Panorāma

Pedagogiem sola algu pieaugumu un izlīdzinātu slodzi

Panorāma

Panorāma

Teikas vidusskolā durvis būs slēgtas vismaz nedēļu

Teikas vidusskolā pedagogu streika dēļ durvis būs slēgtas vismaz nedēļu

Kā rīkoties bērnu vecākiem, kuru bērnudārzos vai skolās streika dēļ mācības nākamnedēļ vairs nenotiks? Tas satrauc daudzus. Tomēr streika ideja ir radīt neērtības, līdz ar to bērnu pieskatīšana ne bērnudārzos, ne skolās, kur izlems streikot viss kolektīvs, netiks nodrošināta. Vismaz nedēļu streikos arī visi Teikas vidusskolas mācībspēki.

Rīgas Teikas vidusskolā nākamnedēļ streikos pilnīgi visi skolotāji, kas stājas klašu priekšā un pasniedz kādu no mācību priekšmetiem. Praksē tas nozīmē, ka jau pirmdien no rīta un faktiski visas nākamās darba nedēļas garumā vismaz šīs skolas durvis būs slēgtas.

"Tie, kas streiko, tie atrodas mājās, un dara ko grib. Jā," sacīja Rīgas Teikas vidusskolas direktore Guna Pudule.

Skolotāju nebūs nedēļu, daļa pēc tās plāno atgriezties, tomēr ne visi. Streiku ilgākā termiņā turpināšot tie skolotāji, kuri to var atļauties, piemēram, saņem vecuma pensiju, strādā vēl kādā citā darba vietā vai var paļauties uz dzīvesbiedra ienākumiem. Nākamnedēļ notiks vien atsevišķas interešu izglītības nodarbības, pulciņi pēcpusdienā, kas nozīmē, ka vecākiem būs pilnībā jāpārplāno ikdiena.

"Streiks ir tāda forma, kas diemžēl rada neērtības. Tāpēc tas ir streiks. Noteikti vecākiem būs neērtības. Bet visās vecāku kopsapulcēs mēs esam pauduši, ka nenotiks šis mācību process no 19. datuma, ka ir jārēķinās un jādomā, kur bērnus likt, un vismaz tie vecāki, kas bija vecāku kopsapulcē, daudzi arī pauda atbalstu un teica, ka mēs esam ar jums kopā," teica Pudule.

Juris Riekstiņš ir tētis otrklasniecei Ancei, kuru atnācis sagaidīt, pirmklasniecei Katei un topošajam skolniekam bērnudārzā. Visi trīs bērni ir vecumā, kurā nevar palikt nepieskatīti. Arī ikdienā bērni vēl nav patstāvīgi.

"Es personīgi strādāju attālināti arī ikdienā, bet neērtība ir tāda, ka, kamēr bērns ir mājās, īsti pastrādāt nevar. Bērns prasa uzmanību, viņš grib uzmanību. Un to ir grūti apvienot ar darbu, līdz ar to ir jāpielāgojas, daudz jāplāno. Bērni ir jāved arī ārā. Jākustas, nevar visu dienu nosēdēt mājās. Tādā ziņā tās ir neērtības," teica trīs bērnu tēvs.

Dzīvošot kā vasarā, kad bija brīvlaiks un skolas slēgtas, sacīja daudzbērnu tētis. Atšķirībā no vasaras – pieaugušajiem atvaļinājuma nebūšot un katrai ģimenei būs jāmeklē sev piemērotākais risinājums. Palīdzēs vecvecāki.

Streiku Riekstiņu ģimenē atbalstot, jo redz, ka skolā bērniem patīk un gribētos, lai uzlabotos pedagogu darba apstākļi.

Nestreikošot darbinieki bērnudārzā, kurā mācās ģimenes jaunākais bērns, bet viņu piedabūt iet uz pirmsskolu, kad māsas mājās, visdrīzāk tāpat nevarēšot. Katrā mācību iestādē, kas piedalīsies streikā, streika dalībnieku skaits un tā ilgums var atšķirties.

KONTEKSTS:

Skolotāju beztermiņa streiks plānots no 19. septembra. Skolotāji ir neapmierināti ar nesabalansēto slodzi savās darbavietās, kā arī vēlas iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu. Nozares pārstāvji vēlas saņemt cienīgu algu atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, kā arī pieprasa pārtraukt gadiem ilgstošo pārslodzi.

Abas pedagogu prasības – slodžu sabalansēšana un algu pakāpeniska celšana – izmaksātu provizoriski 139 miljonus eiro nākamgad, 255 miljonus 2024. gadā un vēl gadu vēlāk – 276 miljonus eiro. Tā liecina precizētie Izglītības un zinātnes ministrijas aprēķini. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti