Iedzīvotāju skaits – vairāk nekā 18 tūkstoši – jaunajā Smiltenes novadā būs aptuveni par trešdaļu lielāks nekā līdz šim. Klāt būs pievienoti Apes un Raunas novadi. Daļa smilteniešu gan ir bažīgi par to, kā kopā viss turpmāk izdosies pēc apvienošanās, jo klāt nākušajos novados attīstība līdz šim nav bijusi tik veiksmīga kā Smiltenē.
“Es domāju, ka Smiltene jau ir tāda diezgan attīstīta, perspektīva vieta un ka varbūt arī viņi no tā var kaut ko iegūt,” sacīja Smiltenes iedzīvotāja Māra Zelmene.
“Smiltene ir brīnišķīga pilsēta! Es domāju, ka daudziem vietējiem bērni mācās Smiltenē. Un jā, arīdzan visādi pulciņi bērniem un tādas lietas notiek Smiltenē,” pastāstīja Apes novada iedzīvotājs Juris Mežeckis.
“Savā ziņā Smiltene jau ar savu 100 gadu pasākumu ir parādījusi, ka tur bez vārdiem – labākais, gaišākais pasākums, kas bija! Un cilvēkiem ir tikai augstākās ekspektācijas,” pauda Apes novada iedzīvotājs Mikus Rožkalns.
Līdz šim Smiltene ir pierādījusi, ka tā ļoti labi spēj saimniekot pati par sevi. Pie varas tur ir Nacionālā apvienība ar mēru Edgaru Avotiņu, kurš gan amatā vēl ir salīdzinoši neilgu laiku. Un galvenie nopelni tādēļ pārsvarā tiek piedēvēti viņa priekšgājējam Gintam Kukainim.
“Nu, visas tās pārbūves. Te jau ir tās komunikācijas sataisītas – te nebija kanalizācijas visās vietās un ūdensvada nebija. Tie visi jau ir sakārtoti tagad daudzmaz,” pastāstīja Smiltenes iedzīvotāja Ieva Madarāja.
“Es domāju – viss sakopts un viss pilsētā notiek, un viss būvējas un skaisti. Domāju – Smiltene attīstās. Es domāju – Smiltene ir pilsēta ar potenciālu,” sacīja Raivis Apse.
“Visu taisa – ielas. Smuki visu iekārto, visus parkus, un var teikt atbalsta visus. Baigi labi, Forši!” sacīja Smiltenes iedzīvotājs Maigonis Liepiņš.
“Tā kā es nodarbojos ar velosportu, redz kur pieņemsim pa šo kalnu lejā, kad brauc, tur ir veloceļš izveidots. Tas ir liels pluss. Jo ir pāris trotuāri, kur tu nevari redzēt, vai mašīna nāk vai nenāk,” pastāstīja Smiltenes iedzīvotājs Uldis Knoks.
“Esam no Rīgas, atbraucām pastaigāties, vismaz no attāluma izskatās, ka viss ir ļoti labi. Viss iet pareizajā virzienā un attīstās. Viss ir pozitīvi! (..) Te ir ļoti jaukas pastaigu vietas. Gan pilsētā, gan ārpus pilsētas. Ir ļoti labiekārtots parks. Fantastisks parks šobrīd. Skaists visos gada laikos. Šī ir viena no skaistākajām vietām Latvijā, mūsuprāt, noteikti,” sacīja Rīgas iedzīvotājs Kristaps Grijnieks.
Kāda no ēka izskatās kā nupat no jauna uzcelta, bet vēl pavisam nesen tas bija bēdīgs atgādinājums par padomju laikos iesāktu un nepabeigtu būvniecību. “Visi domā, ka šeit ir ļoti dārgas īres vai komunālie maksājumi. Šeit komunālie maksājumi ir smieklīgi. Man liekas, kad mīnus 20 grādi bija, man par trīsistabu dzīvokli bija jāmaksā tikai 5 eiro apkure. Es uzskatu, ka tas ir ļoti izdevīgi. Es esmu tikai “par”, lai ceļ vēl šitādas mājas, kur jauniem cilvēkiem dzīvot,” sacīja Smiltenes iedzīvotāja Adriāna Namniece.
Kā veiksmīgu ieguldījumu tur vērtē arī vidusskolas pārbūvi un apvienošanu vienā lielā un mūsdienīgā mācību iestādē. Bet pie problēmām min Smiltenes bibliotēku, kam arvien vēl nākas mitināties ne īsti piemērotās īrētās telpās.
Un līdzekļi būs vajadzīgi arī jaunpievienotajos novados.
Gaujienas muižai, kur kādreiz ir mācījies dzejnieks Ojārs Vācietis, tagad ir vajadzīgs ļoti nopietns remonts. Ēka ir atzīta par nedrošu. Tai sēžas pamati un skola jau ir pārvietota citās telpās. Bet jaunajam lielajam novadam nāksies domāt, kā šo ēku saglabāt turpmāk.
Līdz ar jaunās, lielās pašvaldības izveidošanos tur cer arī uz lielāku atbalstu ģimenēm. “Varbūt kaut kas mainīsies sakarā ar dzīvojamo telpu iespējām. Es, piemēram, esmu trīs bērnu mamma, ceturtais būs, un man ir dzīvoklis, kurā nav dušas. Es ceru, ka kaut kas mainīsies tādā ziņā,” pastāstīja Apes novada iedzīvotāja Zeltīte Saharova.
Raunas novadā cerības liek uz to, ka beidzot tiks atjaunots daudz kritizētais Drustu ceļš. Bet Apes novadā – ka turpmāk ceļu remonti būs kvalitatīvāki.
“Gribētu, lai veicinātu uzņēmējdarbību varbūt laukos. Ne tieši varbūt Smiltenē, bet arī apzināties to, ka arī laukos ir jaunieši un ka arī viņi tur cīnās un dzīvo, un vēlas būt sabiedrības daļa,” sacīja Smiltenes iedzīvotāja Elīna Aģe.