāli pastāv."

Saskaņā ar statistiku ik gadu gandrīz 10 000 bērnu jeb teju puse no visiem piedzimst vecākiem, kuru ģimenes tādas neskaitās valsts priekšā. Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs un arī bijušais ministrs Gaidis Bērziņš pat neslēpj, ka iemesls patiešām saistīts ar bažām, ka tādējādi var gadīties uzlabot tiesisko aizsardzību arī viendzimuma partneriem.

"Savā ziņā tā tas arī ir, tas ir risks. Bet, ja galvenā problēma ir mantiskās attiecības vai saskarsmes tiesības,  tad šo jautājumu var atrisināt, abiem vecākiem vienojoties," saka Gaidis Bērziņš, Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs (VL!-TB/LNNK).

Amatpersona pārliecināta, ka jau šobrīd likumi pietiekami atbalsta nelaulātās ģimenes un tās par sevi varot parūpēties, arī slēdzot līgumus. Notāru novērojumi liecina par pretējo - problēmu ir daudz un tās skar daudzus. Notāru padomes pasūtīts pētījums liecina, ka divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju paši vai viņu tuvie cilvēki saskārušies ar nereģistrēto attiecību civiltiesiskajām problēmām. Visbiežāk tas saistīts ar mantas dalīšanu šķiroties, ar bērnu audzināšanu un mantošanu. Tikai viens piemērs - nelaulātam pārim mantošanas nodeva ir 30 reizes lielāka nekā laulātam. Atbildes uz lielu daļu no šiem jautājumiem jau tagad bez papildu maksas tiek meklētas dzimtsarakstu nodaļās. 

"Es gribētu, lai šādu gadījumu ir mazāk, bet mazāk nepaliek.  Arī paši tiesību eskperti, advokāti un notāri saka - cilvēku informētība par savām tiesībām varētu būt labāka," stāsta Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere.

Ja jauno ieceri  galu galā arī īstenos, tas būs jauns pienākums pašvaldību algotajiem psihologiem, dzimtsarakstu nodaļu pārstāvjiem un sociālajiem darbiniekiem - darbadienu vakaros vai brīvdienās. Cik tas viņiem maksās, vēl nav rēķināts.

"Tas ir pilotprojekts, tas Latvijā būs pirmo reizi, mēs nesakām, ka tas būs obligāts nākotnē, iespējams, ka beigās izrādās, ka šādu apmācību programmu nemaz nav nepieciešams īstenot. Iespējams, ka cilvēkiem nav vajadzīgs un saturs ir jāmaina. Tas ir pilotprojekts, mēs nevaram būt pārliecināti simtprocentīgi par rezultātu," saka Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā referente Baiba Abersone.

Tieslietu ministrijas dati gan liecina par vēl kādu citu tendenci - ekonomikai ejot augšup, noslēgto laulību skaits aug, bet šķirto - samazinās. Tas ir vēl viens pierādījums tam, ka valstij vairāk būtu jāiegulda tieši labklājības vairošanai, lai ģimeņu veidotāji justos drošāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti