Dienas ziņas

Ventspilnieks atsakās uzkopt pašvaldības teritoriju

Dienas ziņas

Iebūvē kapsulu sporta arēnas pamatos

3x3 saieti Latvijā kļūst aizvien populārāki

Teju dubultojusies interese par 3x3 saietiem Latvijā

Pirmais pasaules latviešu 3x3 saiets Latvijā notika 1990. gadā. Tolaik saietos piedalījās nedaudz vairāk nekā 200 dalībnieku, bet tagad to skaits jau pārsniedz četrus simtus. Aizvien vairāk šādu latviskuma kopšanu izvēlas arī Latvijas latvieši un arī Latvijas cittautieši.

Ar vadmotīvu, kas ņemts no rakstnieces Annas Brigaderes triloģijas nosaukuma ''Dievs. Daba. Darbs'' šonedēļ Zaļeniekos 436 dalībnieki no aptuveni desmit valstīm aizvada gadskārtējo 3x3 saietu.   

"Darām visu ko, sākot no kreklu šūšanas un beidzot ar pasaku terapiju.

Ievirzes ir visdažādākās, gan latviskas, gan galvas ievirzes. Bērniem ir visdažādākās fiziskās ievirzes," stāsta saieta vadītāja Ilva Mieze.

Pirmā 3x3 nometne notika Garezerā ASV 1981. gadā, bet Latvijā pirmais trīs paaudžu saiets notika deviņus gadus vēlāk. Kopš tā laika interese par to ir  gandrīz dubultojusies, īpaši Latvijas latviešu vidū. Daudziem dalība nometnē jau kļuvusi par ģimenes tradīciju.

"Es domāju, ka tā ir tā labā doma, ka mēs neesam vienīgie, ka mūsu ir daudz.

Un tas tā kā silda sirdi, ka Latvija tomēr ir ļoti latviska un ka ir daudzi, kuri vēlas to turpināt izkopt. Un ne tikai Latvijā, bet sabrauc arī no visas pasaules," sajūtās dalās Aija Jakoviča no Cēsīm.

Ārzemju latvieši lielākoties saietā piedalās, lai vismaz nedēļu gadā  latvietību izjustu pilnā mērā, turklāt tā ir iespēja pilnveidot valodu, īpaši jaunākajai paaudzei.

"Man ir mazdēls, kurš dzīvo Londonā. Māte ir latviete, bet tēvs ir anglis, un tad mums tā valodiņa kaut kā ir jāuzlabo viņam. Ļoti jāstumda, bet jāsaprot, ka viņš dzīvo vienā vidē, iet skolā un no rīta līdz vakaram dzird tikai angļu valodu.

Vienīgais moments, kad viņš var dzirdēt latviešu valodu, ir sarunājoties ar mammu,"

stāsta saieta dalībnieks no Kanādas Ēriks Leimanis.

Starp nometnes dalībniekiem ir arī Latvijas cittautieši, kuriem tā ir iespēja gan uzlabot  latviešu valodas prasmi, gan vairāk izprast latviešus, kā arī apgūt jaunas prasmes.

"Tas ir priekš visiem, un forši, ka te ir gan jauni cilvēki, gan pavisam mazi bērni, gan pensionāri. Tu vari redzēt visas prasmes, salīdzināt, skatīties un iegūt jaunas sev," uzsver saieta dalībnieks no Zaļeniekiem Artjoms Čerkovskis.

Jau nākamnedēļ 3x3 saiets pirmoreiz notiks arī Vācijā, bet Latvijā latviskumu smelties nometnes dalībnieki atkal varēs nākamgad Vidzemes pusē.

Ideja par 3x3 saietiem pirms vairākiem gadu desmitiem radās Amerikas Savienotajās Valstīs ar mērķi pulcēt kopā latviešu ģimenes un saglabāt tajās latviešu valodu. Šobrīd saieti ik gadu divas reizes notiek Latvijā. Jūlija otrajā nedēļā saiets notika Krāslavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt