Dienas ziņas

Lielvārdes domē par talku saņem arī atalgojumu

Dienas ziņas

Latgalē lietavas kavē sējas darbus

Talsu novadā ģimenēs strādā atbalsta personas

Talsu novadā krīzē nonākušas ģimenes lūdz atbalsta personas palīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Talsu novadā jau gadu ir pieejams un ļoti pieprasīts atbalsta personu pakalpojums, kas neļauj ģimenēm nokļūt līdz krīzes situāciju robežai.

Viņa man iemācīja to, ko dzīve nebija iemācījusi – tā atzīst četru bērnu mamma, kas nu jau nostājusies pati uz savām kājām. Viņa vēlas palikt anonīma, taču atklāj, ka pakalpojuma saņemšanas laikā iemācījusies lauku darbus, ēst gatavošanu un guvusi uzmundrinājumu.

„Viņa man iemācīja, ka, neskatoties ne uz kādām sāpēm, kad man ir nodarīts pāri, vai man, vai bērniem, vajag vienkārši pacelt galvu un iet uz priekšu. Nekad nebūs tā, ka nebūs tev kaut kas tāds laimīgs brīdis, jo vienmēr es domāju, ka nekad man neveiksies,” saka Jana (vārds mainīts).

Talsu novadā šobrīd ir septiņas atbalsta personas. Katrai ģimenei tās kopā ar sociālo dienestu izstrādā individuālu plānu. Tikšanās notiek no vienas līdz trīs reizēm nedēļā, kad teorētiskās apmācībās tiek apgūts viss, sākot no bērna aprūpes līdz budžeta plānošanai.

„Tādas praktiskās nodarbības ir domātas mammām un reizēm arī tētiem. Vairāk kā iedrošinājums, kur praktiski tiek veiktas dažādas aktivitātes – apmeklēts ģimenes ārsts, apmeklēts frizieris, apmeklēts sociālais darbinieks, skola, bērnudārzi,” stāsta atbalsta persona Zane Prātiņa.

Zane pieredzējusi, kā mamma, kas pratusi vien bērniem uzsmērēt sviestmaizi, pēc laika sagaida atbalsta personu ar pašas ceptiem pīrāgiem. Bet patstāvība un paļaušanās uz saviem spēkiem ir grūtākais, kas ģimenēm jāiemāca. „Ļoti svarīgi atbalsta personai ir arī noteikt šīs robežas, lai ģimenē neizveidotos līdzatkarība. Viņiem citreiz ļoti gribas – atnāc līdz, atbrauc līdz,”  saka Prātiņa.

Arī bāriņtiesa novērojusi, ka ģimenēs, kurās bijis risks izņemt bērnus, vecāki uzlabojuši savas prasmes, mainījuši attieksmi pret sevi un bērniem un uzlabojuši attiecības ar radiem. Tomēr ir ģimenes, kas atsakās no atbalsta personu pakalpojuma. „Mums ir romu tautības cilvēki, kuriem arī vajadzētu šīs atbalsta personas, bet, pirmkārt, ir jāņem vērā viņu mentalitāte un, otrkārt, ir grūti atrast personu, kas spētu ar viņiem strādāt un vēlētos,” atzīst bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniece Tatjana Nollendorfa.

Parasti ģimenei atbalsta persona tiek piešķirta uz sešiem mēnešiem, kas nepieciešamības gadījumā darbu turpina arī ilgāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti