Tautas panorāma

Jelgavnieki gaida pārmaiņas arī ārpus pilsētas centra

Tautas panorāma

Jaunajā Talsu novadā iedzīvotāji novēl deputātiem mazāk strīdēties un vairāk strādāt

Ozolniekos nav sajūsmā par apvienošanos ar Jelgavas novadu

«Tautas panorāma»: Ozolniekos nav sajūsmā par apvienošanos ar Jelgavas novadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jelgavas novads ir ģeogrāfiski izstiepts un liels, bez novada centra. Centrs katrā pagastā ir savs, un tādēļ novada domes administrācija atrodas Jelgavā. Līdz reformai Jelgavas novadā ietilpa 13 pagasti. Pirms reformas novads bija strikti pret tā pievienošanu Jelgavas pilsētai, un to arī izdevās izcīnīt. Tomēr pēc reformas izmaiņas būs – un Jelgavas novads kļūs visādā ziņā tikai lielāks. Visi ar to nav apmierināti.

Jelgavas novadā turpmāk iekļausies arī salīdzinoši nelielais, bet turīgais Ozolnieku novads. Tas līdz šim pastāvēja kā atsevišķa pašvaldība un iekārojama vieta, kur dzīvot – tās izdevīgās atrašanās dēļ. Pavisam tuvu ir Jelgava, arī Rīga nav tālu, un bieži kursē sabiedriskais transports. Jaunizveidotais Jelgavas novads līdz ar Ozolnieku novada pievienošanu kļūs lielāks gan iedzīvotāju skaita ziņā, gan arī pašvaldības budžets pieaugs.

Ozolnieku iedzīvotāji par pievienošanos izkliedētajam Jelgavas novadam nemaz nepriecājas. 

"Es domāju, ka nebūs labi. Kādēļ? Vakar pat izlasīju, ka Jelgavas novads ņems aizņēmumu, vairāk nekā miljonu, un kas tad mums no tā paliks pāri? Vai mums būs jāmaksā viņu aizņēmumi?

Agrāk jau bijām it kā Jelgavas novadā. Tagad?! Nezinu!" izteicās Ozolnieku novada iedzīvotāja Iveta Popkova.

Arī Evijai Skujai nepatīk, ka Ozolnieku novadu pievienos Jelgavas novadam: "Mēs tomēr paši par sevi esam stabili. Ko darīt? Tāds ir tas lēmums. Nu ārsti ir tepat, bērnudārzi mums ir pietiekoši. Skola mums ir brīnišķīga. Tā kā dzīvot var."

Viņai pievienojās Jogita, kura uzskata, ka naudu vairāk tērēs Jelgavas novadam, tādēļ Ozolnieki vairs neturpinās uzplaukt.

Savukārt Ozolnieku novada iedzīvotāja Zane Zaričņeva nebija tik negatīvi noskaņota: "Man personīgi tas neko nemaina. Ir cilvēki, kas par to vairāk uztraucas. Kāda būs tā ietekme? To pēc tam īstenībā redzēs."

Par varu paplašinātajā Jelgavas novada domē šogad cīnās deviņi politisko spēku saraksti. Pašlaik pie varas esošās Latvijas Zemnieku savienības lokomotīve arī šajās vēlēšanās būs esošais mērs Ziedonis Caune. Viņš Jelgavas novada domi vada jau trīs sasaukumus pēc kārtas. Iepriekšējās, 2017. gada vēlēšanās par šo sarakstu novēlēja 43,78% Jelgavas novada balsstiesīgo iedzīvotāju. Par šo sarakstu aktīvi balsoja arī Zaļeniekos.

"Zaļeniekos dzīvojas labi. Mums ir braši zemnieki. Mums ir labas skolas, mums ir ģimenes ārste ļoti laba. Viņai palīdz māsiņas, ļoti labi. Veikals strādā, viss mums ir labi. Gribētos, lai mums gājēju celiņus uzlabotu un gribētu ļoti, lai piestrādā arī pie Zaļenieku parka sakopšanas. Ezera sakopšanas," sacīja vietējā iedzīvotāja Milda Vītola.

Arī Zaļeniekos, tieši tāpat kā Ozolniekos vai kādā citā pagastā, uztraucas, lai pašvaldība domā tieši par investīcijām tuvāk viņu dzīvesvietai.

"Protams, kā lielākā daļa ikdienu pavada pilsētā. Un šeit mēs principā nakšņojam, un bērns iet uz dārziņu. Ļoti grūti īstenībā saprast, kas notiks pēc reformas, jo mēs piedzīvojām reformu, kad no maziem pagastiem pārgājām uz lielu novadu, un šobrīd mēs ejam otrreiz tam pašam cauri.

Es ļoti ceru, ka nebūs tas stāsts, kad finansējums un viss pārējais lielā pašvaldībā izkaisās. Un mazāk to atbalstu tu uz vietas redzi, jo tas izlīdzinās pa visu reģionu," komentēja iedzīvotāja Ilze.

Jelgavas novadā vēsturiski izplatītākā uzņēmējdarbības forma bijusi lauksaimniecība. Lielākā daļa novadā reģistrēto uzņēmumu ir zemnieku saimniecības. Novadā tādu ir ap 700.

Indulis Balodis ar ģimeni Zaļeniekos saimnieko kopš 1993. gada. Sācis ar mazumiņu, pašlaik "Azaidi" ir izauguši jau par vidēja izmēra zemnieku saimniecību. Audzē rapšus, graudus, pupas.

"Te ir mums konkurentu daudz. Pārsvarā ārzemnieki. Varētu jau to saimniecību izveidot lielāku, bet te ir dāņi un vācieši. Tā kā mums iet diezgan pagrūti, lai to zemi varētu dabūt klāt," pastāstīja Balodis.

Pēc viņa domām, pašvaldības atbalsts varētu būt lielāks iepretim nomaksātajiem nodokļiem un darba vietām, ko saimniecība dod. Sāpīgākais jautājums esot zemes ceļi, pa tiem braucot katru gadu, lūstot dārgā lauksaimnieku tehnika.

"Varētu vairāk atbalstīt ceļu sakārtošanu, tas mums ir grūts jautājums. Šodien braucu, skatos, ka mežos tik skaisti ceļi sataisīti. Mežos iegulda naudu, bet mūsu ceļi slikti. Vajadzētu atjaunot grants segumu.

Lasu programmas topošajiem deputātiem, visi cels kultūras centrus un sporta halles, un olimpiskos centrus, bet varētu kaut ko ieguldīt infrastruktūrā, lai būtu labums vairākiem cilvēkiem. Ne visi skries, sportos un dejos," uzsvēra Balodis.

Runājot par investīcijām, pēdējo četru gadu laikā pašvaldībā nekādi lieli objekti uzbūvēti nav, jo budžets esot plānots piesardzīgi. Taču paveikto var novērtēt arī Zaļeniekos. Asfaltēts pašvaldības ceļš astoņu kilometru garumā, tam atvēlot vairāk nekā miljonu eiro.

Ceļš ved gar dažām ļoti lielām zemnieku saimniecībām. Un to remontēja, lai tieši lielajiem lauksaimniekiem radītu labvēlīgākus apstākļus uzņēmējdarbībai.

"Ceļš labs, tikai līkumots. Nav taisni uztaisīts. Visur privātā zeme, neko nevarēja. Kāds bija, tādu uztaisīja," vērtēja iedzīvotājs Aleksandrs Mitjuks. Viņš apstiprināja, ka ceļu daudz izmanto lauksaimnieki.

Arī Milda Vītola norādīja, ka lielajiem zemniekiem noder labi izremontētais ceļš.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas pirmo reizi notiks jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 42. Pašvaldību domes vēlēšanas paredzētas 2021. gada 5. jūnijā.  Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās domēs ievēlējamo deputātu skaitu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti