Tautas panorāma

Saldus novadā pieprasa kultūras centru

Tautas panorāma

Limbažu novadā vēlme pēc labākiem ceļiem un darba iespējām

Rēzeknē varas maiņas vēsmas nav jūtamas

«Tautas panorāma» Rēzeknē: Varas maiņas vēsmas nav jūtamas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rēzeknē varu pēdējos trīs sasaukumus stabili saglabājusi “Saskaņa”. Uzmanību pēdējos četros gados pilsētas pašvaldība pievērsusi gan ar vērienīgiem projektiem, gan arī pretrunīgiem, un pat skandaloziem lēmumiem. “Tautas panorāma” Rēzeknē pārliecinājās, ka iedzīvotāji pilsētas attīstības plānus ir pamanījuši. Nekādas vēsmas, kas liecinātu par iespējamo varas pārņemšanu Latgales pilsētā, vismaz pagaidām nav jūtamas. 

Līdzīgi kā citās pilsētās arī Rēzeknē iedzīvotāju skaits samazinās, lai arī pēdējos gados kritums ir kļuvis lēzenāks. Darba dienas vidū rēzeknieši ir steidzīgi un nerunīgi. “Tautas panorāmai” nav viegli kādu uzrunāt intervijai.

Vairumam uzrunāto vieglāk ir sarunāties krievu valodā, lai arī latviski saprot ļoti labi.   Uz jautājumu, vai viņi ir Latvijas pilsoņi, visi atbild apstiprinoši.

“Pilsēta viennozīmīgi ir attīstījusies. Ļoti skaista pilsēta. Ir arī jaunas darbavietas, veikali. Viss ir kārtībā,” sacīja Rēzeknes iedzīvotāja Aleksandra.

Apmierinātas bija arī pilsētas iedzīvotājas Emīlija un Lidija: “Rēzekne attīstās, pateicoties mūsu [pilsētas mēram Aleksandram] Bartaševičam. Viss ir labi. Varam braukt bez maksas. Mēs esam apmierinātas. Līdz šim nav bijis neviens tik labs mērs kā Bartaševičs. Viss attīstās, ceļas, ir projekti. Mēs esam ļoti apmierinātas.”

Sastaptā Rēzeknes iedzīvotāja Svetlana uzskata, ka Bartaševičs cenšas pilsētas labā: “Lūk, mums, kad remontēja ielas, rakstīja avīzēs, ka ielām nav nobrauktuves. Un tad viņš pats ar skrejriteni visu izbrauca un nokārtoja. Lūk, kaut vai no šī skatupunkta.”

Aleksandrs Bartaševičs – vairāku Saeimu deputāts, par Rēzeknes pilsētas galvu kļuva pirms divpadsmit gadiem. Varas grožus nav atlaidis.

Gados vecāko iedzīvotāju vidū popularitāti iemantojis, ieviešot bezmaksas sabiedrisko transportu rēzekniešiem ar zemākiem ienākumiem. Šogad dome vēl paplašināja iedzīvotāju loku, kas varēs braukt bez maksas.   

Pareizticīgo Ziemassvētkos pašvaldība parūpējās, lai domes darbiniekiem būtu brīvdiena. Bet 8. martā – tulpes. No nejauši uzrunātajiem rēzekniešiem secināms, ka “Saskaņas” saimniekošanu pilsētā atbalsta ne tikai sadzīvē krieviski runājošie pilsoņi.

“Patīk, ka ''Saskaņa'' valda – vienīgie, kas kaut ko izdarījuši. Mums ir pensionāru klubs. Valodas māca. Ielu uztaisīja, pieturas,  pat trotuāru tīra. (…) Paraugs. Ventspili varbūt nepanāksim, bet uz to tiecas,” norādīja iedzīvotāja Laima.  

Zofija atzina, ka pilsēta izskatās labāk, taču viņa par valdošo partiju nekad neesot balsojusi: “Ir citi līderi, vajag opozīciju un pozīciju.”

“Mums pilsēta ir uzplaukusi. Redziet, cik daudz viņš ir izdarījis. Lūk, uzcēlis tur, upītes malu sakārtojis, cik es sevi atceros, tur bija ļoti nesakārtota apkārtne, tagad ir skaisti. Un cik tas viss maksā, neinteresējaties? Tie ir projekti,” teica Jeļena. 

Rēzekne plāno īstenot vairākus vērienīgus attīstības projektus, lai arī vēl nav samaksājusi par uzceltajiem.

Lai norēķinātos ar būvniekiem par Rēzeknes Olimpiskā centra būvniecību, pašvaldībai vēl pietrūkst 2,5 miljonu eiro. Lai varētu izmaksāt algas un segt uzturēšanas izdevumus, dome bija spiesta ņemt īstermiņa kredītu – nepilnu miljonu eiro.

Rēzeknes budžetā izdevumi ir lielāki par ieņēmumiem un piektā daļa naudas nāk no citām turīgākām pašvaldībām. Lielie tēriņi tūrisma jomā pēc pašvaldības domām nākotnē atmaksāsies.

“Priekš bērniem parku sataisīja, mazbērni, kad atbrauc, tad forši. Skeitparks, bijām aizbraukuši pie Kovšu ezera,” paveikto novērtēja Antoņina.

Cits viedoklis bija Ļubovai: “Jā, daudz kas mums ceļas, bet ne visur cilvēki tiek. Pat uz baseinu ne visi var, bet, kas uz to SPA ies, es pat nezinu. Labāk būtu apkuri lētāku izkārtojuši.”     

“Nesūdzamies, bet īres maksa ir ļoti augsta, mums pensionāriem ir grūti samaksāt. Es par divistabu dzīvokli kopā tagad samaksāju 150 eiro, tas man ir dārgi,” atzina pensionāre Inna.

Rēzeknes pašvaldība bieži ir nonākusi kontrolējošo iestāžu uzraudzībā, un uzmanību tai pievērsuši žurnālisti. 2018. gadā raidījums “De facto” ziņoja, ka par nodokļu maksātāju naudu pārbūvē ielas pie Rēzeknes mēra Bartaševiča ģimenes īpašumiem. Uzņēmums "Latgalija", kas pieder Rēzeknes mēra sievai un brālim, regulāri uzvarējis pašvaldības iepirkumos. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs konstatējis arī interešu konflikta likuma pārkāpumus, par ko mērs samaksājis naudas sodu. Taču arī šīs lietas vairāku rēzekniešu uzticību nav iedragājušas. 

“Viss ir brīnišķīgi. Bartaševics ir sakārtojis pilsētu. Paldies viņam par to. Brīnišķīga pilsēta. Tikai par viņu, tikai par viņu,” teica Natālija un Timotejs.

Abi atzina, ka pirmkārt par esošo mēru gan balsos cita iemesla dēļ: “Viņš vienīgais Latvijā pateica, ka mums vecīšiem vajag [vakcīnu] ''Sputņiku''. Šis ir pirmais iemesls, un otrais – tāpēc, ka sakārtojis pilsētu.”

Valdīšanai Rēzeknē šajās pašvaldību vēlēšanās pieteikti pieci saraksti. Līdztekus ''Saskaņai'', kur pirmie numuri ir līdzšinējie vietvalži, arī – ''Apvienība Iedzīvotāji'', Jaunā konservatīvā partija (JKP), ''Progresīvie'' un apvienotā sarakstā apvienojusies – Nacionālā apvienība, Zaļā partija, ''Jaunā Vienotība'', Reģionu apvienība un Latgales partija. Izņemot JKP, Rēzeknē partijas apvienojušās, lai mēģinātu iedragāt iemūrētos ''Saskaņas'' pamatus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti