Dienas ziņas

Priekuļu vidusskolā viesojās prezidents

Dienas ziņas

Tūrismu Ziemeļlatgalē popularizē arī ziemā

Talsos restaurē senu altārgleznu

Talsos atjauno senu altārgleznu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Talsu evaņģēliski luteriskajā baznīcā nobeigumam tuvojas pirmās altārgleznas restaurācija. Glezna tapusi 19. gadsimta pirmajā pusē kā dāvinājums toreizējam mācītājam Kārlim Ferdinandam Amendam.

Altārglezna "Kristus svētī bērnus" tapusi 1823. gadā, un ir lielākais mākslinieka Samuela Benedikta Grunes darbs. Tā ir teju divi reiz divi metri liela un ir valsts nozīmes mākslas piemineklis, viens no visaugstāk novērtētākajiem 19. gadsimta sakrālās glezniecības paraugiem. Altārglezna līdz 1876. gadam, kad pārbūvēts altāris, atradusies Talsu luterāņu baznīcā. Pēc tam tā glabājusies Rundāles pils muzejā, bet deviņdesmito gadu beigās atgriezusies draudzē.

"Tā bija ļoti sliktā stāvoklī. Pamazām mācītājs sāka ierosināt, ka vajag kaut ko darīt ar gleznu, citādi tā stāv visa aizlīmēta ar papīriem, ar caurumiem, netīra," stāstīja restaurators Dmitrijs Laščetko.

2012. gadā tika uzsākta altārgleznas restaurēšana. Pirms tam pie tās ir strādājis izcilais mākslinieks Žanis Sūniņš, kurš mēģinājis atjaunot daļu, kas bijusi neatgriezeniski sabojāta.

Lai glābtu unikālo mākslas darbu, tika uzrakstīti 11 projektu pieteikumi, no kuriem septiņi saņēmuši finansiālu atbalstu. Ar to gan nav pieticis, lai darbu atjaunotu pilnībā, tāpēc iesaistījušies ziedotāji un sponsori.

"Tas ir tā kā pacients. Viņam ir sava slimība, un tur ir jāizdomā, kā viņu ārstēt. Un tā arī glezna tiek ārstēta," teica restauratore Zane Kēlere.

"Tā ir atdzimusi, tas ir ļoti skaisti, ļoti jauki, es priecājos par to. Un varbūt arī Kristus vēsts caur šo gleznu uzrunās daudzus cilvēkus," piebilda Talsu luterāņu draudzes locekle Gita Japiņa.

Eksperti min, ka, iespējams, prototips Kristus tēlam ir bijis komponista Ludviga van Bēthovena draugs un mācītājs Kārlis Ferdinads Amenda. Tēli viņam apkārt varētu būt Amendas 13 bērni. Tāpat altārgleznas lejasdaļā daļēji ir atklāts vēstījums vācu valodā, kas varētu nozīmēt – manam mīļajam Amendam.

"Nozīme ir liela. Sakrālās mākslas darbs ar baroka laika glezniecību. Un altārglezna ir visai neparasta, tie cilvēku tēli un atveidojumi," sacīja Japiņa.

Šobrīd notiek darba tonēšana, kas ir pēdējais posms. Altārglezna tiks ierāmēta apzeltītā rāmī un, ļoti iespējams, ka draudzes locekļi un interesenti to baznīcā varēs apskatīt jau Lieldienu dievkalpojumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti