Panorāma

NATO kaujas grupas uzņemšanai vēl jāsagatavojas

Panorāma

Reformas un attīstība Ukrainā

Tautību "latvietis" nevarēs iegūt bez latviskas izcelsmes

Tautību «latvietis» nevarēs iegūt pilsoņi bez latviskām saknēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas pilsoņiem bez latviskas izcelsmes tomēr nebūs iespēja mainīt savu tautības ierakstu pret ierakstu "latvietis". Tā ceturtdien, 15.septembrī, nolēma Saeimas vairākums.

Skatot Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma grozījumus galīgajā lasījumā, parlaments no likumprojekta izslēdza otrajā lasījumā iekļauto normu, kas paredzēja iespēju pilsoņiem bez latviskas izcelsmes mainīt savu tautības ierakstu pret ierakstu "latvietis".

Šāda iespēja bija plānota Latvijas pilsoņiem, kuri vismaz 15 gadus dzīvo Latvijā, prot valsts valodu un ir piederīgi latviešu kultūrai.

Priekšlikumu dot tiesības cittautiešiem - Latvijas pilsoņiem pie zināmiem nosacījumiem mainīt savu tautības ierakstu pret ierakstu "latvietis", rosināja atsevišķi “Vienotības” deputāti.  Saeima sākotnēji šo ieceri atbalstīja otrajā lasījumā, taču ceturtdien pēc Zaļo un zemnieku savienības un Nacionālās apvienības politiķu kaismīgām debatēm normu tika nolemts izņemt no likuma. 

Saeimā izvērtās diskusijas par to, ka nav iespējams diagnosticēt cilvēka piederību latviešu kultūrai. "Tas, ka cilvēks jūt vai nejūt piederību latviešu valodas kultūrai nevar kalpot par pierādāmu faktu," debatēs atzina Ingmārs Līdaka (Zaļo un zemnieku savienība).

Savukārt Saeimas deputāte Inguna Rībena (Nacionālā apvienība) debatēs atzina, ka “tautība ir liktenīga un svēta kategorija, kas paliek nemainīga visu mūžu.”

“Šī ir viena no absurdākajām normām Saeimas vēsturē, kas novedīs pie 1918.gada Latvijas Republikas pamatu graušanas,” pauda Rībena. 

Vairāki priekšlikuma atbalstītāji uzsvēra, ka likuma izmaiņu mērķis nav ieviest kādas latvietības pārbaudes, bet gan demonstrēt latviešu un valsts atvērtību, kas varētu veicināt sabiedrības saliedētību.

Saeimas deputāte Lolita Čigāne ("Vienotība") debatēs atzina, ka Saeima ar šo lēmumu ir nodemonstrējusi, ka nav atvērta citu tautību cilvēkiem.

Vienlaikus Saeima atbalstīja grozījumus, kas paredz atvieglot pilsonības reģistrāciju ārvalstniekiem, ja viņi var apliecināt savu latvisko izcelsmi.

Par šiem likuma grozījumiem balsoja 85 Saeimas deputāti, pret bija trīs, bet viens tautas kalps balsojumā atturējās.

Grozītais likums dod iespēju mainīt tautības ierakstu uz "latvietis" vai "lībietis (līvs)" arī personai, kura Latvijā uzturas ar derīgu uzturēšanās atļauju, reģistrācijas apliecību vai pastāvīgās uzturēšanās apliecību ar nosacījumu, ka tā var apliecināt savu latvisko izcelsmi.

Līdz šim mainīt tautības ierakstu varēja persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, skaidro Saeimas Preses dienestā.

Veikt tautības ieraksta maiņu ārzemnieki Latvijā nevar, bet, ja šīs personas nāk no valstīm, kur tautības ieraksts netiek fiksēts, tām nepastāv arī iespēja mainīt tautību pēc šo valstu likumiem. Neskatoties uz to, ka attiecībā uz šīm personām izpildās citi Pilsonības likuma nosacījumi, tautības ieraksta dēļ Latvijas pilsonību tās var iegūt, tikai nodzīvojot atbilstošu gadu skaitu un nokārtojot naturalizācijas procedūru, teikts likumprojekta anotācijā. 

Personai, kura vēlas mainīt tautības ierakstu, likums jau patlaban nosaka pienākumu ar dokumentiem apliecināt latvisko izcelsmi un latviešu valodas zināšanas.

Jau tika ziņots, ka Saeimas Juridiskā komisija pirms likuma skatīšanas galīgajā lasījumā nolēma neatbalstīt ideju Latvijas pilsoņiem bez latviskas izcelsmes mainīt savu tautības ierakstu pret "latvietis".

Ziņu aģentūras LETA arhīvs liecina, ka priekšlikumu dot tiesības cittautiešiem-Latvijas pilsoņiem pie zināmiem nosacījumiem mainīt savu tautības ierakstu pret ierakstu "latvietis" Saeima vērtēja pirms vairāk nekā trim gadiem, taču toreiz likumprojekts noraidīts.

Saskaņā ar pašreizējo kārtību persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ir tiesīga vienu reizi mainīt tautības ierakstu pret savu tiešo augšupējo radinieku tautību divu paaudžu robežās, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un var pierādīt savu radniecību ar minētajām personām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti