Dienas ziņas

Ministre aicina skolas nākamgad strādāt divās maiņās

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Izveido ārkārtējai situācijai veltītu izstādi

Talsu novada muzejā izveidota ārkārtējai situācijai veltīta izstāde

Ārkārtējā situācija pašlaik ir ne tikai visā Latvijā. Tieši šādu nosaukumu savai jaunākajai izstādei devis Talsu novada muzejs. Pirmo reizi tā ir ne tikai klātienes, bet arī virtuāla izstāde sociālajos tīklos, lai sazinātos ar apmeklētājiem ārkārtējā situācijā. Tā ir iespēja salīdzināt – toreiz un tagad. Piemēram, tagad brīvdienās iedzīvotāji nevar iegādāties konkrētas preces, bet toreiz smagu slimību laikā nebija pieejamas pat pirmās nepieciešamības preces.

Talsu novada muzeja galvenais speciālists izglītojošā darbā Raimonds Felšs šobrīd tīra zobus ar ogli. Tas ir viens no piemēriem, kā agrāk cilvēki rūpējušies par savu veselību un higiēnu. Lai gan skats ir gana iespaidīgs, Felšs atzīst, ka garša nebūt nav slikta. 

Talsu novada muzejā higiēnai un veselībai veltīta izstādeInga Ozola

"Nekas pārdabisks, jo ir zināms, kā tā ogle garšo. Aptiekas ogle... Tā kā nekādas tādas īpašas ekstrēmas sajūtas nav," secina Felšs.

Par sava veida aptieku, lazareti vai laboratoriju pārtapusi viena no skaistākajām muzeja telpām, kur ikdienā bija apskatāmi mākslas darbi. Turklāt arī pati ēka pieredzējusi vairākus ārkārtas stāvokļus.

"Tostarp revolūciju, Pirmo pasaules karu, Otro pasaules karu. Otrā pasaules kara laikā šeit bija hospitālis. Es domāju, ka noteikti daudz nekādas dokumentācijas nav, lai mēs zinātu, kas konkrētā telpā ir noticis, bet mēs varam spekulēt, pieņemt, varbūt, ka tur ir, iespējams, bijusi palāta vai operāciju zāle – mēs nezinām," atzīst Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons.

Cērtot skujas, karsējot linsēklas vai maisot sīpolus kopā ar medu – tā tuvākajās nedēļās muzeja darbinieki interaktīvā veidā centīsies parādīt, kādus veselības stiprināšanas veidus cilvēki izmantojuši tad, kad bijis pieejams tikai tas, kas atrodams dabā.

"Mēs izvēlējāmies varbūt to, ko mēs paši vislabāk pārzinām. Protams, atklājās arī dažādas interesantas lietas, ko gribētos izmēģināt – izvārīt sārmu vai ziepes, bet tas aizņem ļoti daudz laika un tur ir ļoti daudz izejvielu nepieciešamas," klāsta Felšs.

Šobrīd maskas ir arī muzeja darbinieku ikdiena, taču vēsturiskās liecības stāsta, ka tās izmantotas arī citos gadsimtos, piemēram, mēra, buboņa mēra vai spāņu gripas pandēmijas laikā.

"Arī divdesmito gadu Amerikā sabiedrībā bija problēmas – maskas bija jāvalkā, bet bija cilvēki, kas to negribēja darīt. Un tad tā bilde bija priekš manis interesantākais atklājums, kur sieviete stāv ar plāksnīti maskā "wear a mask or go to jail" ["velkā masku vai ej cietumā"]. Nekas jau nemainās – mēs būtībā esam tādi paši – dažādi, atšķirīgi," saka Talsu novada muzeja direktors.

Lai gan Talsu novada muzejs cerēja, ka šī izstāde piesaistīs apmeklētājus, tomēr ceturtdien, 17. decembrī, valdības pieņemtie jaunie ierobežojumi paredz, ka no pirmdienas, 21. decembra, visu Latvijas muzeju iekštelpas būs slēgtas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt