Dienas ziņas

Ziloņi veldzējas «dubļu vannā»

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cer atgriezt jauniešu interesi par eksaktajām zinātnēm

Talsos ar Jauno pētnieku akadēmiju cer atgriezt skolēnu interesei par eksaktajām zinātnēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Talsos darbu sākusi Jauno pētnieku akadēmija, kurā strādā ar 10 līdz 12 gadus veciem skolēniem. Tiek cerēts, ka pēc gadiem tas vairos to skolēnu skaitu, kuri izvēlas kārtot eksāmenus ķīmijā, fizikā un bioloģijā.

Pēdējo gadu laikā gandrīz trīs reizes samazinājies  skolēnu skaits, kuri izvēlas kārtot eksāmenus ķīmijā, bioloģijā un fizikā. Attālinātās mācības skolēnu interesi samazinājusi vēl vairāk.

Šonedēļ Jauno pētnieku akadēmijā, kas veidota pēc Talsu 2. vidusskolas iniciatīvas, aizvadītas 20 dažādas nodarbības ar mērķi ļaut skolēniem iedziļināties, izzināt un mācīties. Tajā mācās 20 jaunie pētnieki no dažādām Talsu skolām, taču interese bijusi daudz lielāka. Ja šiem bērniem acis deg jau pēc pirmajām dienām, tad vecāko klašu audzēkņiem gluži pretēji – arvien samazinās eksāmenu licēju skaits.

Talsu 2. vidusskolas ķīmijas skolotāja Aija Pētersone stāstīja, ka pērn divi skolēni kārtoja eksāmenu ķīmijā, bet šogad – neviens.

Visā jaunizveidotajā Talsu novadā eksāmenu ķīmijā likuši vien trīs jaunieši, bioloģijā un fizikā to ir ap desmit. Šāda situācija ir visā Latvijā. Viens no iemesliem – pandēmijas dēļ jauniešiem jākārto tikai trīs obligātie eksāmeni, bet ceturtais – izvēles eksāmens – nav obligāts. Taču eksāmenu nelikšana rada jauniešiem problēmas tālākās studijās.

“Ja augstskolas uzņem bez centralizētā eksāmena, tas skolēns iepriekš nav pievērsis uzmanību, nav gatavojies, iespējams, nemaz nezina īsti, uz ko viņš ir atnācis. Kā augstskolu mācību spēki stāsta, ka atnāk pilnīgi negatavs ar 20% matemātikā, un tagad grib studēt tehniskajā universitātē  un kļūt par inženieri,” stāstīja Valsts izglītības satura centra vecākais referents Austris Cābelis.

Jauno pētnieku akadēmijas vadītāja Evija Ozola uzsvēra, ka Talsu novadā ir nepieciešami fiziķi, ķīmiķi un matemātiķi ne tikai skolotāju rindās: “Mēs zinām, ka trūkst arī medicīnā, – jebkurā nozarē strādājošie gudrie prāti.”

Lielākais eksāmenu licēju skaits bioloģijā, ķīmijā un fizikā bija 2007. gadā, tad tas samazinājies, bet vēl pirms trim gadiem atkal palielinājies, jo veidotas dažādas aktivitātes un programmas, kas jauniešus ieinteresētu.

Atzinīgi tiek vērtēta arī Talsu 2. vidusskolas iniciatīva.

Ja situācija ļaus, jau rudenī nodarbības Jauno pētnieku akadēmijā notiks ik sestdienu. Turklāt Talsu 2. vidusskola paredzējusi nākotnē šo programmu arī akreditēt un piedāvāt iespēju arī citiem novadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti