Sadaļas Sadaļas

Teātra muzeja vadītāja uzvārds Levita atbalsta vēstulē nonācis iespējama pārpratuma dēļ

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) bijušā rektora un Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītāja Jāņa Siliņa paraksts starp Eiropas Savienības Tiesas tiesneša Egila Levita atbalsta iniciatīvas parakstītājiem nonācis, pašam teātra vēstures pētniekam to nezinot. Petīcijas parakstīšanas organizētāji uzsver, ka tas noticis pārpratuma dēļ.

Vairāki simti Latvijas iedzīvotāju, tostarp arī inteliģences pārstāvji, parakstījuši iniciatīvu "Par izcilu Latvijas Valsts prezidentu", mudinot Saeimā pārstāvētās politiskās partijas Valsts prezidenta amatam virzīt Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu. Savukārt Levits tiek aicināts piekrist kandidēt uz šo amatu. Iniciatīvas parakstīšanu organizē biedrība "Par izcilu Latvijas Valsts prezidentu".

Aicinājumu parakstījuši Georgs Andrejevs, Normunds Bergs, Juris Cālītis, Lidija Doroņina-Lasmane, Zaiga Gaile, Uģis Gruntmanis, Alvis Hermanis, Nora Ikstena, Dainis Īvāns, Viesturs Kairišs, Andris Kronbergs, Mārtiņš Ķibilds, Veronika Krūmiņa, Lauris Liepa, Dāvis Sīmanis, Inna Šteinbuka, Edgars Vērpe, Anna Viduleja, Andris Vilks, Māra Zālīte, Vilis Vītols, Anna Žīgure u.c. vairāk nekā 100 dažādu jomu pārstāvji. Petīciju iespējams parakstīt internetā vietnē "peticijas.com" un ceturtdienas pievakarē to jau bija izdarījuši vairāk nekā 700 cilvēki.

Siliņš savukārt LSM.lv pastāstīja, ka trešdien, izlasot kāda paziņas pārsūtīto ziņu par petīciju, viņam bijis liels pārsteigums tur ieraudzīt arī savu vārdu. "Es nezinu, kas to ir ielicis. Man bija liels pārsteigums, ka man kāds paziņoja vakarā atsūtīja saiti uz "Pietiek.com", ka es esmu parakstījis. Nevis tikai kā Jānis Siliņš - tādu var būt daudz - bet tieši kā Eduarda Smiļģa muzeja direktors," teica Siliņš.

Viņš uzsvēra, ka "nav ne pret, ne par". "Es vispār nekad neparakstu. Neesmu "Facebook" lietotājs, komentārus nerakstu un nelasu. Nezinu, kas vāc parakstus. Tādās lietās nepiedalos - man ir savs viedoklis, ka nekāds oficiāls spiediens uz cilvēku nav jāizdara. Šajā brīdī man ir ļoti neērti, jo iznāk, ka mans vārds ir saistīts ar tiem cilvēkiem. Tā ir tautas maldināšana. Es sastrādājos ar visām institūcijām un tas [rada] spiedienu uz mani un tiem cilvēkiem, ar kuriem es strādāju," teica Siliņš.

Savukārt biedrības "Par izcilu Latvijas Valsts prezidentu" valdes priekšsēdētājs Aldis Austers portālam LSM.lv stāstīja, ka biedrībā esošie domubiedri konkrētos cilvēkus uzrunājuši personīgi un saņēmuši apstiprinājumus. Siliņu pēc kādas teātra izrādes personīgi uzrunājusi Ilze Jurkāne un iesniegusi apstiprinājumu, ka viņš ir piekritis. "Pēc ziņas izsūtīšanas medijiem mēs visiem parakstītājiem aizsūtījām e-pastus; informējām tostarp arī Siliņu. Nekādi iebildumi no viņa puses netika saņemti," teica Austers.

Tomēr vēlāk noskaidrojās, ka, visticamāk, gadījies pārpratums, jo Siliņš, sarunājoties ar biedrības pārstāvi nebija domājis, ka sekos publisks paziņojums. "Tā bija divu cilvēku saruna. Viņš nebija domājis, ka būs publisks paziņojums. Mēs prasījām rakstiskus apstiprinājumus, e-pastā vai īsziņā, jo rēķinājāmies, ka šādas situācijas varētu notikt. Dažos gadījumos noticējām mutiskam apstiprinājumam, jo ir brīži, kuros cilvēks ir aizņemts un viņam nav laika krāmēties ar rakstiskiem," atzina Austers.

Jurkāne portālam LSM.lv savukārt uzsvēra, ka Siliņš saņēmis gan uzaicinājumu parakstīt vēstuli, gan arī ielūgumu uz Levita grāmatas "Valstsgriba" prezentāciju, kas notika aizvadītajā nedēļā.

Biedrība norāda, ka šis ir pirmais gadījums, kad kāda cilvēka paraksts starp Levita atbalsta petīcijas parakstītājiem nonācis kļūdas dēļ.

KONTEKSTS:

Valsts prezidenta vēlēšanas gaidāmas maija beigās vai jūnija sākumā. Saeimā pirmo reizi Valsts prezidents tiks vēlēts atklātā balsojumā.

Koalīcija līdz aprīļa vidum plāno vienoties par kopīgu prezidenta amata kandidātu. Pagaidām partiju kopīgās sarunās piemin tikai vienu kandidātu – Levitu, kuru atbalsta gan Jaunā konservatīvā partija, gan Nacionālā apvienība. Pašreizējā valsts vadītāja Raimonda Vējoņa kandidatūru koalīcijas partijas neplāno virzīt atkārtotai apstprināšanai Latvijas Valsts prezidenta amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt