Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cer, ka E. Levits būs tautas prezidents

Tapusi grāmata – monogrāfija «Pētersoni Īrijā»

Tapusi grāmata – monogrāfija «Pētersoni Īrijā»

Īrijas galvaspilsētā Dublinā tika svinēts notikums, kas ir nozīmīgs ne vien latviešu diasporai šajā valstī, bet arī latviešiem Latvijā un citur pasaulē. Oficiāli atvērta grāmata – monogrāfija “Pētersoni Īrijā”, kas tapusi gandrīz desmit gadus ilgušā vēsturiska pētījumā.      

Grāmatas “Pētersoni Īrijā”, kuras autore ir žurnāliste, publiciste un rakstniece Sandra Bondarevska, atvēršanas svētkos Dublinā pulcējās latviešu kopienas aktīvisti, vēstniecības darbinieki un cilvēki, kas tieši vai netieši palīdzējuši autorei grāmatas tapšanā.

Pārstāvji no Pētersonu dzimtas, par kuras senču gaitām Īrijā un Latvijā grāmata stāsta, no Latvijas līdzi bija atveduši ne vien apsveikumus, bet arī grāmatā aprakstītās dzimtas relikvijas - pīpi ar dzintara iemuti, kas ražota 1895.gadā Dublinā, un Pētersonu dzimtas māju “Klijēnu” Mājurulli, kas rūpīgi saglabāts līdz mūsdienām, kā arī pašu izveidoto dzimtas koku, kurš sākas ar senčiem, kuriem vēl nemaz Pētersonu uzvārda nebija.

Pēc grāmatas fragmentu lasījumu uzklausīšanas, pēc apsveikumiem un sirsnīgas kopā būšanas Sandra Bondarevska kopā ar Pētersoniem devās nelielā pastaigā pa tām Dublinas vietām, kas saistītas ar grāmatas varoņiem – revolucionāru, Latvijas un Īrijas kūdras nozares attīstītāju Konrādu Pētersonu, kustības “Amnesty International” dibinātāju Īrijā Izoldi Pētersoni un leģendāro pīpju meistaru un izgudrotāju Kārli Pētersonu.

Reinis Pētersons atzina, ka šī grāmata ir “apkopojums tam, ko mēs mutiski viens otram stāstam, bet viņš nav uz papīra uzlikts, viņš nav vākos bijis ielikts. Tagad Sandra ir to paveikusi mūsu vietā.”

Pati autore atzina, ka, viņasprāt, caur Pētersonu dzimtas gaitām grāmatā atainoti visi latviešu izbraukšanas posmi divu gadsimtu garumā, grāmatas varoņi ir ārkārtīgi spēcīgas personības un ļoti neparasts ir aprakstīto notikumu fons.

“Faktiski šis fons - diasporai ne tajā raksturīgākajā zemē. Mēs zinām - Kanāda, Amerika, Vācija, galu galā Lielbritānija un Austrālija, tad Īrija šajā plejādē nebūt nav tas kārotākais galamērķis. Un varbūt tieši tas ir interesanti, ka šīs dzimtas modelis ir izveidojies uz šī Īrijas un Latvijas fona,” atzina grāmatas “Pētersoni Īrijā” autore Sandra Bondarevska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti