Dienas ziņas

Mainot asfaltu, apcērt koku saknes

Dienas ziņas

Liepājā bērnu laukumā uziet nesprāgušu mīnu

Talsos godina Černobiļas avārijas seku likvidētājus

Talsos godina Černobiļas avārijas seku likvidētājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

131 vīrs no bijušā Talsu rajona savulaik piedalījās Černobiļas avārijas seku likvidēšanā. Lai godinātu avārijas seku likvidētājus, jau gandrīz trīs gadus visā Latvijā periodiski tiek rīkoti svinīgi pasākumi, kuros černobiļiešiem pasniedz piemiņas zīmes. Vairāk nekā 50 vīrus trešdien, 10.maijā, godināja arī Talsos.

Edmunds Asplints bija viens no tiem 70 vīriem, kuru kādā maija svētdienā naktī pamodināja un paziņoja, ka viņam jādodas it kā uz mācībām, uz 15 – 25 dienām, reālajā situācijā smagā un bīstamā darbā bija jāpavada teju pusgads.

"Mums, godīgi sakot, prātā nevarēja ienākt. Tad, kad kara komisariātā pateica to, ka jūs esat tie visi, kas ejat uz Černobiļu, tad tur palika tāds, klusums, tāds klusums," atminas avārijas seku likvidētājs ķīmiķis Edmunds Asplints.

Pirmā brigāde ap 70 cilvēki no Talsiem uz Ukrainu tika nosūtīti nepilnu mēnesī pēc notikušā sprādziena. Aptuveni četrus mēnešus, tērpušies vien armijas militārās formās, viņi veica gan šofera pienākumus, gan smagus un bīstamus darbus stacijas tīrīšanā.

"Pirmo nakti mēs pārgulējām uz kailas zemes. Otrā dienā tur sacēla teltis. Tā mēs tajās teltīs nodzīvojām līdz oktobra mēnesim.

Mūsu pienākums bija – mēs cēlām tos filtrējošos dambjus pāri mazajām upītēm, vedām granīta gabalus, taisījām ceļus pie reaktora," stāsta Talsu rajona Černobiļiešu biedrības priekšsēdētājs Arnis Zorģis.

Stāsti par apstākļiem, kādos nācās strādāt, ir dažādi. Pirmajiem aizsūtītajiem cilvēkiem drošības un aizsardzības aprīkojuma pret radiāciju teju praktiski nebija. Taču tiem, kas tur tika nosūtīti jau pēc gada vai diviem, tika nodrošināta rūpīgāka higiēna, dezinfekcija. Bet arī tas nepasargāja no uzņemtā radiācijas daudzuma.

"Viņu jūt, deniņos juta uzreiz momentāni. Katru dienu jau notika izvirdums no reaktora caur filtriem. Bet tie filtri jau tika steigā sagatavoti, tā kā noplūde tur bija. Un galvenais, ka neviens jau par to nezināja," atzīst avārijas seku likvidētājs - vada komandieris Visvaldis Vismanis.

"Tur mūs apkrāpa smagi visus. Nevienam nav zināms, cik mēs dabūjām to radiāciju. Varbūt, ka kāds zina, bet mēs to nezinām.

Kādā 1990., 1991.gadā  - tad jau sāka krist ārā zobi un tad jau parādījās visādas nevēlamas būšanas," atzīst Talsu rajona Černobiļiešu biedrības priekšsēdētājs.  

Kopš 2015.gada Iekšlietu ministrija kopā ar pašvaldībām rīko svinīgus pasākumus par godu Černobiļas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem, pasniedzot viņiem piemiņas zīmes. Trīs gadu laikā ar īpašajām piemiņas zīmēm plānots apbalvot 6000 Černobiļā strādājušos vīrus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti