Dienas ziņas

Tukumā vēlas lielāku drošību

Dienas ziņas

Rosinās Dundagas novada domes atlaišanu

Plāno veidot asinsdonoru portālu

Taps asinsdonoru portāls

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts asinsdonoru centrā (VADC) atzīst, ka donoru skaits pēdējos gados krities, bet ne būtiski. Gadā tiek ziedots vairāk nekā 20 tūkstoši litru asiņu. Kaut arī tas ir šķietami liels skaitlis, ar to var nepietikt, lai glābtu pacientus. Tāpēc radusies ideja veidot asinsdonoru portālu. 

“Nekad nezinām, kādā dienā kādi pacienti, cik smagi būs ārstniecības iestādēs. Vienu dienu mēs skatāmies – šis asinis konkrētās grupas stabiņš ir pilns, bet nākamajā dienā viņš jau var būt pilnīgi tukšs, jo ir bijuši viens vai vairāki smagi pacienti, kuriem ir tieši pārliets konkrētās asinsgrupas asinis,” stāstīja VADC direktore Egita Pole.

Nododot asinis, tās tiek izdalītas trīs daļās: plazma, trombocīti un eritrocīti. Pole atzīmēja, ka svarīgs aspekts ir tieši sarkano asinsķermenīšu īsais derīguma termiņš, tāpēc donorus nevar uzrunāt ar lielu akciju, ziedotāji jāuzrunā pastāvīgi.

“Ir plazma – šī ir tā baltā daļa, derīga visilgāk, līdz 3 gadiem. Trombocīti ir derīgi tikai piecas dienas, un tas ir ļoti nozīmīgi, un eritrocīti ir derīgi 35 dienas. Un tas arī nosaka to, kāpēc mēs nevaram, teiksim, ar kādu lielu akciju vienā dienā šos krājumus būtiski papildināt. Tad mums tam varētu nebūt tik daudz pacientu un varētu nebūt pieprasījums.

Mums ir donori jāuzrunā pastāvīgi,” klāstīja Pole.

Visbiežākais donoru pieplūdums VADC novērojams katru gadu tieši decembrī, kad noris daudz labdarības akciju un kad cilvēki vairāk izjūt vēlmi palīdzēt.

“Gadā mums atnāk kaut kur 51–52 tūkstoš reižu donori. Ar šo daudzumu mēs arī spējam nodrošināt ārstniecības iestāžu pieprasījumu. Tas ir tas skaitlis, kas šobrīd ir optimāls,” pastāstīja Pole.

Palīdzīgas rokas sniegšana ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki nodod asinis, taču katram tas var būt atšķirīgs.

“Es ļoti ilgu laiku jau briedu tam, ka es gribu nodot asinis, jo, es nezinu... man liekas, man tā sajūta, ka es varu kādam palīdzēt... Tas laikam spēlēja to lielāko lomu,” pastāstīja asinsdonore Elīna Krūkle.

Jānis Klāks asinis nodod ja ceturto gadu: “Man pašam personīgi ir tāds uzskats, ja mašīnai motoreļļa ir jāmaina ik pēc 10, 15 tūkstošiem kilometru, tad cilvēkam arī nenāk par sliktu apmainīt savu ķermeņa motoreļļu, kas ir asinis, ik pēc 3–4 mēnešiem.”

Asins donoru centrs ir sācis darbu, lai jau tuvākā gada laikā izveidotu donoru portālu.

“Kā būtiska sadaļa šajā portālā būs arī šī atgriezeniskā saite.

Respektīvi, tai brīdī, kad konkrētā donora asins krājums dosies uz slimnīcu glābt kādam dzīvību, tad donors saņems šo informāciju. Un tā varētu būt tāda papildus svētku diena, ne tikai tad, kad šīs asinis tiek nodotas,” stāstīja Pole.

Portālā, donoriem autorizējoties, būs iespējams saņemt svarīgu informāciju par saviem veselības datiem, nodoto donāciju laikus un atgādinājumu par nākamo apmeklējuma reizi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti