Talsos jaunieši Uzņēmējdarbības skolā gūst ieskatu biznesa pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Veiksmīga uzņēmējdarbība prasa negulētas stundas, lielu aizrautību un nepārtrauktu risku un domāšanu – tā atzīst uzņēmēji, kas šajā mācību gadā Talsos iedvesmo, bet arī „aplauž spārnus” jauniešiem, kas nākotnē vēlas kļūt par viņu partneriem un konkurentiem. Tas, ka jaunieši ir gatavi sestdienās celties un doties uz lekcijām, pārsteidz pat Uzņēmējdarbības skolas organizatorus, kas aizsākuši Talsos vēl nebijušu projektu un augstskolu pasniedzējiem ļauj izglītot vidusskolu audzēkņus.

Ilgi gaidīto brīvdienu rītā, kad daudzi gultās griežas uz otriem sāniem, desmitiem vidusskolēnu lēnām sāk aizpildīt Talsu Valsts ģimnāzijas zāles krēslu rindas. Viņu vidū nevar nepamanīt Emīlu, jo viņš uz lekciju ierodas ar kruķu palīdzību. Iespējams, puiša ienākšana zālē izskatās tik viegla, jo Emīlu Sauku šeit atvedis entuziasms:

''Es pats it kā vēlos būt biznesmenis nākotnē, bet par cik katrā lekcijā saka, ka tikai katrs desmitais kļūst par biznesmeni, tad tas nav neiespējami, bet ir grūti.''

10.klases skolniece Elizabete Dzene Uzņēmējdarbības skolā jau atradusi dažas idejas savam nākamā gada skolēnu mācību uzņēmumam un sapratusi, kādam jāizskatās uzņēmējam:

''Viņam ir jābūt pieklājīgam, tas pats par sevi saprotams. Un, ja tevi atraida un nevar nākt pa durvīm, tad lec kaut pa logu iekšā.

Uzņēmējdarbības skolu brīvprātīgi apmeklē vairāk nekā 70 jauniešu no visām Talsu novada un arī kaimiņnovadu vidusskolām. Projekta idejas autors ir Talsu Valsts ģimnāzijas direktors, kurš pēc četrām nu jau notikušajām nodarbībām atzīst, ka projekts izdevies daudz labāk, nekā sākotnēji cerēts un talsinieku pieredzi atzinīgi novērtē arī citu novadu skolas.

''Protams, ka skola dod klasiskas zināšanas. Gan matemātikā, gan valodās, gan sportā iemaņas, kas ir vajadzīgas katram jaunietim. Bet atrast tieši to, kas viņu interesēs, ar ko viņš varēs dzīvē aizrauties un kas būs tas, kas viņam dzīvē dos saturu, darbu, ir kaut kas vairāk nekā tikai tas, ko dod skola,'' saka Talsu Valsts ģimnāzijas direktors Gundars Sebris.

Viņam piekrīt Uzņēmējdarbības skolas audzēkne Dārta Valdemāre no Rojas, kas atzīst, ka nu mācības parastajā skolā kļuvušas interesantākas:

''Jo tu vairāk saproti visu un, piemēram, ekonomikas stundās ir vieglāk apgūt vielu, jo vairāk zini nekā pārējie.''

Projektu Talsu Valsts ģimnāzija īsteno kopā ar Biznesa augstskolu „Turība”. Pilsētā abas iestādes mājvietu radušas vienās telpās un tā nonākušas arī pie kopīgas idejas veicināt jauniešos interesi par uzņēmējdarbību. Augstskolas Talsu filiāles vadītāja Inga Karlberga stāsta, ka nodarbības notiek gan Talsos, gan Rīgā, kur jaunieši ne tikai klausās lektorus, bet iepazīst vairāku inovatīvu uzņēmumu ikdienu.

''Varbūt par tādiem netipiskākiem jautājumiem un tādām lietām, ko skolas programma neparedz. Un kuras var uzzināt tikai no uzņēmējiem vai cilvēkiem, kas ciešā saistībā ar uzņēmējiem,'' norāda Inga Karlberga.

To, ka uzņēmēji spēj aizraut un motivēt, pierāda arī Kristaps Budrēvics un Gundars Strazdiņš, kuri ir divi jauni uzņēmēji. Viņi jau pārliecinājušies, kādu neatlaidību, laiku, spēku un pat asaras prasa bizness, taču atzīst, ka to atsver brīvība un mīlestība pret savu darbu.

Gundars, kurš ir brīvmākslinieks un SIA „Event for you” valdes priekšsēdētājs, uzskata, ka arī viņa vidusskolas laikos šāda uzņēmējdarbības skola būtu noderējusi, bet SIA „Kristapa telšu noma” īpašnieks Kristaps Budrēvics ir pārsteigts, ka tik daudz jauniešu viņu ieradušies klausīties. Abi jaunie uzņēmēji savus klausītājus ne tikai iedvesmo, bet arī liek nolaisties uz zemes ar praktiskiem piemēriem un sāpīgām kļūdām no savu uzņēmumu pieredzes. Viņi saprot, ka izglīto savus nākotnes konkurentus, taču Gundars Strazdiņš atzīst, ka tas viņu nebaida:

''Es jauniešiem stāstu, jā, konkurence ir, bet katram ir jāatrod tas savs veids, kā tu tirgū izcelsies.''

Viņam piekrīt Kristaps Budrēvics, norādot: Es viņus drīzāk kā partnerus redzēšu. Latvija ir maza. Labāk kopā izveidot kaut ko lielāku, nevis katram savā garāžā taisīt kaut ko mazu.''

Uzņēmējdarbības skolā paredzētas pavisam sešas nodarbības, un tās ilgs līdz maijam. Šobrīd vēl nav zināms, vai projekts notiks katru gadu vai atgriezīsies pēc noteikta laika perioda.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti