Tautas panorāma

Ludzas novadā vēlas darbavietas

Tautas panorāma

Kuldīgas novadā – interesi un sakopšanu sagaida arī Alsunga un Skrunda

Augšdaugavas novadā – sakoptāka vide un aizvien mazāk iedzīvotāju

«Tautas panorāma»: Augšdaugavas novadā – sakoptāka vide un aizvien mazāk iedzīvotāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vizuāli viss iet uz labo pusi – ceļus labo, sporta centrus renovē, veido rotaļlaukumus bērniem. Kopumā pilsētiņas un pagasti kļūst glītāki un sakoptāki. Tikai viena nelaime – arvien mazāk paliek vietējo iedzīvotāju, kas par šo sakoptību priecātos, mazāk jauniešu, kas sportotu atjaunotajos stadionos, un mazāk bērnu smieklu jaunajos rotaļlaukumos;  – jo nav darba! Tādēļ jaunieši un jaunās ģimenes dodas uz lielajām pilsētām vai ārvalstīm. Tik pretrunīgas sajūtas ir  topošā Augšdaugavas novada iedzīvotājiem, pie kuriem viesojās “Tautas panorāma”.

Augšdaugavas novads, kuru izveidos, apvienojot pašreizējos Ilūkstes un Daugavpils novadus, pēc savām robežām faktiski būs identisks padomju laika Daugavpils rajonam. Tajā būs 25 pagasti un divas pilsētas – Ilūkste un Subate. Budžets plānots aptuveni 35 miljonu eiro apmērā un iedzīvotāju skaits – ap 26 000.

Ko viņi domā par šo atkalapvienošanos?

“Tieši šitā ir vislielākā problēma! Jo cilvēkiem tagad nāksies braukt uz Daugavpili! Viss caur Daugavpili tagad notiks. Tādēļ mēs tagad jūtamies it kā pilsēta, bet tomēr kaut kā te nepietiek,” uzskata Ilūkstes iedzīvotājs Edgars.

Vai dzīve atkal kopā ar Daugavpili būs labāka, vai sliktāka, Ilūkstes novada Šēderes pagasta iedzīvotāja Valentīna nezina, “dzīvosim – redzēsim, kā tur tālāk būs”.

Ilūkstes novada iedzīvotājs Andris savukārt domā, ka apvienošana ir nepareiza. “Tur ir cita mentalitāte – šeit ir cita. Paskatieties, ka pa šiem gadiem Ilūkste smuki sakārtota. Nu – uztaisīs tagad lielāku novadu, bet diez vai kas labāks būs,” uzskata Andris.

“Saprotiet, kas ir – šeit visi ir vietējie. Mēs zinām, kas ir ievēlēti, kas ko dara, kas ko spēj, no kura ko var gaidīt. Redziet, cik naudiņas ļauj, tik izdarīts. Viss sakopts tīrs. Tā pati Bebrene, Dviete, Subate. Tagad mēs par savu nodokļu naudu uzturēsim Daugavpili, var teikt!” neapmierināts ir Andris.

Savukārt Ilūkstes novada iedzīvotājam Jurim vienkārši nepatīk tas nosaukums – Augšdaugavas novads. “Jā, Augšdaugava – nu, tas ir agrākā Verhnadvinska. Varēja tomēr [dot] citādāku nosaukumu,” piebilda Andris.

Arī Daugavpils novada pusē par gaidāmo apvienošanos izsakās skeptiski.

“Man šķiet, tāpat jau katrs vilks deķīti uz savu pusi,” sprieda Daugavpils novada Sventes pagasta iedzīvotājas Ināra.

“Kopā ar Ilūksti? Nu, protams, ka nē! Kur Ilūkste un kur... Tas ir pilnīgi... nekā, nesavienojami,” pauda Daugavpils novada Maļinovas pagasta iedzīvotājs Dmitrijs.

Ilūkste ir starp tām pašvaldībām, kas reģionālo reformu apstrīdējušas Satversmes tiesā.  

Pašreizējais risinājums paredz, ka Augšdaugavas novada vadība atradīsies citas pašvaldības – Daugavpils pilsētas teritorijā. Iespējams, ilūkstiešiem būtu daudz mazāk iebildumu pret šādu atkal apvienošanos, ja novada centrs būtu Ilūkstē.

“Praktiski jau ļoti labi būtu, ja būtu galva šeit. Jautājums tik – kāda cepure tai galvā būs!” atzina Ilūkstes novada iedzīvotājs Andris.

Bet kādus darbus pēc apvienošanas novadnieki vēlas sagaidīt no nākamās domes?

“Man gribētos, lai salabo ceļu, braucot no Mežiem un iebraucot Ilūkstē, uzreiz tāds slikts ceļš. Realitātē tāda nepatīkama sajūta. It sevišķi svešiem iebraucējiem, kuriem nepatīkams pirmais iespaids varbūt,” sacīja Ilūkstes novada iedzīvotājs Edgars.

“Un vēl vajadzētu uzlikt naudas iemaksas bankomātu. Lai nebūtu jābrauc uz Daugavpili! [..] Te ir, bet nevar ielikt naudu kontā, lai to izdarītu, jābrauc uz Daugavpili,” piebilda Edgars.

Daugavpils novada Naujenes pagasta iedzīvotāja Diāna no jaunās pašvaldības sagaida ceļus. “Es tur dzīvoju tuvāk Krāslavas pusei. Tur tie ceļi ir, kādi ir. Tādas lielas bedres. Uz skatu torņa pusi arī bedres ir. [..] Ir solījuši, ka tieši pie manas viensētas izbērs kaut kādas smiltis, jo pa ziemu tur vispār nevar izbraukt. … Tikai solījumi,” stāstīja Diāna.

Daugavpils novada Maļinovas pagasta iedzīvotājs Dmitrijs tikmēr stāstīja, ka “mums te Maļinovas pagastā agrāk bija pasts. Bet tagad mums pasta nav! Mums pēc pasta jābrauc uz Naujeni. Mums sanāk braukt līdz pilsētai, tad pārsēsties citā transportā un tad uz Naujeni, lai saņemtu vienkārši sūtījumu. Nu kaut kā tā!”

Tāpat kā daudzviet Latgalē arī topošajā Augšdaugavas novadā cilvēki visvairāk pārdzīvo par darbavietu trūkumu.

Pēc Nodarbinātības valsts aģentūras datiem Ilūkstes novadā bezdarba līmenis martā bija tuvu 10%, bet Daugavpils novadā – tuvu 12%. Gandrīz divreiz vairāk nekā valstī vidēji. Pašvaldība mēģina piesaistīt darba devējus, kā nu prot, bet – ar mainīgām sekmēm.

Ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu Ilūkstes novada dome sakopusi kādreizējās putnu fermas teritoriju. Izveidoti piebraucamie ceļi, laukumi ražotnēm. Tas viss darīts ar cerību piesaistīt šai vietai uzņēmējus, kas dotu darbu ilūkstiešiem. Taču pagaidām šeit vairāk dzird nevis ražošanas dunu, bet cīruļus gaisā.

Par vietām jaunā Augšdaugavas novada domē cīnīsies pieci saraksti ar kopumā 82 kandidātiem. Paredzams, ka vissīvākā cīņa būs starp Daugavpils novada domes priekšsēdētāju Arvīdu Kucinu, kurš ir Daugavpils novada partijas pirmais numurs, un pašreizējo Ilūkstes novada domes priekšsēdētāja vietnieku Maiguru Krievānu – Latvijas Zemnieku savienības saraksta lokomotīvi. Ilggadējais Ilūkstes novada mērs Stefans Rāzna šajās pašvaldību vēlēšanās nepiedalīsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti