Sadaļas Sadaļas

Tautiešiem ārzemēs nav skaidrs par Covid-19 vakcinācijas apliecinājumu

Joprojām valda liela neskaidrība par vakcinācijas pret Covid-19 apliecinājuma pierādīšanu, ja vakcīna saņemta ārvalstīs. Arī tautieši ārzemēs pauž sašutumu, vai potes tiešām jāsaņem konkrētā valstī, lai varētu baudīt vakcinētajiem paredzētos pandēmijas ierobežojumu atvieglojumus Latvijā. Nacionālais veselības dienests (NVD) skaidroja, ka notiek diskusijas par kārtību, kā vakcināciju varētu pierādīt trešajās valstīs vakcinētie, taču arī šobrīd ir veidi, kā atbraukušie tautieši pie digitālā sertifikāta var tikt.

Tautiešiem ārzemēs nav skaidrs par Covid-19 vakcinācijas apliecinājumu LatvijāLinda Spundiņa

Pašmājās vakcinēto skaits pret Covid-19 ik dienu pieaug. Šīm personām, kas noslēgušas vakcinācijas procesu, uzrādot apliecinājumu – digitālo sertifikātu, paredzēti dažādi pandēmijas ierobežojumu atvieglojumi. Tomēr, kas notiek tad, kad potes saņemtas ārzemēs?

Sociālajos tīklos kāda Amerikā vakcinēta latviete dalās savā pieredzē:

"Es esmu vakcinēta ar Pasaules Veselības organizācijas un Latvijā atzīto "Pfizer" [vakcīnu]. Bet, atgriežoties pēc studijām, Tēvijā vakcinācijas sertifikātu nevaru saņemt, jo vakcīna saņemta nepareizajā ģeogrāfiskajā punktā – valstī, kas pasūtīja un izstrādāja minēto vakcīnu. Pašlaik mani pingpongo no iestādes uz iestādi, un neviens nevar atbildēt, kurš reģistrēs manu vakcinācijas faktu Latvijas sertifikācijas datubāzē. Ar visu "Pfizer" esmu ieskaitīta nevakcinēto bariņā, un savu ASV izdoto vakcinācijas apliecību varu uzspraust uz nagliņas."

NVD pārstāve Evija Štālberga skaidroja, ka vēl tiek diskutēts par to, ko darīt, ja cilvēks ir veicis vakcināciju kādā no trešajām valstīm.  Iespējams, drīzumā kārtība tiks mainīta.

Bet pašlaik, ja cilvēks ir sociāli apdrošināts Latvijā, tad, ierodoties pašmājās, ir nepieciešams vakcinācijas apliecinājums.

"Tā var būt saucamā "dzeltenā pase" jeb tāda dzeltena kartiņa, kurā tiek ierakstīta informācija par vakcināciju, vai arī tas var būt cits dokuments, piemēram, ārvalstīs ārstniecības iestādē izsniegts sertifikāts vai apliecinājums, kurā ir ietverta informācija par personas datiem. Tādā gadījumā Latvijā var vērsties ārstniecības iestādē, kas veic vakcināciju, un ārstniecības iestāde veic izvērtējumu un šo datu ievadi sistēmā," klāstīja NVD pārstāve.

Kad informācija ievadīta "e-veselībā", persona var aktivizēt digitālo sertifikātu. NVD aicina iedzīvotājus neskaidrību gadījumā zvanīt uz informācijas tālruni 8989.

Tomēr neskaidrības mākti ir arī tautieši Īrijā, kas vasarā vēlētos atlidot uz Latviju, protams, ja ir pamatots iemesls, jo līdz 19. jūlijam, kad Īrijā sāks darboties digitālais sertifikāts, valsti bez iemesla pamest nevar, teica Īrijā dzīvojošā latviete, portāla "Baltic-Ireland" galvenā redaktore Laima Ozola.

"Nu, pagaidām nekas nav skaidrs, un droši vien, kad cilvēki būs lidojuši, tad kaut kāda skaidrība radīsies.

Interese ir ļoti liela, bet nav skaidrs, tieši kādi ir vajadzīgie dokumenti valstī, kurā digitālais sertifikāts nedarbojas.

Tajā pašā laikā Latvijas valdība pateica, ka pārejas posmā varēs kaut kādus papīrus uzrādīt, tad būtu svarīgi saprast – kādus papīrus?" vaicāja Ozola.

Satiksmes ministrijas (SM) Aviācijas departamenta direktors Artūrs Kokars skaidroja, ka pārejas periodā, kamēr citas Eiropas valstis ieviesīs vienotu digitālo sertifikātu, līdz 1. septembrim uz Eiropas Savienības robežām pieņems digitālajam sertifikātam pielīdzināmu dokumentu, piemēram, tā varētu būt arī izsniegta kartīte par pošu saņemšanu.

"Vienīgi ir jāpaskatās, vai šai kartītē ir visa vajadzīgā informācija – Eiropas regulā ir rakstīts, kādai informācijai šai kartītē ir jābūt. Ja šī kartīte ir atbilstoši pielāgota, tad visam jābūt kārtībā līdz 1. septembrim," teica SM pārstāvis.

Savukārt trešo valstu pilsoņiem joprojām saglabājas pienākums veikt Covid-19 testu pirms iekāpšanas lidmašīnā un arī atlidojot Rīgas lidostā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt