Talsu novads pēc reformas: aplēses par mandātu sadalījumu rāda raibu domi

Ļoti sadrumstalota pašvaldības dome – tādu rezultātu reformas rezultātā potenciāli topošajam Talsu novadam sola iepriekšējo pašvaldību vēlēšanu rezultāti. Protams, ja vēlētāju izvēles nemainītos.

Lielāko mandātu skaitu šādā hipotētiskā scenārijā iegūtu “Talsu novada attīstībai” - bet arī tas būtu tikai četri mandāti no 19.

 

Par pamatu materiālam ņemti 2017.gada vēlēšanu rezultāti, pārrēķinot, kā mainītos situācija, ja vēlēšanas notiktu pēc reformas paredzēto pašvaldību robežās un vēlētāji savu izvēli nemainītu. Pieņemts, ka vēlēšanu kārtība nemainītos, bet mandātu skaits pašvaldībās ir tāds, kā VARAM piedāvājumā. Mandātu aprēķinam izmantota CVK lietotā Senlaga metode.

Ķekavas un Olaines teritorijas dalījums netiek ņemts vērā, jo nav iespējams nodalīt vēlētājus, kuru novads mainītos.

Vangažu balsis ieskaitītas Ulbrokas novada datos, bet Inčukalna deputāti pieskaitīti plānotajam Siguldas novadam. Tam pierēķinātas arī pārējās Inčukalnā nodotās vēlētāju balsis.

Kopā, pēc reformas veidojot Talsu novadu, deputātu skaits samazinātos par 25. Šobrīd pašvaldībās strādā 44 deputāti, bet pēc reformas varētu palikt tikai 19.

Ieguvēji:

''Talsu novada attīstībai'' – izdodas saglabāt četrus mandātus un iegūt lielāko pārstāvniecību apvienotajā Talsu novadā.

''Mēs – Talsiem un novadam'', ''Vienotība'', Latvijas Reģionu apvienība – saglabā iegūtos mandātus

Zaudētāji:

“Mūsu cilvēkiem” (Dundaga) – zaudē vairākumu Dundagas novadā, iegūst tikai vienu mandātu jaunajā pašvaldībā.

Latvijas Zaļā partija – zaudē vairākumu Rojas novadā, iegūst tikai 3 vietas Talsu novadā pēc reformas.

Jaunā konservatīvā partija, ''Demokrātiju visiem'' (Mērsrags), ''Strādāsim kopā'' (Dundaga), ''Mēs Mērsraga novadam'' un ''Mūsu novadam'' (Dundaga) – nepārvar 5% barjeru un zaudē iepriekš iegūtās deputātu vietas.

To, kāda politiskā ainava būs Talsu novadā pēc reformas, lielā mērā noteiks tas, kādu lēmumu likumdevēji pieņems par pašvaldību vēlēšanu kārtību – šobrīd novadu reforma kopā ar partiju finansēšanas izmaiņām priekšroku dod nacionālā līmeņa partijām.

 

Pēc balsu īpatsvara pastarīša lomā jaunajā Talsu novadā būs Mērsraga novads – tur iedzīvotaju nodotās balsis ir tikai mazliet pāri 5% no kopā jaunajā novadā nobalsojušajiem. Visvairāk balsu, 72,5 %, nāk no šā brīža Talsu novada.

 

Uzzini, kā reforma varētu ietekmēt politisko ainavu arī pārējās Kurzemes pašvaldībās un pārējā Latvijā - Latgales pašvaldībās,  Zemgales pašvaldībās, Pierīgas pašvaldībās un Vidzemes pašvaldībās!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt