Talsos ar bezpajumtniekiem strādā daudzfunkcionālā pakalpojumu centrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Iestājoties aukstākam laikam, patvērumu sāk meklēt bezpajumtnieki. Viena no pirmajām nakts patversmēm Latvijā tika atklāta Talsu novadā. Tur patversme darbojas Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra paspārnē, kas piedāvā plašu pakalpojumu klāstu un palīdz arī atkarību gadījumos.

Valdis Mucenieks no Talsiem patversmē nonāk ne pirmo reizi. Dzīves laikā nācies piedzīvot dažādus situācijas, stāsta Valdis:

„Ir gadījies kļūdīties, vairākas reizes esmu uzkāpis tam grābeklim... Pašreiz nav dzīvesvietas. Maksāšu par patversmi no garantētā minimālā ienākuma pabalsta. Centīšos nokārtot to jautājumu, lai man būtu dzīvesvieta.”

Valdis uzskata, ka līdz patversmei ziemā nonāk tikai neliela daļa no bezpajumtniekiem, lielākoties viņi turpina dzīvo, kur pagadās, piemēram, dārza mājiņās. Ziemas laikā šīs vietas apseko pašvaldības policija.

„Pašvaldības policija to dara katru gadu. Protams, cilvēkam ir iespēja izvēlēties, vai palikt dārza mājiņā vai braukt uz patversmi. Tā ir katra paša izvēle, palikt tajā miskastē, vai nē, atvainojos par izteikumu, bet tā tas ir,” saka Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra vadītāja Dace Sudmale.

14 cilvēki – tas ir lielākais skaits, kas ziemas laikā atradies Talsu patversmē. Vidēji tie ir astoņi cilvēki. Sociālās nozares darbinieki secinājuši, ka pēdējā laikā par bezpajumtniekiem kļūst gados jauni cilvēki.

„1989. gadā, 1991. gadā dzimuši jauni cilvēki ir kļuvuši par bezpajumtniekiem. Šoruden man bija trīs tādas personas - viņi nav sasnieguši pat 30 gadu vecumu un jau izmanto patversmes pakalpojumus,” secina Sudmale.

Kā galveno iemeslu šādai situācijai darbinieces min alkohola atkarību. Ir gadījumi, kad cilvēkiem izdevies mainīt savu dzīvi. Talsu novada Sociālā dienesta sociālo pakalpojumu nodaļas vadītāja Ina Dreimane uzskata, ka Talsos atrasts labs risinājums, kā palīdzēt grūtībās nonākušajiem, un tas ir tieši šis Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs:

„Vienā galā viņi mitinās, bet otrā mums ir telpas, kas izveidotas ar Eiropas Savienības atbalstu. Tur pēc grafika notiek nodarbības, individuālas sarunas, centra vadītāja piesaista ārstus narkologus, anonīmos alkoholiķus, pavārus, pat mācām ēst gatavot. Tas viss kompleksi. Mums nav tikai patversme - izguļamies un ejam mājās.”

Patversmē nedrīkst ierasties alkohola reibumā. Bieži vien tad nākas ceļu mērot līdz Atkarību profilakses speciālistes Evelīnas Viņķes kabinetam.

„Klienti var nākt runāt par savām atkarībām. Ir ziema. Patversmē viņi grib gulēt, bet viņiem ir grūti noturēties, bet nākot pie manis, mēs varam izrunāties, kā nedzert un ko darīt.”

Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra paspārnē Talsos darbojas ne tikai patversme un atkarību profilakses punkts, bet arī higiēnas centrs, kur var izmazgāt veļu un nomazgāties, iespējams pagatavot arī ēdienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti