Dienas ziņas

ZS gada nozīmīgākās mācības «Mazais Namejs»

Dienas ziņas

Ozolniekos plāno augstāku siltumtarifu

Vienojas par ēku siltināšanu

Talsu novadā siltinās trīs daudzdzīvokļu namus

Dzīvokļu īpašnieku attieksme pret ēku siltināšanu daudzviet ir atšķirīga, un arī spēja vienoties nav vienkāršs process. Talsu novadā trīs nami  patlaban ir ceļā uz pārbūvi.

Caurs jumts, saplaisājušas sienas, lietus ūdens appludināti pagrabi. Talsu novada Pastendē 18 dzīvokļu māja, kas celta pirms 40 gadiem, ir ļoti sliktā stāvoklī. Lai gan aprēķināts, ka siltuma zudums mājā ir teju 60%, lēmumu par ēkas renovēšanu iedzīvotāji nespēja pieņemt četrus gadus.

Veicot aprēķinus un izprotot renovēšanas ieguvumus, ar laiku iedzīvotāji tomēr vienojās. Projekts jau ir izstrādāts, un nākamā gada maijā plānots sākt būvdarbus.

"Ta, ko mēs samaksājam par siltumenerģiju, - rēķini apkurei ir no 130 – 160, pat 200 eiro mēnesī (..). Bankas kredīts mums ir aprēķināts provizoriski 50 eiro uz dzīvokli. Norēķinot tos 60% par apkuri, mēs maksāsim mazāk nekā tagad," lēsa biedrības "Pastendes Dārza 11” valdes priekšsēdētājs Oskars Dambergs.

Visgrūtākais solis ceļā uz mājas renovēšanu ir mājas iedzīvotājiem vienoties.

Taču, pateicoties valsts un Eiropas Savienības atbalstam, tendence uzlabojas. Iespēju saņemt līdzfinansējumu novērtējuši arī iedzīvotāji Talsos, Dundagas ielas 16, kas pirms pieciem gadiem siltinot ēku, samazināja siltuma zudumus 50% apmērā.

"No 289 tūkstošiem mums valsts un Eiropas Savienības līdzekļus atmaksāja 116 tūkstošus. Tāda summa, pretī par ko nav jāmaksā, tas ir ļoti liels stimuls, ieguvums visai mājai. Un es domāju, ka visiem Talsiem [redzams] - māja skaistāka kļuvusi," teica mājas vecākais Arnis Drengers.

"Šobrīd tā nauda ir pieejama līdz 2022.gadam. Kas būs nākamajā plānošanas periodā, visticamāk, tāda granta-dāvinājuma naudas nebūs. Un māju fonds ir ļoti novecojis. Tamdēļ šis ir tas laiks, kad ir jādomā, jāsaņemas un jānobalso – jāpaceļ tā sava roka kopsapulcē," sacīja "Altum" pārstāve Dina Kaupere.

Atbalstam daudzdzīvokļu ēku renovācijai laika periodā no 2016. līdz 2023. gadam būs pieejami vairāk nekā 166 miljoni eiro. Tas nozīmē to, ka programmā plānots atbalstīt aptuveni 1700 ēku atjaunošanu. Šobrīd "Altum" iesniegti 225 projekti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti