Panorāma

Turcijā un Sīrijā turpinās glābšanas darbi

Panorāma

Panorāma

Deputāti mudina ierobežot cigarešu iegādi līdz 19 gadu vecumam

Tabakas izstrādājumus un e-cigaretes varētu ļaut iegādāties tikai no 19 gadu vecuma

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien atbalstīja priekšlikumu, kas paredz aizliegt pārdot tabakas izstrādājumus un e-cigaretes personām, kuras ir jaunākas par 19 gadiem.

Tabakas iegādāšanās aizliegta līdz 19 gadiem

Patlaban minētie produkti pieejami personām no 18 gadu vecuma.

Sākotnēji deputāti bija rosinājuši paaugstināt vecuma slieksni līdz 21 gada vecumam, bet komisija nolēma par labu kompromisa variantam. Pārejas periods varētu būt gads.

Sēdē kā argumentu priekšlikumam deputāti minēja, ka jaunieši vidusskolu beidz 19 gadu vecumā, kas nozīmē, ka patlaban pilngadīgas personas var brīvi nopirkt un ienest skolā tabakas produktus.

Tabakas izstrādājumus un e-cigaretes varētu ļaut iegādāties tikai no 19 gadu vecuma
00:00 / 01:51
Lejuplādēt

Veselības ministrijas eksperti norādīja, ka vecuma sliekšņa paaugstināšanai būtu liels ieguldījums sabiedrības veselības veicināšanā.

Tabakas nozare sēdē aicināja deputātus rūpīgāk izvērtēt šo priekšlikumu, jo pastāv iespēja, ka nozare vērsīsies Satversmes tiesā. 

E-cigarešu aizliegums

Komisija grozījumos Tabakas likumā iekļāva arī 10 tūkstošu iedzīvotāju iniciatīvu par aromatizēto e-cigarešu aizliegšanu. Iniciatīva, kas nonākusi Saeimā, sakrīt ar deputātu komisijā lemto, tāpēc parlamentārieši lēmuši iedzīvotāju ierosinājumu iekļaut jau esošā likumprojektā.

Viens no iedzīvotājiem, kurš vērsies ar iniciatīvu par aromatizēto e-cigarešu aizliegšanu, ir kāda deviņgadnieka tēvs Oļegs Belousovs. Viņš otrdien Saeimas deputātus attālināti iepazīstināja ar stāstu, par to, kā savu deviņgadīgo dēlu pieķēris smēķējam aromatizētās e-cigaretes: "Tad, kad bērns ievelk to dūmu, pilnas plaušas ar dūmiem, viņš pat nejūt to diskomfortu. Tā ir trešā klase. Viņi pat īsti nezina, ko viņi sev nodara, Tā ir garša, tā ir zemenīte."

Kā uz e-cigarešu aizliegumu skatās skolēni un speciālisti? Smaržas un garšas pievilina bērnus smēķēt e-cigaretes, tā stāstīja Rīgas ielās sastaptie skolēni. Jaunieši atzina – vecuma ierobežojums piekļuvi tām neapgrūtinātu, pilnīgs aizliegums gan. Kāds sastaptais jaunietis uzsvēra, ka vēlētos nepīpēt:

Es domāju, ka tas būs labāk bērnu veselībai.

Bet jūs pīpējat?

Jā, bet gribētu to nedarīt. Ja pārdos no 21 gada, tad atradīsies cilvēki, kas tāpat pārdos bērniem. Skolā mums arī stāstīja, cik slikti tas ir, bet nevienam tas neinteresē.

Kāda cita skolniece uzsvēra, ka bērni ņem piemēru no pieaugušajiem. "Viņi grib būt pieauguši, tāpēc sāk pīpēt un dzert," stāstīja meitene.

Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe domā, ka aizliegšana ir labākais veids, kā ar to cīnīties.

"Viennozīmīgi mēs esam par to, ka ir jāaizliedz alternatīvās smēķēšanas ierīces ar dažādām garšām, jo tas ir ātrākais ceļš, lai bērni pat ļoti mazā vecumā gribētu mēģināt. Kā šobrīd rāda pieredze, kā liecina skolotāji, skolu direktori, tā ir plaši izplatīta problēma," sacīja Snipe.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka būtu nepieciešams arī palielināt soda naudas, tostarp jāskata kriminālatbildība par e-cigarešu neatļautu tirgošanu.

"Lai šī cīņa kļūtu pēc iespējas efektīva, lai ar to rēķinātos arī jaunieši, tas varētu būt līdzeklis, kas palīdzētu pret šo sērgu cīnīties," norādīja Bērziņa.

Likumprojektu un tā virzības tempu, atzinīgi vērtēja Veselības ministrija, kas norādīja, ka sabiedrība, bet īpaši jaunieši jāattur no kaitīgiem ieradumiem – konkrētajā gadījumā no aromatizētajām e-cigaretēm, kuru ilgtermiņa ietekme uz veselību nav vērtēta. 

Pusaudžu psihoterapijas centra vadītājs, bērnu psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Savukārt Pusaudžu psihoterapijas centra vadītājs, bērnu psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka aizliegums nav atbilde problēmas risināšanā.

Viņš pat piebilda, ka aizliegums var nodarīt vairāk ļauna, jo bērni sāks meklēt iespēju e-cigaretes iegādāties nelegāli, kas viņus savedīs kopā ar arī ar citu nelegālu vielu tirgotājiem.

Patlaban 14. Saeimā grozījumi likumā, kas regulē Tabakas un citu smēķēšanas ierīču apriti, komisijā tiek izskatīti otrajā lasījumā.

Jau ziņots, ka Sociālo un darba lietu komisijas sēdē deputāti atbalstīja aizliegt elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus. Arī "Aizliegtais paņēmiens" vētījis e-cigarešu problēmu skolās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti