Dienas ziņas

Šonedēļ sākas pieteikšanās skolēnu darbam vasarā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Krājuma medībās atrod vērtīgu skapi

Talsu novadā muzeji dodas krājumu «medībās»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai vairākās pilsētās un pagastos mēģinātu izzināt, kādas vērtības slēpjas ēku bēniņos, pagrabos, pagultēs vai vienkārši sen necilātos foto albumos, Talsu novada muzeji līdz pat rudenim dosies “Krājuma medībās”. Pirmās krājuma medības Sabilē izrādījušās muzejiem necerēti veiksmīgas – lai gan skaitliski ieradās maz cilvēku, tomēr viņi atnākuši ar vērtīgiem atklājumiem.

“Krājumu medībās” daļa Talsu novada muzeja speciālistu pārvēršas par profesionāliem meļiem, ar kolorītiem stāstiem liekot interesentiem uzminēt patieso priekšmetu ideju. Piemēram, vai neliels A burta formas priekšmets ir zirga zobu vīle, nagu vīle vai sens lībiešu darba rīks, kas palīdzēja tīrīt zivis no zvīņām. Lai gan ticamākais šķiet nagu vīles variants, tomēr tā izrādās ir zobu vīle.

“Un dažkārt ir līdz lieliem smiekliem, jo cilvēki netic. Un tad tur ir brīnumu lietas, un versijas no apmeklētājiem arī nāk visdažādākās,” sacīja Talsu novada muzeja galvenā speciāliste Inese Vempere.

Uz melu kluba galda nonākuši priekšmeti, kas iegūti ekspedīcijās vai iedzīvotāji tos uz muzeju atnesuši. Iespējams, muzejā nonāks arī “Krājumu medībās” atrastās vērtības.

Sabilniece Ina Valtere pagaidām mājās atstājusi lielāko šķiltavu kolekciju Baltijā, bet muzeja darbiniekiem atnesusi parādīt paprāvu kaudzīti senas naudas. “Nu, izmest vienkārši ārā? Var jau sadedzināt, es jau varu ugunskurā un viss, bet žēl,” sacīja sabilniece.

Abavciema iedzīvotājs Zigurds Kreps par krājumu medībām uzzinājis nejauši un uzskatīja šo par lielisku iespēju, lai no speciālistiem iegūtu informāciju par skapi, ko dabūjis no kaimiņa. Tas izrādījies vērtīgs atklājums, jo, ļoti iespējams, tas ir slavenā skolotāja un publicista Ernesta Dinsberga grāmatu skapis. Tas ceļojis no radiniekiem pie radiniekiem, līdz kaimiņš atdevis Zigurda kungam, lai nebūtu jāsadedzina.

“Malkas vērtība tur ir neliela, bet kā skapis un tās detaļas ir tādas, kas var mani interesēt. Un līdz ar to es noliku pie sevis glabāšanā, un tā glabājas kādus pāris gadu desmitus pie manis,” pastāstīja Abavciema iedzīvotājs.

Savukārt Talsu novada muzejs ir uzzinājis par tāfelklavierēm, kas noderēs, atjaunojot muzejā jau esošu retu “Lichtenthal” instrumentu.

Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons uzskata, ka speciālistiem ir svarīgs uzdevums – spēt saskatīt to, kam būs vērtība arī pēc 100 gadiem. “Mūsu mērķis nav no cilvēkiem tagad visu atgūt, bet tostarp arī viņiem pastāstīt par to, kas viņiem ir, ka tā ir saglabājama vērtība. Skaidrs, ka muzeji nespēj akumulēt pilnīgi visu, bet ir labi, ka mēs zinām, ka tādas lietas ir, un labi, ka mēs zinām, kam tās ir,” sacīja Jaunzems-Pētersons.

Līdz pat rudenim “Krājumu medībās” dosies trīs Talsu novada muzeji. Lai vairāk piesaistītu cilvēkus, viņi iekļausies dažādu pasākumu programmās. Maija beigās nākamās “medības” notiks Tiņģerē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti