Svinīgi atklāts LU studentu karceris

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Politehnikuma laikā tajā ieslodzīja nedisciplinētos studentus. Par iekšējo noteikumu pārkāpšanu sods bija jāizcieš vienatnē, tāpēc studenti īsināja laiku, radoši izpaužoties uz karcera sienām. Šāda nepaklausīgo studentu izolācijas telpa aplūkojama vēl tikai Taru un dažviet Vācijā.

Svinīgi atklāts restaurētais studentu karceris, kam finansiālu atbalstu sniedza Polijas Kultūras un nacionālā mantojuma ministrija. Par godu Rīgas Polittehnikuma dibināšanas gadadienai, pasākuma ietvaros notika arī bilingvālā izdevuma poļu un latviešu valodā "Polentechnikum" prezentācija. Pasākumu apmeklēja arī Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis.

Šodien aprit 150 gadi kopš Rīgas Politehnikuma dibināšanas. Tā bija pirmā augstākā mācību iestāde Latvijā. Šai augstskolai tika projektēta un sākotnēji izmantota tagadējā Latvijas Universitātes galvenā ēka Raiņa bulvārī. Ēkas tornī atrodas studentu karceris. Politehnikuma laikā tajā ieslodzīja nedisciplinētos studentus. Par iekšējo noteikumu pārkāpšanu sods bija jāizcieš vienatnē, tāpēc studenti īsināja laiku, radoši izpaužoties uz karcera sienām. Te uz sienām uzzīmēts gan pakārts profesors, gan sarakstītas matemātikas formulas un dziesmas, stāsta LU vēstures muzeja vadītāja Aija Fedorova.

28 gadu karcera izmantošanas garumā tas nestāvēja tukšs gandrīz nevienu dienu. Šodien zīmējumiem un uzrakstiem uz karcera sienām ir vairāk nekā simt gadu. Sienu izraibinājumi pamazām sāka izzust putekļu, cilvēku darbības un caura jumta dēļ. 2007. gadā pēc Polijas studentu korporācijas iniciatīvas, sākās karcera konservācijas darbi, stāsta Rīgā dibinātās studentu korporācijas "Welecja" pārstāvis Mihaels Laščkovskis:

"Pirmo reizi ieradāmies Rīgā 2002. gadā, kad mums parādīja šo vietu. Tā nebija labā stāvoklī un mēs nolēmām, ka kaut kas ir jādara, jo šis ir arī Polijas nacionālais mantojums. Pirms pāris gadiem mēs nodibinājām speciālu Akadēmisko tradīciju biedrību, kas pieteicās Polijas Kultūras ministrijā, lai iegūtu līdzekļus karcera atjaunošanai. Tā prasīja piecus gadus, un bija ļoti iespaidīgi redzēt, kā zem putekļiem atklājās jauni zīmējumi."

Rīgas Politehnikumā pastāvēšanas laikā studēja vairāk nekā divi tūkstoši poļu. Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis savā uzrunā uzsvēra šīs ēkas mācību iestāžu nozīmi gan neatkarīgās Latvijas, gan Polijas politiskās elites izglītošanā. Viņš norādīja, ka šodien studentu karceris simbolizē nepakļaušanās un neatkarības ideju.

Komorovskis, aplūkojot atjaunoto studentu karceri, cerēja atrast arī kādu no astoņu savas dzimtas pārstāvju atstātajiem uzrakstiem. Savulaik Rīgas Politehnikumā studējis arī Polijas prezidenta vecvectēvs. Latvijas Universitātes studentu karceris ir unikāls kultūrvēsturisks mantojums. Šāda nepaklausīgo studentu izolācijas telpa aplūkojama vēl tikai Taru un dažviet Vācijā. Atjaunoto karceri var aplūkot ikviens interesents, iepriekš piesakoties Latvijas Universitātes vēstures muzejā.

Foto: E.Pālens/LETA"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti